"Barki na Brdzie" Wacława Krystoszka to obraz olejny niedużych rozmiarów, zachwycający kolorami i elementami kompozycyjnymi. Wystawiany był tylko raz w 1937 roku w Salonie Bydgoskim Muzeum Miejskiego. - Kupiłem go, ponieważ jest niezmiernie rzadki i cenny - wyjaśniał Wiesław Dreas, właściciel antykwariatu. - Nie zależy mi na tym, żeby go sprzedać.
Wacław Krystoszek, malarz, rzeźbiarz, pedagog urodził się w 1891 roku prawdopodobnie na Lubelszczyźnie. Nie wiadomo, kiedy i w jakich okolicznościach zmarł. Przyjmuje się dwie wersje: jedną przekazaną przez jego uczennicę - twierdziła ona, że Wacław Krystoszek wyjechał do USA i tam zmarł. Natomiast według wojennej "Listy strat" jesienią 1939 roku został aresztowany w Warszawie, uwięziony na Pawiaku i zmarł po opuszczeniu więzienia. Spuścizna po artyście jest bardzo skromna. W Muzeum Okręgowym im. L. Wyczółkowskiego znajduje się akwarela "Nad morzem", wykonana w 1937 roku.
Malarz związany był z naszym regionem przez kilkanaście lat. Mieszkał i tworzył m.in. w Grudziądzu oraz Toruniu. Do Bydgoszczy przyjechał w 1935 roku (zamieszkał przy ul. Pestalozziego 16/3). uczestniczył w trzech wystawach środowiskowych, a w 1936 roku na ekspozycji wspólnej "Związku Zawodowych Plastyków Wielkopolsko-Pomorskich" przedstawił aż 8 obrazów olejnych; bydgoskie pejzaże, "Brda", "Kępa" oraz portret "Baśka z niedźwiadkiem".
Krystoszek za olej "Wieś rybacka - Rewa" otrzymał nagrodę: "W. Krystoszek poszczyć może się olbrzymim postępem. Dziś jest już malarzem całkowicie dojrzałym. Najlepszy jego obraz "Wieś rybacka - Rewa" - jest bardzo dobry w rysunku i pomysłowy w ujęciu" - napisał A. Kłyszyński w 1938 roku w recenzji prezentowanych obrazów.
Dodajmy, że Krystoszek obok malarstwa zajmował się też grafiką użytkową i w 1936 roku wykonał pięć druków związanych z wystawą "Mebel i wnętrze - wystawa mieszkań urządzonych" - plakat, katalog, zaproszenie, dyplom uczestnictwa i znaczek okolicznościowy. Krystoszek wraz z Faczyńskim, Skrzypczakiem i Turwidem tworzył komitet organizacyjny tej wystawy.
Obraz "Barki na Brdzie" jest więc jednym z dwóch, znajdujących się w Bydgoszczy obrazów. W muzeum przechowywane są również grafiki z ekspozycji "Mebel i wnętrze". Wiele lat temu w dawnym Muzeum Miejskim był też jego obraz olejny "Brzegi Wisły w zatoce".
Hanna Walenczykowska
