MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Duże zmiany w urlopach rodzicielskich. Tatusiowie dłużej z dziećmi w domu [plan]

OPRAC.:
Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
123RF
Każdy z rodziców ma mieć osobno prawo do dwóch miesięcy urlopu rodzicielskiego. Ojciec nie może oddać swojej części matce. Unijną dyrektywę dotyczącą urlopów dla rodziców kraje będą musiały wdrożyć do sierpnia 2022 roku.

Obecnie tata dziecka może skorzystać z 2 tygodni urlopu ojcowskiego. Może on być wykorzystany maksymalnie w dwóch częściach, po tydzień każda, do ukończenia przez dziecko 2. roku życia. W tym samym czasie matka dziecka może przebywać na urlopie macierzyńskim, a ojciec dziecka na urlopie ojcowskim. Za okresu urlopu ojcowskiego ZUS wypłaca zasiłek macierzyński.

Ojciec dziecka ma też prawo do urlopu rodzicielskiego. Jednak ze względu na to, że z reguły ojcowie dzieci więcej zarabiają niż matki, na rodzicielski idą tylko mamy.

Pomysł zmian w urlopach. Tatusiowie dłużej z dziećmi w domu

Unia Europejska chce to zmienić. Pragnie przywrócić kobiety na rynek pracy i walczyć z wykluczeniem społecznym wśród pań.
Zgodnie z art. 5 dyrektywy, każdy rodzic powinien uzyskać prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze czterech miesięcy do wykorzystania przed osiągnięciem przez dziecko określonego wieku - maksymalnie ośmiu lat.

Jednak jak czytamy na www.wp.pl, resort pracy skłania się obecnie ku rozwiązaniu, które wydzieli z całości urlopów dla rodziców część wyłącznie dla ojców. Dzięki temu zyskaliby dwa miesiące na opiekę nad dzieckiem, zaś kobiety mogłyby dzięki temu skuteczniej realizować się zawodowo. Co ważne, ojcowie nie mogliby oddać matce swojej części urlopu.

od 7 lat
Wideo

Politycy wspominają swoje mamy!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska