https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dostali wyróżnienia podczas święta ku czci bohaterów Powstania Wielkopolskiego [zdjęcia]

Iwona Góralczyk
Grawerton z podziękowaniami za pomoc w organizacji corocznych uroczystości i salwy armatnie ku chwale bohaterom powstania otrzymał od Jacka Pietraszko - dyrektora ZPS nr 1 Czesław Michalski - prezes Piechcińskiego Bractwa Kurkowego.
Grawerton z podziękowaniami za pomoc w organizacji corocznych uroczystości i salwy armatnie ku chwale bohaterom powstania otrzymał od Jacka Pietraszko - dyrektora ZPS nr 1 Czesław Michalski - prezes Piechcińskiego Bractwa Kurkowego. Iwona Woźniak
Podczas żnińskich obchodów 97. rocznicy Powstania Wielkopolskiego wyróżniono nauczycieli pracujących w Zespole Publicznych Szkół nr 1 oraz uczniów tej placówki. Podziękowano też prezesowi Piechcińskiego Bractwa Kurkowego.

Odznakę honorową "Opiekun miejsc pamięci narodowej" nadaną przez Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Województwa Kujawsko - Pomorskiego otrzymali: Barbara Chrabkowska, Barbara Lubik, Edyta Małecka, Halina Gwit, Irena Lisiecka, Maria Dorszewska, Robert Włóczyński, Anna Margas, Dawid Bogucki, Marek Orzechowski, Anna Majewska-Gebler i Agnieszka Cyganiak.

Prezydium Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego nadało z kolei odznakę honorową "Wierni tradycji" Marcinowi Nowakowi za zasługi w upowszechnianiu wiedzy i pamięci o Powstaniu Wielkopolskim 1918/19. Wyróżnienia otrzymali także uczniowie ZPS nr 1 biorący udział w konkursie plastycznym na temat krzyża powstańczego. Jego organizatorami byli Beata Różańska i Mirosław Pilarski. Grawerton z podziękowaniami za pomoc w organizacji corocznych uroczystości i salwy armatnie ku chwale bohaterom powstania otrzymał od Jacka Pietraszko - dyrektora ZPS nr 1 Czesław Michalski - prezes Piechcińskiego Bractwa Kurkowego.

Warto przypomnieć, że organizatorami obchodów byli: Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 - Koło Żnin, Starostwo Powiatowe w Żninie, Urząd Miejski w Żninie oraz Zespół Publicznych Szkół nr 1 w Żninie.

W przemówieniu starosty żnińskiego Zbigniewa Jaszczuka padły m.in. takie słowa:

Od wielu już lat Żnin jest miejscem, w którym spotykają się ludzie szanujący tradycję narodową, w której wysokie miejsce zajmuje Powstanie Wielkopolskie. Dzisiejsze święto poświęcone jest ojcom naszej wolności. Winniśmy wszyscy pamięć i szacunek bohaterom przełomu lat 1918/19 za męstwo i ofiarność w walce z zaborcą. Dzisiaj żyjemy wolni i w pokoju. To wspaniały dar, ofiarowany nam przez powstańców. Polacy nigdy nie potrafili żyć "na kolanach", a w historii naszego państwa wiele było prób uczynienia z nas niewolników. Zawsze podnosiliśmy głowę i z takiej postawy my - potomkowie powstańców - jesteśmy szczególnie dumni. Bohaterowie dzisiejszego święta to jeden z najlepszych wzorów prawdziwego patriotyzmu. Wielu z nich wolność swej ukochanej ojczyzny zapłaciło życiem.

Oto nazwiska kilku spośród wielu, którzy 97 lat temu tutaj walczyli: Kazimierz Rychlewski - komendant miasta na czas powstania, Walerian Makowski, Władysław Lewandowski, Jan Tomaszewski, Franciszek Sobczak, bracia Polsakiewicze. Przykład tych ostatnich wskazuje, iż często całe rodziny angażowały się w walki powstańcze. Ci ludzie powinni być dzisiaj dla nas symbolami polskości, bo dzięki nim nikt z nas nie musi w boju sprawdzać, czy jest prawdziwym patriotą i Polakiem. Patriotyzm jest potrzebny i dzisiaj, jednak każdy wie, że odwaga, by zbrojnie walczyć o swój kraj, ryzykując życiem, to patriotyzmu najtrudniejszy i najprawdziwszy dowód. Pamiętajmy o polskich żołnierzach z lat 1918/19, szanujmy chlubną przeszłość, budując teraźniejszość. Czyńmy tak zawsze, wychowując kolejne pokolenia, bo jak od tysięcy lat wiadomo, naród, żeby istnieć, musi mieć bohaterów.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska