Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dostali rady na przyszłość

Alicja Kalinowska, [email protected], 0-697-770-292
W zajęciach uczestniczyli m.in. Radosław Bronarczyk, Kamila Kielar, Karolina Kielar, Artur Kulus, Piotr Nowak, Emilia Włosowska, Marta Czerwińska, Ewa Jaworska, Aleksandra Mrozek i Magdalena Socha. Młodzieży towarzyszyszy Justyna Przybyłowska, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie
W zajęciach uczestniczyli m.in. Radosław Bronarczyk, Kamila Kielar, Karolina Kielar, Artur Kulus, Piotr Nowak, Emilia Włosowska, Marta Czerwińska, Ewa Jaworska, Aleksandra Mrozek i Magdalena Socha. Młodzieży towarzyszyszy Justyna Przybyłowska, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Fot. Piotr Bilski
- Dzięki tym spotkaniom utwierdziłam się, że wybrałam dobry kierunek studiów - mówi Ewa Jaworska. Studentka uczestniczyła w warsztatach, które pomogą wychowankom domów dziecka oraz niepełnosprawnej młodzieży w odnalezieniu się na rynku pracy.

W warsztatach uczestniczyło 12 pełnoletnich wychowanków domów dziecka i rodzin zastępczych oraz 10 osób niepełnosprawnych. Wzięli oni udział m.in. w spotkaniach z doradcą zawodowym i psycholgiem, a chorzy także w turnusie rehabilitacyjnym.
Dzięki tym zajęciom wszyscy dowiedzieli się jak poruszać się na rynku pracy. Spotkania pomogły im również w poznaniu cech charakteru, które będą potrzebne podczas wykonywania wybranych przez nich zawodów. Dodatkowym zyskiem dla uczestników były refundacje części kosztów studiowania oraz nauki w szkołach języków obcych.

Co zajęcia dały młodym ludziom?

- Podczas spotkań z doradcą zawodowym dowiedziałam się jakie są mocne cechy mojego charakteru - mówi Ewa Jaworska, która jest studentką pedagogiki i resocjalizacji. - Utwierdziłam się, że idealnie wybrałam kierunek studiów i posiadam wiele cech, które pozwolą mi dobrze pracować w zawodzie pedagoga.
Młodzi ludzie dowiedzieli się także w czym może im pomóc urząd pracy, kiedy już skończą studia i będą chcieli znaleźć stałe zatrudnienie.
Marta Czerwieńska jest słuchaczką studium policealnego na kierunku administracja: - Jedną z moich pozytywnych cech jest umiejętność pracy z innymi, więc w administracji sobie poradzę.
Magdalena Socha natomiast ma już zawód. Jest kucharzem: - Teraz mogłam wziąć udział w kursie języka angielskiego. Bardzo chciałabym nadal pracować w moim zawodzie, a znajomość języka na pewno mi pomoże.
- Dobrze było porozmawiać z kimś kto potrafi nas ukierunkować, podpowiedzieć, jak i gdzie szukać pracy - dodaje Aleksandra Mrozek, studentka fizjoterapii. - Właśnie zajęcia z doradcą zawodowym były dla mnie najważniejsze. Dowiedziałam się co będzie dla mnie korzystne po studiach, gdzie warto wybrać się na straż. Otrzymałam wiele cennych wskazówek - wyjaśnia Aleksandra.

Niepełnosprawnym jest trudniej

W zajęciach udział wzięło również 10 osób niepełnosprawnych z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Dębowej Łące. Oprócz spotkań z doradcą zawodowym, dodatkowo wyjechali oni na turnus rehabilitacyjny.
- Podczas spotkań z doradcą rozmawialiśmy głównie o tym gdzie i jak szukać pracy. Co trzeba zrobić, aby pracodawca chciał nas zatrudnić - mówi Piotr Nowak, który w przyszłości chciałby zostać kucharzem.
Program, który ma pomóc w znalezieniu pracy pełnoletnim wychowankom domów dziecka oraz niepełnosprawnej młodzieży, zrealizowało Powiatowe Centrum Rodzinie. Niemal 100 tys. zł na ten cel pozyskano z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska