Urząd Marszałkowski otrzymał prawie 16 mln zł, które mógł rozdzielić na stypendia dla doktorantów. 390 młodych naukowców z trzech uniwersytetów regionu dostanie po 35,5 tys. zł. Zarząd Województwa docenił te badania naukowe, które mogą mieć komercyjne zastosowanie.
Od medycyny po historię
- Stypendia przyznaliśmy doktorantom z kierunków ścisłych lub technicznych, ale też innych, takich, które mają wpływ na rozwój naszego województwa zgodnie z naszą strategią. Kontrowersje wywołały m.in. historia lub prawo, ale zauważone prace przyczynią się do rozwoju nauki, a rozwój przedsiębiorstw wiąże się z rozwojem nauki - mówi Roman Bicki - dyrektor Departamentu Spraw Społecznych, odpowiedzialny za projekt stypendialny.
Aleksandra Dylewska - doktorantka z Katedy i Zakładu Chemii Ogólnej UMK pracuje na związkach stosowanych w produkcji leków, ale jej nowatorska metodologia, wykorzystująca energię mikrofalową, pozwala na dużo szybsze ich wytworzenie z dużo mniejszą energią.
Praca Pawła Zielińskiego - doktoranta w Katedrze Astronomii i Astrofizyki Centrum Astronomii UMK ma doprowadzić do odkrycia nowych planet pozasłonecznych. Jest związana z projektem pensylwańsko-toruńskim kierowanym przez prof. Andrzeja Niedzielskiego z UMK i prof. Aleksandra Wolszczana. Przypomnijmy, że uczestnicy tego projektu mają już na swoim koncie spektakularne odkrycia.
Za stypendium Paweł chce kupić bardzo dobry komputer przenośny niezbędny w prowadzonych przez niego obliczeniach i wspólnie z kolegami (oni też dostali stypendia) odwiedzić ośrodki amerykańskie, z którymi współpracuje.
Teresa Branicka z Katedy Medycyny Ratunkowej z Collegium Medicum UMK zamierza wprowadzić zmiany w funkcjonowaniu ratownictwa medycznego. Na terenie powiatu bydgoskiego i Bydgoszczy pilotażowo wprowadza oprogramowanie komputerowe, które ułatwi segregację zgłoszeń dyspozytorom.
Informacja na stronie
Piotr Ziarek, doktorant w Zakładzie Dziennikarstwa i Kominikacji Społecznej UMK, wspólnie z kolegami z innych ośrodków, planuje przeprowadzić w całej Polsce badania sondażowe zjawiska wykluczenia cyfrowego.
- Mamy nadzieję, że nasze badania przysłużą się decydentom odpowiedzialnym za rozwój społeczeństwa informacyjnego w Polsce - mówi.
Mariusz Popławski z Instytutu Politologii UMK bada możliwości stowarzyszeń lokalnych przy realizacji badań publicznych. Potem zamierza organizować dla organizacji społecznych otwarte spotkania informacyjne, aby podpowiadać im, jak mogą z takich funduszy korzystać.
Doktoranci, którzy otrzymali stypendia są m.in. zobowiązani do prowadzenia strony internetowej dokumentującej ich osiągnięcia.
