Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drżyjcie, piraci drogowi! Superścigacze BMW już w Toruniu. Policyjne motocykle wyciągają 215 km/h

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Takie motocykle już w użytku ma policja w Toruniu.
Takie motocykle już w użytku ma policja w Toruniu. policja (wszystkie fot.)
Nowe policyjne motocykle BMW R 1250 RT w sierpniu trafiły do Torunia. Mają moc 136 koni mechanicznych i osiągają prędkość 215 km/godz. Policjanci mają teraz szanse dogonić nawet nocnych rajdowców, nielegalnie ścigających się po Toruniu i za jego rogatkami.

TORUŃ NA OBCASACH – zobacz nasz nowy cykl

od 16 lat

Superściagacze - tak mówi się o tych maszynach. Policyjne motocykle BMW R 1250 Rt to egzemplarze specjalnie zmodyfikowane własnie na potrzeby mundurowych. Pierwsze takie pojazdy w naszym regionie dostali policjanci w Bydgoszczy. W sierpniu, zgodnie z zapowiedzią, dwa motocykle trafiły do Torunia. - Już są wykorzystywane - mówi "Nowościom" Wojciech Chrostowski z KMP.

Moc, prędkość, specjalne wyposażenie - to naprawdę dobre maszyny

W tym roku takich motocykli polska policja zyskała 478 - zarówno w policyjnych barwach (nowych, z dodatkiem koloru żółtego), jak i nieoznakowanych. Zakup akurat tego typu pojazdów to wynik przetargu, który wygrało BMW.

Polecamy

Maszyny właśnie trafiają sukcesywnie do poszczególnych komend i wydziałów ruchu drogowego. Pierwsza pochwalić mogła się nimi warszawska drogówka. W Kujawsko-Pomorskiem natomiast nowe motocykle jako pierwsi otrzymali policjanci z Bydgoszczy. W sierpniu natomiast po dwa egzemplarze trafiły do Torunia, Grudziądza i Włocławka i jeden do Inowrocławia.

- Motocykl BMW R 1250 RT zasilany jest dwucylindrowym bokserem o pojemności 1254 cm3. Silnik daje kierującemu do wykorzystania 136 koni mechanicznych, a moment obrotowy o wartości 143 Nm skutecznie rozpędza motocykl. Policyjna wersja tej maszyny jest jednoosobowa, a miejsce pasażera zajmuje zintegrowany z centralą radiową kufer. Zupełnie nowe barwy policyjne zostały wzbogacone o wiele elementów odblaskowych, a także sygnały uprzywilejowania LED z przodu i z tyłu koloru niebieskiego oraz czerwonego. W wyposażeniu znajdziemy także podgrzewane siedzenie i manetki, a także inne elementy poprawiające komfort kierowcy. Łącznie do naszego garnizonu trafi 20 takich motocykli - mówi nadkom. Przemysław Słomski z Komendy wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Dodajmy, że opisywane maszyny osiągają prędkość 215 km/godz. Z takim potencjałem toruńska drogówka nie tylko jest skuteczniejsza w starciu z piratami drogowymi, ale może nawet - jak chcieliby internauci - mierzyć się z uczestnikami nielegalnych wyścigów samochodowych i motocyklowych. Takie, jak narzekają od dawna torunianie, urządzane bywają po zmierzchu na niektórych miejskich ulicach. W czerwcu natomiast urządzono takie np. w Ostaszewie (donosiły o nich i ich rozbiciu przez policję media).

Polecamy

Nowe motocykle BMW już na ulicach Torunia

Zakup nowych motocykle BMW był współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach projektu pn. „Bezpieczniej na drogach-motocykle dla służby ruchu drogowego” z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jasnym jest, że taki sprzęt to nie tylko nowe możliwości dla funkcjonariuszy drogówki, ale i większe bezpieczeństwo ich samych.

-Nowe pojazdy nie tylko dysponują odpowiednimi parametrami technicznymi, ale też są w pełni przystosowane do służby patrolowej na drogach. Wyposażone są między innymi w potrzebne sygnały, radiostacje, etui na radar, latarkę itp. Już wykorzystywane są w Toruniu do codziennej służby, ujawniania i zatrzymywania sprawców wykroczeń drogowych. Z pewnością wykorzystywane mogą być do działań pościgowych - mówi Wojciech Chrostowski ze służb prasowych Komendy Miejskiej Policji w Toruniu.

Opinie ekspertów o nowych motocyklach. "Przydatne podczas pościgów"

A co mówią o nowych motocyklach policji znawcy tematu? Portale motoryzacyjne chwalą zakup, ale i wskazują na to, że policyjne BMW R 1250 RT są jednak zdecydowanie cięższe od wersji standardowych. Z powodu dodatkowego wyposażenia masa maszyny wzrosła z 279 kg do ok. 320 kg. Motocykle są zmodyfikowane na potrzeby policji. Na wyposażeniu ich są też gmole z przodu i z tyłu, LED-owe sygnały uprzywilejowania, wzmocnione boczne kufry, megafony, oświetlenie pomocnicze i przyciski na kierownicy z podświetleniem.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Motocykle przeznaczone dla drogówki mają też krótszy pierwszy bieg, który umożliwia łatwą jazdę z mniejszą prędkością. Jest on przydatny podczas policyjnej eskorty. Oczywiście policjanci będą też wykorzystywać przeciwną skalę prędkości – R 1250 RT rozpędza się do ponad 200 km/h, co ma się przydać podczas pościgów.

"Jeśli chodzi o wyposażenie, które znajdziemy też w cywilnych BMW R 1250 RT, to motocykle te mają podgrzewane manetki i siedzenie, regulowaną przednią szybę i kolorowy wyświetlacz o przekątnej 10,25 cala. Ten ostatni pozwala np. na połączenie z telefonem komórkowym i korzystanie z nawigacji"- podkreśla portal wp.moto.

WAŻNE. Nie tylko nowe motocykle, ale i szkolenia oraz stroje

  • W związku z zakupem nowych maszyn przeszkolonych zostanie w kraju łącznie 956 funkcjonariuszy. Większość z nich otrzyma też nowe stroje motocyklowe – zamówiono 876 zestawów.
  • W 2022 roku trafi do polskich funkcjonariuszy łącznie 478 motocykli typy BMW R 1250 RT. Jak zaznaczają znawcy tematu, dla części policjantów nie jest to ogromna zmiana, bo w szeregach policji służą już BMW R 1200 RT, czyli poprzednia generacja tego modelu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Drżyjcie, piraci drogowi! Superścigacze BMW już w Toruniu. Policyjne motocykle wyciągają 215 km/h - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska