MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Duże zmiany w refundacji. Pacjenci zaoszczędzą: tańsze zamienniki i bezpłatne leki dla kolejnej grupy. Recepta roczna jednak zostaje

OPRAC.:
Monika Góralska
Monika Góralska
Roczna recepta, więcej leków refundowanych, możliwość wykupienia tańszych zamienników i bezpłatne leki dla kolejnej grupy pacjentów to tylko niektóre zmiany w ustawie refundacyjnej.
Roczna recepta, więcej leków refundowanych, możliwość wykupienia tańszych zamienników i bezpłatne leki dla kolejnej grupy pacjentów to tylko niektóre zmiany w ustawie refundacyjnej. freepik.com
Po konsultacjach podjąłem decyzję o pozostawieniu recepty rocznej w ustawie refundacyjnej – poinformował w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Projekt nowelizacji zakłada duże zmiany w refundacji leków. Będzie więcej leków refundowanych, które pacjenci będą mogli wykupić taniej lub dostać tańsze zamienniki. Dojdzie również kolejna grupa osób uprawnionych do otrzymywania bezpłatnych leków.

Spis treści

Recepta roczna jednak zostaje. Minister zdrowia podjął decyzję

Szef Ministerstwa Zdrowia Adam Niedzielski napisał na Twitterze, że decyzję o pozostawieniu recepty rocznej w ustawie refundacyjnej podjął po konsultacji z wiceministrem zdrowia Maciejem Miłkowskim, kierownictwem resortu oraz po dyskusji z konsultantem krajowym medycyny rodzinnej Agnieszką Mastalerz-Migas, wiceprezesem Porozumienia Zielonogórskiego Tomaszem Zielińskim i ministrem cyfryzacji Januszem Cieszyńskim.

Dziękuje za bardzo rzeczowy dialog – podkreślił.

W czwartek sejmowa Komisja Zdrowia opowiedziała się za przyjęciem projektu ustawy o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw wraz z autopoprawką. Przewiduje on m.in. odejście od koncepcji tzw. recepty rocznej.

Więcej leków refundowanych i bezpłatne leki dla kobiet w połogu

Projekt nowelizacji zakłada m.in. wydłużenie terminu ogłaszania kolejnego obwieszczenia refundacyjnego z dwóch do trzech miesięcy. Kolejna zmiana zakłada, że zgodnie z projektem kobiety w okresie połogu będą uprawnione do bezpłatnego zaopatrzenia się w leki – do tej pory możliwość taka przysługiwała jedynie kobietom w ciąży.

Czytaj też: Ratunkowy dostęp do technologii lekowych w ciężkich chorobach. Od 15 sierpnia lista leków niepodlegających RDTL krótsza

Część leków dostępnych do tej pory bez recepty będzie mogła zostać objęta refundacją. Podwyższona zostanie również z 15 proc. do 25 proc. podstawa limitu finansowania, co ma wpłynąć na obniżenie dopłat do leków, które ponoszą pacjenci.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Zdrowia codziennie. Obserwuj StronaZdrowia.pl!

Nastąpi podwyższenie marży hurtowej oraz podwyższenie marży detalicznej (aptecznej). Wprowadzone zostaną też przepisy, które będą przeciwdziałać sprzedaży leków za granicę. Będzie to możliwe przez zobowiązanie do stosowania tej samej marży hurtowej, co w transakcjach krajowych.

Trzymiesięczne zapasy leków

Zgodnie z autopoprawką doprecyzowano przepis zobowiązujący do utworzenia trzymiesięcznych zapasów leków – tak, by ilość dotycząca trzymiesięcznych zapasów była liczona w odniesieniu do kwartału.

Czytaj także: Ceny tych leków drastycznie wzrosną. Ucierpią szczególnie pacjenci z chorobami skóry

Projektodawcy zgodzili się z postulatami m.in. przedstawicieli firm farmaceutycznych, że brak tego doprecyzowania może powodować wątpliwości interpretacyjne polegające na tym, że niezależnie od ilości sprzedanych leków w kwartale poprzedzającym producent miałby dostarczyć ilość równą kolejnym trzem miesiącom. Intencją tego zapisu jest utrzymywanie trzymiesięcznych zapasów na terytorium Polski.

Czytaj także: Zmiany w realizacji recept od 1 marca 2024. Obejmą głównie pacjentów zmagających się z chorobami przewlekłymi. Czy ułatwią wykupienie leków?

W przypadku zatem, gdyby dla konkretnego leku nie było popytu równego podaży, należy uwzględnić to, by nie dochodziło do sytuacji, że dany producent musiałby przechowywać ilość większą, niż za okres trzech miesięcy – wskazano.

Koniec „NZ” na recepcie. Farmaceuta może wydać zamienniki leków

Wprowadzono też zapis eliminujący sytuacje, w których pacjent nie ma możliwości dokonania zamiany leku np. na tańszy odpowiednik. Jest to czasem wymuszane przez zamieszczanie na recepcie adnotacji „NZ”, czyli „Nie zamieniać”. Zgodnie z autopoprawką, osoba realizująca receptę powinna mieć możliwość zamiany przepisanego na niej leku jeżeli wie, że jest to bezpieczne dla pacjenta, a przy tym celowe i tańsze.

Do projektu wprowadzono też rozwiązanie, które umożliwi ministrowi zdrowia objęcie działaniami profilaktycznymi z zakresu zapobiegania COVID-19 po zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego, na dotychczasowych zasadach. Minister zdrowia będzie ogłaszał wykaz zalecanych szczepień ochronnych, ze wskazaniem źródła finansowania, dla których zakup szczepionek został objęty finansowaniem ze środków publicznych. (PAP)

Autorka: Aleksandra Kiełczykowska
ak/ ann/

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Uzupełnij domową apteczkę

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze produkty spożywcze dla kobiet 40+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Duże zmiany w refundacji. Pacjenci zaoszczędzą: tańsze zamienniki i bezpłatne leki dla kolejnej grupy. Recepta roczna jednak zostaje - Strona Zdrowia

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska