Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Duże zainteresowanie badaniami wśród kobiet

(mp)
Wczoraj (27 stycznia) w Studiu Zdrowia Kobiety pacjentki badał dr Józef Dziedzic. Obecna była także położna - Teresa Wierzchucka (po prawej).
Wczoraj (27 stycznia) w Studiu Zdrowia Kobiety pacjentki badał dr Józef Dziedzic. Obecna była także położna - Teresa Wierzchucka (po prawej). fot. Tomek Czachorowski
Bezpłatne badania cytologiczne i mammograficzne cieszą się wśród kobiet sporym zainteresowaniem. - To doskonała okazja, żeby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku - mówi pani Mirosława Burgiel, jedna z pacjentek.

Badania ginekologiczne w ramach Tygodnia Walki z Rakiem Szyjki Macicy wykonywane są od poniedziałku w Studiu Zdrowia Kobiety oraz w Zakładzie Profilaktyki i Promocji Zdrowia w bydgoskim Centrum Onkologii. - Zainteresowanie jest naprawdę duże - mówi pracownik SZK. - Przypuszczaliśmy, że w związku z takimi mrozami, odwiedzi nas znacznie mniej kobiet, ale na szczęście pogoda nie zraziła pań.
Tylko wczoraj do studia na badania zgłosiło się blisko 30 pacjentek. Podobnie jest w Centrum Onkologii. A kobiet zainteresowanych bezpłatnym przebadaniem wciąż przybywa. - Codziennie odbieramy sporo telefonów z prośbą o rejestrację - wskazuje Teresa Wierzchucka, położna z zakładu profilaktyki CO.

Pomagali wolontariusze

A o badaniach panie mogły dowiedzieć się między innymi z prasy. - Co więcej, wolontariusze roznosili po mieście ulotki zachęcające do wykonania bezpłatnej cytologii lub mammografii - wyjaśnia dalej Teresa Wierzchucka. - Zaproszenia na badania trafiały również do zakładów pracy - uzupełnia.
Na efekty nie trzeba było długo czekać. Do Centrum Onkologii i Studia Zdrowia Kobiety zgłaszają się zarówno starsze, jak i młodsze kobiety. - To doskonała okazja, żeby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku - podkreśla Mirosława Burgiel, bydgoszczanka, która w bezpłatnych badaniach ginekologicznych bierze udział już od kilku lat.
- Po konsultacji ze specjalistą zawsze czuję się spokojniejsza - dodaje inna pacjentka.
Panie zwracają szczególną uwagę na to, że rejestracja oraz wizyta u specjalisty przebiegają sprawnie. - Wystarczy umówić się na konkretny dzień a następnie przyjść na badania lub konsultacje - mówi pani Mirosława.
- Świadomość wśród pacjentek jest na pewno wyższa - komentuje dr n. med. Tomasz Mierzwa, kierownik Zakładu Profilaktyki i Promocji Zdrowia. - Ale pań korzystających z bezpłatnych badań mogłoby być więcej.

Raz na 30 lat!

Zdaniem doktora, kobiety lekceważą cytologię, ponieważ często nie odczuwają żadnych dolegliwości bólowych. - Zdarza się, że na pytanie: "Kiedy ostatnio była pani u ginekologa", słyszymy odpowiedź: "Podczas ciąży, czyli około 30 lat temu" - opowiada.
Tymczasem to właśnie cytologia pozwala na wczesne wykrycie raka szyjki macicy lub stanów przednowotworowych. - Dlatego badania powinno się robić co trzy lata - tłumaczy Piotr Siwek, ginekolog z CO. - A pacjentki stosujące antykoncepcję hormonalną nawet dwa razy w roku.
Na bezpłatne badania można się rejestrować jeszcze do jutra, dzwoniąc pod numery telefonów: 052 374 31 20 lub 052 322 95 40.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska