Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Droga ekspresowa S5 pozwala wyeliminować tranzyt przez Bydgoszcz. Drogowcy ustawiają znaki zakazu wjazdu pojazdów powyżej 18 ton

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Nowe oznakowanie wprowadzono na drogach wlotowych do miasta.
Nowe oznakowanie wprowadzono na drogach wlotowych do miasta. Tomasz Czachorowski
Obwodnica Bydgoszczy (droga ekspresowa S5) pozwala na wyprowadzenie ciężarówek z ulic miastach. Na drogach wlotowych do miasta pojawiło się nowe oznakowanie – znaki zakazujące wjazdu pojazdom tranzytowym powyżej 18 ton.

Pierwszym etapem zmian, wprowadzonych wraz z otwarciem drogi S5, były korekty w przebiegu dróg krajowych i wojewódzkich na terenie Bydgoszczy. Nowe drogowskazy zalecały pojazdom poruszającym się tranzytem korzystanie z odcinków drogi ekspresowej. Teraz stawiany jest kolejny krok, który w większym stopniu ograniczy możliwość przejazdu przez Bydgoszcz ciężarówek, zdaniem ekspertów powodujących duże zagrożenie dla innych uczestników ruchu i najbardziej narażających jezdnie na uszkodzenia.

– Zaplanowane zmiany powinny wpłynąć zdecydowanie na poprawę bezpieczeństwa ruchu i przepustowość dróg. Usprawnią funkcjonowanie miejskiej komunikacji, ograniczą drgania i poziom hałasu na głównych ulicach Bydgoszczy – przekazuje Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej.

Nowe znaki informujące o zakazie wjazdu samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 18t z tabliczką „Dotyczy tranzytu przez Bydgoszczy” pojawią się na:

 • drodze ekspresowej S5:
  węzeł Trzeciewiec (rondo wschodnie),
  węzeł Bydgoszcz Północ (rondo wschodnie),
  węzeł Bydgoszcz Opławiec (rondo południowe).
 • skrzyżowaniu dróg wojewódzkich nr 238 i 244 w Tryszczynie,
 • skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 244 z drogą powiatową w Wojnowie,
 • w obrębie węzłów Bydgoszcz Zachód, Bydgoszcz Miedzyń, Bydgoszcz Południe,
 • skrzyżowaniach drogi krajowej nr 10 z ul. E. Petersona oraz z ul. Nowotoruńską,
 • rondzie turbinowym na drodze wojewódzkiej nr 223 w Białych Błotach.

Dodatkowe oznakowanie pojawi się również w pobliżu granic administracyjnych miasta, w tym na ul. Wyzwolenia, Koronowskiej, Kolbego, Łochowskiej, Nowotoruńskiej i al. Jana Pawła II. Ze szczegółami można zapoznać się na mapie. Zmiany nie dotyczą pojazdów, które jadą z dostawami i na rozładunek w mieście.

Drogowcy zaprezentowali mapę, na której widać, gdzie ustawione zostaną nowe znaki.
Drogowcy zaprezentowali mapę, na której widać, gdzie ustawione zostaną nowe znaki. ZDMiKP

Drogowcy zaplanowali operację ustawiania znaków na 10 i 11 sierpnia (czwartek-piątek). Zmiany wchodzą w życie natychmiastowo. Kierowcy ciężarówek powinni zachować ostrożność, nie jechać na pamięć i zwrócić uwagę na nowe oznakowanie, aby nie złamać przepisów.

ZDMiKP zdecydował o podtrzymaniu istniejących ograniczeń przejazdu tranzytem pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 10 ton przez miasto na węźle Bydgoszcz Błonie oraz zakazu wjazdu pojazdów o rzeczywistej masie całkowitej ponad 10 ton dla ulicy toruńskiej.

Od wprowadzonej zasady eliminacji ciężkich pojazdów z ulic Bydgoszczy- istnieje jeden wyjątek. Tranzyt dużych pojazdów, o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 18 ton, będzie w Bydgoszczy możliwy tylko na odcinku aleja Armii Krajowej – al. Wyszyńskiego – ul. Kamienna – ul. Fordońska – Flotylli Wiślanej – moście Fordońskim oraz w przeciwnym kierunku.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Droga ekspresowa S5 pozwala wyeliminować tranzyt przez Bydgoszcz. Drogowcy ustawiają znaki zakazu wjazdu pojazdów powyżej 18 ton - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska