Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Duża akcja policji na drogach w Polsce. To będą sprawdzać w czasie majówki. Posypią się mandaty

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
W długi majowy weekend policja będzie patrolować drogi w radiowozach i na motocyklach. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej nie szarżować
W długi majowy weekend policja będzie patrolować drogi w radiowozach i na motocyklach. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej nie szarżować Marek Weckwerth
W czasie majowego długiego weekendu policja zapowiada wzmożone działania. Każdego dnia na drogi w Polsce wyjedzie średnio 4,5 tys. funkcjonariuszy, w tym policyjne grupy SPEED.

W długi majowy weekend pogoda nie będzie tak dobra, jak byśmy chcieli, ale z bliższych i dalszych wyjazdów na pewno nie zrezygnujemy. Tylko jak jechać własnym autem czy motocyklem, aby dojechać i wrócić do domu bezpiecznie?

- Jeśli będzie to dalszy wyjazd, na przykład w góry czy nad morze, trzeba rzecz dobrze przemyśleć, zaplanować. Przede wszystkim należy zarezerwować na przejazd więcej czasu niż wynika z naszych kalkulacji. Nie starajmy się dojechać „na sztywno” na umówioną na przykład w pensjonacie godzinę. Po drodze może się przecież zdarzyć coś nieprzewidzianego, jakieś utrudnienia, korek – mówi asp. sztab. Remigiusz Rakowski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Nad bezpieczeństwem uczestników ruchu czuwać będą policjanci ruchu drogowego, w tym policyjne grupy SPEED, których głównym zadaniem jest przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drodze takim, jak m.in. przekraczanie dozwolonych prędkości. Podczas pełnienia służby funkcjonariusze będą również sprawdzać stan trzeźwości kierujących, sposób przewożenia pasażerów w pojazdach, zwłaszcza dzieci, a także reagować na nieprawidłowe zachowania kierowców samochodów wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego, tj. pieszych (szczególnie w rejonie oznakowanych przejść dla pieszych), rowerzystów, kierujących hulajnogami elektrycznymi, urządzeniami transportu osobistego, urządzeniami wspomagającymi ruch, motorowerzystów czy motocyklistów.

Policja przypomina też, że 30 kwietnia i 2 maja od godz. 18:00 do 22:00 oraz 1 i 3 maja od godz. 8:00 do 22:00 obowiązuje zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, z wyłączeniem autobusów oraz niektórych innych pojazdów ze względu na rodzaj wykonywanego przewozu

Rób przerwy na odpoczynek

W czasie długiej jazdy należy robić przerwy. Pojazd zatrzymujemy w bezpiecznym miejscu, najlepiej na parkingu (takie organizują też Lasy Państwowe) lub na stacji benzynowej. Dla kierowcy ważne jest zwykłe rozprostowanie nóg, dotlenienie, napicie się kawy czy herbaty, zjedzenie choćby małego posiłku.

Jazda bez odpoczynku rodzi stres i zmęczenie, co przekłada się na pogorszenie bezpieczeństwa kierowcy, jego pasażerów oraz innych uczestników ruchu.

Na drogach będą rowerzyści

Podczas długiego majowego weekendu na drogach będzie znacznie więcej niż teraz rowerzystów i pieszych turystów, mogą być ich całe grupy. Człowiek czuje się w grupie bezpieczniej, a to może rodzić akurat niebezpieczne takie zachowania.

- Dlatego kierowcy powinni zwracać szczególną uwagę na rowerzystów i pieszych, zwolnić i wyprzedzać ich nawet w znacznie większej odległości niż nakazują przepisy, a to – przypomnę – co najmniej jeden metr – proponuje aspirant sztabowy.

Sprawdź swoje auto!

Bardzo ważne jest sprawdzenie stanu technicznego samochodu czy motocykla – ogumienia, hamulców, płynów eksploatacyjnych.

Równie ważne jest właściwe zabezpieczenie przewożonych ładunków. W pojeździe nie powinny znajdować się nie zamocowane butelki (zwłaszcza szklane i pełne) lub inne ciężkie przedmioty. Walizki, torby należy umieścić w bagażniku.

To też może Cię zainteresować

Rowery, kajaki, deski surfingowe mocujemy zgodnie z instrukcją na bagażniku. Na postojach każdorazowo sprawdzamy stan mocowania.

Tylko się nie rozpędzaj

Remigiusz Rakowski przypomina też o konieczności przestrzegania zasad i przepisów ruchu drogowego. To przecież immanentna części bezpiecznej jazdy.

Niestety przekraczanie dozwolonej prędkości jest wciąż na naszych drogach nagminne i jest to główna przyczyna wypadków ze skutkiem śmiertelnym bądź z ciężkimi obrażeniami ciała. Pierwszą przyczyną wypadków w ogóle jest nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, ale to nie kończy się aż tak dużą liczbą tragedii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska