Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dożynki gminy Sępólno Krajeńskie. Tak dziękowano za plony - mamy zdjęcia i wideo

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Wideo
od 16 lat
Rolnicy, mieszkańcy i włodarze gminy Sępólno Krajeńskiego obchodzili Święto Plonów. Gospodarzem tegorocznych dożynek było Piaseczno. Artystycznego kunsztu uroczystościom dodał koncert Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska oraz obrzęd dożynkowy dzieci i młodzieży z zespołu Modraki i zespołu Lutowianie.

O tym, że Piaseczno jest gospodarzem dożynek, świadczą liczne witacze i dekoracje, widoczne między innymi z drogi krajowej nr 25. Dożynki w gminie Sępólno Krajeńskie zorganizowano w niedzielę, 3 września, na boisku sportowym. Zainaugurowała je msza święta polowa i barwny korowód, który stanowiły orkiestra dęta, poczty sztandarowe, dzieci z Wiejskiego Ośrodka Kultury w Lutowie z gaikiem, przedszkolaki z wychowawcami i rodzicami, panie z kół gospodyń wiejskich z wieńcami, gospodynie z owocami, samorządowcy, mieszkańcy i goście.

Starostowie dożynek

Nie zabrakło również w bryczce starostów dożynek. A byli nimi:

  • Sylwia Czapiewska z Piaseczna – wraz z mężem Tadeuszem prowadzi własne gospodarstwo rolne o powierzchni 15 hektarów. Gospodarstwo jest ogólnorolne z nastawieniem na chów bydła opasowego. Stado bydła liczy 25 sztuk. Gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane. Pani Sylwia jest mamą trójki dzieci – dwóch chłopców i dziewczynki. Starościna udziela się również w KGW Piaseczno.
  • Patryk Prekop z Wilkowa – młody rolnik prowadzący własne 15 hektarowe gospodarstwo rolne, w pełni zmechanizowane, nastawione na chów bydła opasowego. Stado liczy 32 sztuki. Prowadzona produkcja roślinna stanowi zaspokojenie potrzeb własnego gospodarstwa. Dodatkowo pan Patryk pomaga w gospodarstwie rodziców

Dożynkowy ceremoniał

Po mszy przyszedł czas na obrzęd dożynkowy w wykonaniu dzieci i młodzieży z zespołu Modraki z WOK w Lutowie i zespołu Lutowianie. W inscenizacji tanecznej wykorzystano fragmenty z repertuaru Grajewianie „Kompozycja nad Narwią” w choreografii Wojciecha Chylewskiego i Mariusza Żwierko, w opracowaniu muzycznym Edwarda Szabata.

W ceremoniale dzielenia chleba starostwie dożynek wręczyli bochenek wypieczony z mąki z tegorocznych zbóż burmistrzowi Waldemarowi Stupałkowskiemu i przewodniczącemu rady miejskiej Franciszkowi Lesinskiemu. Włodarze sprawiedliwie pokroili chleb i podzielili się nim z mieszkańcami i gośćmi.

Wyróżnienia dla rolników

Burmistrz Sępólna wyróżnił w tym roku pięciu rolników. Otrzymali je:

  1. Helena Sokulska z Piaseczna,
  2. Krzysztof Nowicki z Lutowa,
  3. Michał Stasiek z Lutowa,
  4. Tadeusz Dziarnowski z Wilkowa,
  5. Piotr Rynk z Wałdowa.

Najładniejszymi witaczami dożynkowymi ogłoszono Policjanta i Ogródek Wiejski, które wykonało KGW Piaseczno.

Część artystyczna należała do Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska. Wydarzeniu towarzyszyły liczne atrakcje dla dzieci, wystawa rękodzieła, sprzętu rolniczego oraz kulinaria przygotowane przez panie z kół gospodyń wiejskich.

Oto zdjęcia z Gminnych Dożynek w Piasecznie:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska