Spis treści
Terminy dożynek wojewódzkich 2024 – gdzie i kiedy są?
Wyznaczone powiaty i gminy zapraszają na Dożynki Wojewódzkie 2024. Jedne spotkania mają za sobą, w innych przygotowania trwają, aby goście mogli podziwiać przepiękne wieńce dożynkowe, występy utalentowanych zespołów ludowych i koncerty gwiazd wieczoru. W programie nie brakuje też wzruszających momentów, takich jak wręczenie medali i statuetek zasłużonym rolnikom.
Bądźcie na bieżąco i sprawdzajcie daty Dożynek Wojewódzkich 2024 w swoich regionach! To doskonała okazja, aby zanurzyć się w bogatej polskiej tradycji, skosztować regionalnych specjałów i bawić się przy dźwiękach ludowej muzyki. I nie tylko ludowej.
Dożynki to także czas na integrację lokalnej społeczności i kultywowanie pięknych obyczajów.
Dożynki Wojewódzkie 2024 z korowodami i koncertami gwiazd
Poniżej zamieszczamy ogłoszone terminy dożynek.
- Dolnośląskie Dożynki Wojewódzkie 2024 – 7 września w Małowicach, gmina Wińsko. Zacznie się o 12 mszą św. w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Małowicach. Zaraz po mszy wyruszy korowód i rozpoczną się uroczystości. Do częście oficjalnej - koncerty: ok. 16:15 White Diamonds, Martyna Plewa Chór Harfa, 18.00 Czadoman, 20:00 Sławomir.
- Kujawsko-Pomorskie Dożynki Wojewódzkie 2024 – 25 sierpnia w Grudziądzu, na błoniach nad Wisłą. Gwiazdą wieczoru był zespół Enej.
- Lubelskie Dożynki Wojewódzkie 2024 – 8 września w Radawcu. Początek o godz. 11:00 od tradycyjnego korowodu wieńcowego., o 12:00 msza św. Ok. 13:15 powinien rozpocząć się obrzęd dożynkowy z dzieleniem chleba. Dzień zakończą koncerty: 17:00 Defis, 18:00Future Folk, 19:00 Ania Dąbrowska
- Lubuskie Dożynki Wojewódzkie 2024 – 31 sierpnia w Łagowie na boisku, w powiecie krośnieńskim, w gminie Dąbie.
Bogusław Zaraza, wójt gminy Dąbie w komunikacie urzędu marszałkowskiego podkreślał, że gmina podejmie się organizacji dożynek. – Po pandemii czas wrócić do organizacji pewnych imprez. Przy każdych dożynkach trzeba zaprosić ludzi, którzy ciężko pracują na roli, abyśmy mieli ten powszedni chleb.
- Łódzkie Dożynki Wojewódzkie 2024 – 18 sierpnia w Spale, na początek msza polowa o godz. 11, po niej korowód przejdzie na plac na Stawem Spalskim, na koniec wystąpią Dawid Kwiatkowski i Oskar Cyms
- Małopolskie Dożynki Wojewódzkie 2024 - 25 sierpnia w Polance Wielkiej, początek o godz. 11:30 w parku
- Mazowieckie Dożynki Wojewódzkie 2024 – 25 sierpnia w Sannikach, na terenie Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina. Na scenie wystąpi m.in. zespół Kombii i Państwowy Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze”.
- Opolskie Dożynki Wojewódzkie 2024 – 8 września w Białej na stadionie. O 10:00 msza św., po niej przemarsz korowodu i gala dożynkowa. O godz. 20:00 wystąpi Golec uOrkiestra.
- Podlaskie Dożynki Wojewódzkie 2024 - 15 września w Hajnówce
- Pomorskie Dożynki Wojewódzkie 2024 – 7-8 września w Grodzisku Owidz, gmina Starogard Gdański
- Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie 2024 – 8 września na terenie Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni, msza o godz.11.
- Wielkopolskie Dożynki Wojewódzkie 2024 odbędą się w nowej formule, która przewiduje 4 imprezy zamiast jednej wielkiej.
Jak pisze Głos Wielkopolski, „rozwiązanie to ma zapewnić wyższą frekwencję i lepszą dostępność dożynek dla mieszkańców różnych części Wielkopolski”.
– 24 sierpnia w Lądku na stadionie, powiat słupecki, wystąpi Sławomir
– 25 sierpnia w Doruchowie w powiecie ostrzeszowskim, zagra zespół Weekend
– 7 września w Starej Łubiance w powiecie pilskim
– 8 września w miejscowości Racot w powiecie kościańskim
Tegoroczne Dożynki Prezydenckie odbędą się 14-15 września w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.
Jak wyglądają polskie dożynki? Korowód to tradycja
Jednym z najważniejszych punktów obchodów dożynek jest uroczysty korowód dożynkowy. Przemierza ulice miasteczka czy wsi, by dotrzeć najczęściej z kościoła na plac dożynkowy:plac miejski, stadion lub do skansenu – tam, gdzie odbędą się główne uroczystości.
Na czele korowodu kroczy para starostów dożynek, którzy niosą dorodny bochenek chleba, symbol zebranych plonów i ciężkiej pracy rolników. Za nimi podążają barwne grupy wieńcowe, prezentujące kunsztowne wieńce dożynkowe, bogato zdobione owocami, warzywami, kwiatami i zbożem. Maszerują mieszkańcy, czasem w strojach regionalnych.
Dożynkowa msza święta to czas dziękczynienia za obfite plony i błogosławieństwa dla przyszłych zbiorów. Podczas uroczystych przemówień wyrażana jest wdzięczność rolnikom za ich trud i oddanie ziemi.
Następnie scena przechodzi w ręce lokalnych artystów. Młodzieżowe i seniorskie grupy taneczne, zespoły folklorystyczne i soliści prezentują barwne widowiska, nawiązujące do lokalnych tradycji i przekazujące folklor z pokolenia na pokolenie. Wieczór często kończy występ gwiazdy współczesnej muzyki.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Edyta Górniak może odetchnąć z ulgą. Paulla Ignasiak wygląda już teraz jak Rozenek
- Ludzie martwią się o Kasię Kowalską. Ma siniaki i zadrapania, wychwycili coś jeszcze
- Straszny nałóg niszczył jej życie. Ewa Skibińska wyjawia smutną prawdę
- Kopczyński ma nową sympatię?! Szybko odsunęła się na widok fotografów | ZDJĘCIA