LASKI WIELKIE. Święto szkoły z udziałem dowódcy Marynarki Wojennej
W miniony piątek, 4 listopada, na uroczystość do podstawówki - mającej za patrona wiceadmirała Józefa Unruga - przyjechał admirał floty Tomasz Mathea - dowódca Marynarki Wojennej.
ZOBACZ FILM Z UROCZYSTOŚCI PASOWANIA DZIECI W LASKACH WIELKICH
Nie odmówił
- Najpierw miałem informację, że przyleci do nas śmigłowcem - opowiada Paweł Brzykcy, dyrektor szkoły. - Później jednak poinformowano, że warunki nie sprzyjają i przybędzie samochodem. Już ten fakt był dla mnie informacją - i powodem do dumy - jak poważnie dowódca traktuje pobyt u nas. Przemieszczenie się autem wymagało wygospodarowania znacznie więcej czasu, a jednak!
Wielkie wyróżnienie spotkało dzieci z klasy pierwszej. Były pasowane szablą oficerską przez samego szefa MW (przywiezioną z Ustki przez kmdr dypl. Zenona Juchniewicza - szefa CSMW, co było dodatkową niespodzianką, bo wcześniej rzecznik MW zapowiadał pasowanie kordzikiem oficerskim).
Podobnie wyróżnieni czuli się zwycięzcy konkursów. Za modele okrętów oraz prace "Mój rejs z admirałem Unrugiem" przyjęli nagrody, które wręczył adm. Tomasz Mathea.
Zdobywczyni pierwszego miejsca - Ada Podwysocka - przeczytała gościom pracę, w której opowiedziała o rejsie z admirałem Unrugiem do Afryki: "(...) W pewnej chwili, podczas zwiedzania okrętu, przenieśliśmy się w czasie, do 1943 roku, gdy admirał był w niewoli niemieckiej. Nie był to jednak czas szczęśliwy. Pewnie lepiej, gdybym nacisnęła przycisk cofania się w czasie do jego dzieciństwa spędzonego w Sielcu na Pałukach... (...) Szybko wróciliśmy na okręt. I dopłynęliśmy do celu podróży".
Zagrali hity The Beatles
Integralną częścią spotkania dowództwa MW z przedstawicielami szkoły w Laskach i władzami samorządowymi regionu był koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej.
Jak powiedział konferansjer bosman Paweł Śmiszek (grający w zespole na lirze dzwonkowej), ten sam program, który zespół zaprezentował na Pałukach, pokazywany był na Międzynarorowych Festiwalach Orkiestr Wojskowych. - Ostatnio w Berlinie, a także w Kolonii czy Izraelu - usłyszeliśmy. Muzycy, posiadający m.in. "Kryształową Buławę", zaprezentowali elementy musztry paradnej: otwieranie i zamykanie włazów okrętowych, trójząb Neptuna czy kotwicę.
A muzyka popłynęła rozmaita. Były więc i "Trumpet Fiesta", i melodia z filmu "Most na rzece Kwai", a także piosenka "Gdy nas zbudzi kiedyś trąbka" oraz "Yellow Submarine" The Beatles.
- Czy koncertowaliśmy w mniejszej miejscowości od Lasek Wielkich? - zamyśla się bosman Śmiszek. - Raczej nie - uśmiecha się po chwili, rozglądając równocześnie po wiosce.
Wielki zysk dla szkoły
Dużym wydarzeniem było podpisanie porozumienia o współpracy SP w Laskach z Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce. - To znowu wielki zysk dla szkoły. Mamy dokument, spisany na podstawie decyzji MON mówiącej o zasadach współpracy resortu obrony narodowej z organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi - mówi Paweł Brzykcy. W piśmie mowa m.in. o upowszechnianiu tradycji CSzMW, integrowania środowisk, wymianie doświadczeń między placówkami, zapraszaniu kadry szkolnej do CSzMW, a także udziale w uroczystościach - obu stron - zarówno w Laskach jak i Ustce.
- Do 1 sierpnia każdego roku nasza szkoła będzie przesyłać do szefa CSMW plan współpracy - dodał P. Brzykcy.
Jest zaproszenie do Sielca
Podczas spotkania w Laskach szef MW zaznaczył, że odwiedził niedawno grób Józefa Unruga w Montresor we Francji. Poinformował, że będzie się starał o przeniesienie prochów wiceadmirała na cmentarz MW na Oksywiu.
Z życzliwością odniósł się do zaproszenia, które skierowała do niego Katarzyna Rodziewicz, właścicielka Dworu Marzeń w Sielcu: - Zapraszamy pana admirała w nasze skromne progi - zaznaczyła.
Czy i kiedy wizyta dojść miałaby do skutku, nie udało nam się na razie dowiedzieć.
Będzie huczna 5. rocznica
Admirał floty Tomasz Mathea był na Pałukach po raz pierwszy. - Spodobało mu się. Zrobił na nim wrażenie także krajobraz - miał okazję zobaczyć okolicę, w tym Chomiążę Szlachecką. Zaznaczył, że na piątą rocznicę nadania szkole imienia wiceadmirała Józefa Unruga dowództwo marynarki przygotuje się z jeszcze większym zaangażowaniem - poinformował dyrektor SP.
- Jestem szczęśliwy, że mogłem uczestniczyć w tej, przepełnionej patriotyzmem, uroczystości. Ideały wiceadmirała Unruga są żywe nie tylko wśród nas, marynarzy, ale także tutaj, na Pałukach, i w Laskach Wielkich - powiedział "Pomorskiej" adminał Mathea.
Czytaj e-wydanie »