Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Duże zagrożenie pożarowe w lasach regionu! Leśnicy proszą o rozwagę

AGW
pixabay.com/LP/AGW
"Ciepło, sucho i już od rana (po pomiarach o 9.00) zagrożenie spore. W 2019 do końca marca w Polsce było 380 pożarów lasów, w tym 102 w Lasach Państwowych", napisał na Twitterze Krzysztof Trębski z Dyrekcji Generalnej LP. W Kujawsko-Pomorskim też trzeba bardzo uważać. W niektórych miejscach ściółka ma już tylko 10,8% wilgotności.

Jak pokazuje mapa dodana przez p.o. rzecznika prasowego Lasów Państwowych Krzysztofa Trębskiego, susza dotyka już niemal połowę kraju. Granica między dużym a średnim zagrożeniem przebiega z północnego zachodu na południowy wschód. Kujawsko-Pomorskie obejmuje już kolor czerwony, czyli duże zagrożenie pożarowe w lasach.

Sucho w kujawsko-pomorskich lasach. Płoną lasy w regionie

"Chociaż temperatura powietrza jeszcze nie jest zbyt wysoka, to przesuszona po zimie ściółka leśna oraz trawy na łąkach są niestety materiałem bardzo palnym", przypomina Regionalna Dyrekcja LP w Toruniu. Nasza dyrekcja odnotowała w tym roku już 7 pożarów, które łącznie objęły powierzchnię przeszło 6 hektarów. Do największego tego typu zdarzenia doszło 31 marca na terenie Nadleśnictwa Miradz, gdzie spłonęło 5 ha trzcinowisk nad Jeziorem Gopło. "Prawdopodobnie pożar był następstwem podpalenia, a jego skutkiem była śmierć wielu gniazdujących tam ptaków"

Leśnicy codziennie o godzinie 9 i 13:00 w całej Polsce mierzą wilgotność ściółki leśnej i wilgotność względną powietrza. Na tej podstawie określa się Stopień Zagrożenia Pożarowego Lasu (SZPL) dla każdej strefy prognostycznej (60 stref jest na terenie LP).

W środę 3 kwietnia o 9.00 leśnicy z regionu odnotowali duże zagrożenie pożarowe (3 SZPL) we wszystkich strefach prognostycznych na terenie toruńskiej dyrekcji. "Wilgotność ściółki spadła poniżej 15%, a w południowej części dyrekcji przyrządy pomiarowe wskazały wyniki ok. 12%". RDLP w Toruniu udostępnia mapę - Stopień zagrożenia pożarów lasu.

Brak opadów sprawia, że 4 kwietnia o poranku stacje Białe Błota (Bydgoszcz) i Miradz wykazały zaledwie 10,8% wilgotności ściółki.

  • Dąbrowa i Zamrzenica 10,9%,
  • Skrwilno i Golub-Dobrzyń (Konstancjewo) 11,6%,
  • Tuchola (Gołąbek) 12%,
  • Gniewkowo (Otłoczyn) 12,6%.

Samochód zostaw na parkingu, nie wjeżdżaj nim do lasu

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu prosi o rozwagę każdego, kto wybira się do lasu. "Leśnicy nie zabraniają wjazdu do lasu pojazdami silnikowymi z innego powodu niż bezpieczeństwo odwiedzających te tereny ludzi. Pojazdy stanowią realne zagrożenie dla tak wysuszonej ściółki… Poza tym, w przypadku wystąpienia pożaru lasu, pamiętajmy, że auto pozostawione w innym miejscu niż parking leśny lub oznakowane miejsce postoju pojazdu może utrudniać przejazd wozów PSP", przestrzegają leśnicy.

Należy pamiętać, że na terenach leśnych i w odległości do 100 m od lasu jest zabronione używanie otwartego ognia. "Podobnie traktowane jest wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych. Przepisy prawne zabraniają tego typu działania".

- W zeszłym roku na terenie naszego województwa było 1696 pożarów traw, w wyniku których rannych zostały 2 osoby - podaje nam Arkadiusz Piętak z Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu. W 2019 roku (do 9 marca) doszło już do 137 pożarów, w których była osoba poszkodowana.- W tym roku największy pożar traw w tym roku mieliśmy w Nowym Dworze w gminie Koronowo, spłonęło 20 hektarów trawy wykorzystywanej w przemyśle energetycznym - Arkadiusz Piętak wspomina pożar z 19 lutego.W Polsce w 2018 roku odnotowano 149 434 pożarów, podała Państwowa Straż Pożarna. Aż 48 767 z nich to pożary traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Płonące trawy i nieużytki stanowiły ok. 33% wszystkich pożarów w Polsce w ubiegłym roku.To właśnie wczesną wiosną - w marcu i kwietniu dochodzi do największej liczby pożarów związanych z niepotrzebnym, szkodliwym i podlegającym karom wypaleniem traw i nieużytków. W 2018 roku było ich o 10 tys. więcej niż rok wcześniej. Śmierć poniosło 7 osób (w 2017 roku dwie). Ogień rozprzestrzenia się bardzo szybko i często wymyka spod kontroli np. wypalającego przydróżek rolnika. "Często z dymem idzie dorobek wielu pokoleń. Szacowane straty w wyniku pożarów traw, które powstały w 2018 roku, to 32 956 500 złotych. Średni czas trwania akcji gaszenia pożaru trawy wynosi 52 minuty", podaje PSP.O karach za wypalanie traw pisaliśmy tu: Znów płoną trawy, dochodzi do pożarów. To błąd, za który grożą kary i utrata dopłat!function(e,t,s,i){var n="InfogramEmbeds",o=e.getElementsByTagName("script")[0],d=/^http:/.test(e.location)?"http:":"https:";if(/^\/{2}/.test(i)&&(i=d+i),window[n]&&window[n].initialized)window[n].process&&window[n].process();else if(!e.getElementById(s)){var r=e.createElement("script");r.async=1,r.id=s,r.src=i,o.parentNode.insertBefore(r,o)}}(document,0,"infogram-async","https://e.infogram.com/js/dist/embed-loader-min.js");Pożary traw 2018Infogram________________Agro Pomorska odcinek 53

Wypalanie traw. Pożary pochłonęły aż 18 tys. hektarów! W reg...

Jak przypomniał Krzysztof Trębski na Twitterze, najbardziej "palne" miesiące w lasach to zwykle kwiecień, maj i czerwiec. Tylko w ciągu marca w całym kraju zanotowano ich aż 78 pożarów, a spłonęło niemal 37 ha.

Lasy przywołują dane Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, według której "we wszystkich lasach, bez względu na rodzaj własności, pożary gaszono aż 522 razy, tylko w tym miesiącu zarejestrowano ich aż 380. W ubiegłym roku, w analogicznym okresie zanotowano 97 pożarów".

W 2018 roku w lasach zarządzanych przez LP było ok. 2,9 ty.s pożarów, spłonęło ponad 570 ha. We wszystkich lasach od marca do połowy października zanotowano ponad 8 tys. pożarów.

Źródła: www.torun.lasy.gov.pl, lasy.gov.pl, Twitter

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska