W Toruniu podjęto już działania, by do końca tego roku przygotować miasto do autonomicznego ruchu bezzałogowych statków powietrznych. Porozumienie o wsparciu i wymianie doświadczeń prezydent Michał Zaleski z Polskim Funduszem Rozwoju i Metropolią Górnośląski-Zagłębiowską podpisał już w listopadzie ubiegłego roku. W połowie lutego w Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu zorganizowano natomiast pierwsze spotkanie grupy roboczej mającej wspierać to działanie.
Ruszają prace nad "Zieloną bramą gotyckiej starówki" w Toruniu
Na początek zespół ma opracować i wdrożyć system pilotażowy wspierający walkę z tzw. dzikimi wysypiskami śmieci.
- Drony zostaną wykorzystane do monitorowania wyznaczonego obszaru w celu namierzenia nielegalnych składowisk odpadów, zidentyfikowania i ujęcia sprawców. W planach jest także wprowadzenie monitoringu infrastruktury drogowej, by przeprowadzić analizę natężenia ruchu i stanu dróg - informuje Łukasz Drygalski z CWB w Toruniu.
Dodaje także, że Dariusz Werschner, prezes Polskiej Izby Systemów Bezzałogowych zaproponował, by nasze województwo (w tym Toruń), stało się częścią pilotażu międzymiastowego. Z jednego z toruńskich szpitali miałby odbyć się pierwszy przelot transportowy do Warszawy. Umożliwiłoby to w przyszłości szybkie dostarczanie np. krwi czy narządów do przeszczepu.
Wyniki pilotaży zostaną przedstawione na czwartej edycji DroneTech World Meeting, która odbędzie się 18 i 19 października w Toruniu.
Flash Info odcinek 3 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza.
