Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dostali pieniądze na naukę

Kamila Mróz
Aleksandra pracuje nad szybszą produkcją leków, Paweł chce odkryć nowe planety, a Teresa usprawnić system przyjmowania zgłoszeń na pogotowiu. Są wśród doktorantów, którzy dostali na to stypendia wojewódzkie

Urząd Marszałkowski otrzymał prawie 16 mln zł, które mógł rozdzielić na stypendia dla doktorantów. 390 młodych naukowców z trzech uniwersytetów regionu dostanie po 35,5 tys. zł. Zarząd Województwa docenił te badania naukowe, które mogą mieć komercyjne zastosowanie.

Od medycyny po historię

- Stypendia przyznaliśmy doktorantom z kierunków ścisłych lub technicznych, ale też innych, takich, które mają wpływ na rozwój naszego województwa zgodnie z naszą strategią. Kontrowersje wywołały m.in. historia lub prawo, ale zauważone prace przyczynią się do rozwoju nauki, a rozwój przedsiębiorstw wiąże się z rozwojem nauki - mówi Roman Bicki - dyrektor Departamentu Spraw Społecznych, odpowiedzialny za projekt stypendialny.

Aleksandra Dylewska - doktorantka z Katedy i Zakładu Chemii Ogólnej UMK pracuje na związkach stosowanych w produkcji leków, ale jej nowatorska metodologia, wykorzystująca energię mikrofalową, pozwala na dużo szybsze ich wytworzenie z dużo mniejszą energią.

Praca Pawła Zielińskiego - doktoranta w Katedrze Astronomii i Astrofizyki Centrum Astronomii UMK ma doprowadzić do odkrycia nowych planet pozasłonecznych. Jest związana z projektem pensylwańsko-toruńskim kierowanym przez prof. Andrzeja Niedzielskiego z UMK i prof. Aleksandra Wolszczana. Przypomnijmy, że uczestnicy tego projektu mają już na swoim koncie spektakularne odkrycia.

Za stypendium Paweł chce kupić bardzo dobry komputer przenośny niezbędny w prowadzonych przez niego obliczeniach i wspólnie z kolegami (oni też dostali stypendia) odwiedzić ośrodki amerykańskie, z którymi współpracuje.
Teresa Branicka z Katedy Medycyny Ratunkowej z Collegium Medicum UMK zamierza wprowadzić zmiany w funkcjonowaniu ratownictwa medycznego. Na terenie powiatu bydgoskiego i Bydgoszczy pilotażowo wprowadza oprogramowanie komputerowe, które ułatwi segregację zgłoszeń dyspozytorom.

Informacja na stronie

Piotr Ziarek, doktorant w Zakładzie Dziennikarstwa i Kominikacji Społecznej UMK, wspólnie z kolegami z innych ośrodków, planuje przeprowadzić w całej Polsce badania sondażowe zjawiska wykluczenia cyfrowego.

- Mamy nadzieję, że nasze badania przysłużą się decydentom odpowiedzialnym za rozwój społeczeństwa informacyjnego w Polsce - mówi.

Mariusz Popławski z Instytutu Politologii UMK bada możliwości stowarzyszeń lokalnych przy realizacji badań publicznych. Potem zamierza organizować dla organizacji społecznych otwarte spotkania informacyjne, aby podpowiadać im, jak mogą z takich funduszy korzystać.

Doktoranci, którzy otrzymali stypendia są m.in. zobowiązani do prowadzenia strony internetowej dokumentującej ich osiągnięcia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska