https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dürer i pierwszy widok miasta

W posiadaniu Bydgoskiego Antykwariatu Naukowego znajduje się wiele wartościowych rycin. Dziś, o dwóch najcenniejszych.

     Drzeworyt "Żywot Maryi - Ucieczka z Egiptu" Albrechta Dpowstał w latach 1502-1505. Odbitka, która trafiła do Bydgoszczy została wykonana na przełomie XVI i XVII wieku.
     - Użyto jednak oryginalnej deski - wyjaśniał Wiesław Dreas, właściciel antykwariatu. - Rycina znajduje się w pracowni Uniwersytetu Warszawskiego. Wysłaliśmy ją do ekspertyzy, by poznać dokładną datę powstania tej odbitki. Są takie szczegóły (filigrany, znaki wodne), które pozwolą na dokładne datowanie. Dodajmy, że Dbył jednym z trzech, obok Goyi (jego prace też przedstawimy) i Rembrandta, najsłynniejszym grafikiem świata. Żył w Norymberdze (1471-1528). W tym mieście, w rodzinnym warsztacie złotniczym zdobywał podstawy artystycznego wykształcenia. Malarstwa, rzeźby i grafiki uczył się w pracowni drzeworytnika Michaela Wolgemuta . Sławę przyniósł mu cykl drzeworytów wykonanych na podstawie Apokalipsy św. Jana, które powstały w 1498 roku.
     Bydgoszcz po szwedzku
     
Grafikę wykonano na podstawie rysunku Eryka Dahlberga. Artystę zatrudniał król Szwecji, a zadaniem rysownika było dokumentowanie miast, które Szwedzi zdobywali. Oczywiście, rysował też obiekty wojskowe np. mury obronne, fortyfikacje i twierdze. Tak powstał zbiór ok. 50 widoków, które wydano w 1696 r. w Norymberdze.
     - Pierwszy widok Bydgoszczy wykonany ze szwederowskich wzgórz jest jednym z najlepszych - twierdził Wiesław Dreas. Wśród szkiców Dahlberga były też widoki: Torunia, Grudziądza i Świecia. Każda grafika miała dokładny opis, np. na widoku Bydgoszczy znajdują się: mury obronne, zamek oraz wieże kościołów (m.in. św. Marcina, Fary). Na pierwszym planie... szturmujący miasto Szwedzi.
     Hanna Walenczykowska
     

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska