Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dostali wyróżnienia podczas święta ku czci bohaterów Powstania Wielkopolskiego [zdjęcia]

Iwona Góralczyk
Iwona Góralczyk
Grawerton z podziękowaniami za pomoc w organizacji corocznych uroczystości i salwy armatnie ku chwale bohaterom powstania otrzymał od Jacka Pietraszko - dyrektora ZPS nr 1 Czesław Michalski - prezes Piechcińskiego Bractwa Kurkowego.
Grawerton z podziękowaniami za pomoc w organizacji corocznych uroczystości i salwy armatnie ku chwale bohaterom powstania otrzymał od Jacka Pietraszko - dyrektora ZPS nr 1 Czesław Michalski - prezes Piechcińskiego Bractwa Kurkowego. Iwona Woźniak
Podczas żnińskich obchodów 97. rocznicy Powstania Wielkopolskiego wyróżniono nauczycieli pracujących w Zespole Publicznych Szkół nr 1 oraz uczniów tej placówki. Podziękowano też prezesowi Piechcińskiego Bractwa Kurkowego.

Odznakę honorową "Opiekun miejsc pamięci narodowej" nadaną przez Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Województwa Kujawsko - Pomorskiego otrzymali: Barbara Chrabkowska, Barbara Lubik, Edyta Małecka, Halina Gwit, Irena Lisiecka, Maria Dorszewska, Robert Włóczyński, Anna Margas, Dawid Bogucki, Marek Orzechowski, Anna Majewska-Gebler i Agnieszka Cyganiak.

Prezydium Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego nadało z kolei odznakę honorową "Wierni tradycji" Marcinowi Nowakowi za zasługi w upowszechnianiu wiedzy i pamięci o Powstaniu Wielkopolskim 1918/19. Wyróżnienia otrzymali także uczniowie ZPS nr 1 biorący udział w konkursie plastycznym na temat krzyża powstańczego. Jego organizatorami byli Beata Różańska i Mirosław Pilarski. Grawerton z podziękowaniami za pomoc w organizacji corocznych uroczystości i salwy armatnie ku chwale bohaterom powstania otrzymał od Jacka Pietraszko - dyrektora ZPS nr 1 Czesław Michalski - prezes Piechcińskiego Bractwa Kurkowego.

Warto przypomnieć, że organizatorami obchodów byli: Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 - Koło Żnin, Starostwo Powiatowe w Żninie, Urząd Miejski w Żninie oraz Zespół Publicznych Szkół nr 1 w Żninie.

W przemówieniu starosty żnińskiego Zbigniewa Jaszczuka padły m.in. takie słowa:

Od wielu już lat Żnin jest miejscem, w którym spotykają się ludzie szanujący tradycję narodową, w której wysokie miejsce zajmuje Powstanie Wielkopolskie. Dzisiejsze święto poświęcone jest ojcom naszej wolności. Winniśmy wszyscy pamięć i szacunek bohaterom przełomu lat 1918/19 za męstwo i ofiarność w walce z zaborcą. Dzisiaj żyjemy wolni i w pokoju. To wspaniały dar, ofiarowany nam przez powstańców. Polacy nigdy nie potrafili żyć "na kolanach", a w historii naszego państwa wiele było prób uczynienia z nas niewolników. Zawsze podnosiliśmy głowę i z takiej postawy my - potomkowie powstańców - jesteśmy szczególnie dumni. Bohaterowie dzisiejszego święta to jeden z najlepszych wzorów prawdziwego patriotyzmu. Wielu z nich wolność swej ukochanej ojczyzny zapłaciło życiem.

Oto nazwiska kilku spośród wielu, którzy 97 lat temu tutaj walczyli: Kazimierz Rychlewski - komendant miasta na czas powstania, Walerian Makowski, Władysław Lewandowski, Jan Tomaszewski, Franciszek Sobczak, bracia Polsakiewicze. Przykład tych ostatnich wskazuje, iż często całe rodziny angażowały się w walki powstańcze. Ci ludzie powinni być dzisiaj dla nas symbolami polskości, bo dzięki nim nikt z nas nie musi w boju sprawdzać, czy jest prawdziwym patriotą i Polakiem. Patriotyzm jest potrzebny i dzisiaj, jednak każdy wie, że odwaga, by zbrojnie walczyć o swój kraj, ryzykując życiem, to patriotyzmu najtrudniejszy i najprawdziwszy dowód. Pamiętajmy o polskich żołnierzach z lat 1918/19, szanujmy chlubną przeszłość, budując teraźniejszość. Czyńmy tak zawsze, wychowując kolejne pokolenia, bo jak od tysięcy lat wiadomo, naród, żeby istnieć, musi mieć bohaterów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska