https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dwa mosty w Toruniu. Na wybory?

Wojciech Giedrys [email protected] tel. 56 65 21 449
Stary most w Toruniu skończy w tym roku 81 lat.
Stary most w Toruniu skończy w tym roku 81 lat. Lech Kamiński
- Most może przejść remont w 2015 lub 2016 - mówi Andrzej Glonek, szef toruńskiego MZD. - Jest podtekst polityczny - uważa Maciej Karczewski, toruński przedsiębiorca.
Budowa nowego mostu w Toruniu
Budowa nowego mostu w Toruniu Lech Kamiński

Budowa nowego mostu w Toruniu
(fot. Lech Kamiński )

Na początku 2013 r. drogowcy zlecili ekspertyzy dotyczące stanu mostu im. Józefa Piłsudskiego. W tym roku przeprawa skończy 81 lat. Obie potwierdziły, że z jej remontem można poczekać dwa lata. Tymczasem niedawne ekspertyzy wskazywały, że naprawa mostu jest pilna.

Andrzej Glonek, szef drogowców w sierpniu 2012 r. stwierdził, że stary most został silnie zdegradowany w wyniku dużego natężenia ruchu w ostatnich 20 latach. I że "prace remontowe muszą być niezwłocznie po wybudowaniu nowego mostu drogowego, w latach 2013-14". Zadanie widnieje w budżecie i planie inwestycyjnym. W tym roku miał powstać już projekt, a jego realizacja została zaplanowana na 2014 r.

Remont od marca 2015?

Ale te plany są już nieaktualne. Glonek: - Świat się nie zawali, jak most przejdzie remont w 2015 czy 2016. Mamy ekspertyzy, które do tego nas upoważniają. Dzięki temu będziemy mogli dobrze się do tego przygotować, pomyśleć nad technologią, organizacją ruchu i przystąpić do prac np. w marcu 2015 i zrealizować je w 6-7 miesięcy.

Szef MZD podkreśla też przesunięcie remontu otworzy też drogę do pozyskania zewnętrznej dotacji na zadanie. Miasto zaproponowało, aby ten projekt wart ok. 40 mln zł został wpisany do kontraktu terytorialnego.

Dwa mosty i zero korków

Zmiana terminu remontu podzieliła radnych i społeczników. Maciej Karczewski, prezes Fundacji Stare Miasto i toruński przedsiębiorca: - Ta sprawa ma podtekst polityczny i wyborczy. Prezydentowi Zaleskiemu na rękę jest przesunięcie remontu na 2015 r., czyli już po wyborach samorządowych. Bo najważniejszy jest rachunek wyborczy, czyli w roku wyborczym mamy dwa mosty i zero korków. Nie rozumiem odwlekania prac na moście, który jest w złym stanie.

- Zamknięcie starego mostu pokazałoby, że most na wysokości ul. Wschodniej, który jest za drogi, źle komunikuje lewy i prawy brzeg Torunia i jest źle zlokalizowany - mówi Maciej Cichowicz, radny PO. - Lepiej zrobić więc to już w nowej kadencji, czyli po 2014 r. To czysty pragmatyzm polityczny.

Jacek Kowalski, radny PiS: - To dobra decyzja. Te dwa lata wykorzystamy, żeby sprawdzić, jak rozkłada się ruch między mostami, jaki wariant remontu wybrać i jak przebudować al. Jana Pawła II oraz pl. Rapackiego.

- To dobra wiadomość - mówi Wojciech Klabun, prezes Stowarzyszenia Nasz Podgórz. - Dodatkowy czas miasto może wykorzystać np. na konsultacje z mieszkańcami dotyczące remontu. Po to, aby utrudnienia były jak najmniejsze. Pozwoli też przygotować się do uruchomienia szynobusów, które mogą uzupełnić transport między brzegami Wisły w trakcie prac na przeprawie.

Prezydent Torunia Michał Zaleski zaznacza, że nowe ekspertyzy to jedyna przyczyna przesunięcia terminu. - Przez dwa lata będzie można korzystać z obiektu z niewielkimi ograniczeniami np. tonażu od momentu otwarcia nowego mostu - mówi Zaleski. - Stary most od grudnia nie będzie dostępny dla ciężarówek, tirów, z wyjątkiem ciężkich pojazdów komunikacji publicznej i służb komunalnych.

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
kiedy koniec smrodu ??
Kawka przewietrzy Toruń

Tagi: Toruń, Środowisko, Ogrzewanie, Na gorąco, Zanieczyszczenie, Atmosfera, Powietrze

Alicja Cichocka-Bielicka, Poniedziałek, 14 Października 2013; aktualizowano: 15.10.2013 09:45
image

Oddychamy w Toruniu fatalnym powietrzem - tak wynika z ostatniej oceny jakości powietrza. Jest szansa na poprawę, ale musimy spełnić kilka warunków.

Toruń, Bydgoszcz i Nakło - to czołówka niechlubnego rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast w Kujawsko-Pomorskiem.

Jakość powietrza rokrocznie sprawdza Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Ostatni raport pozbawia złudzeń - przekroczyliśmy dopuszczalne normy zanieczyszczeń i musimy poprawić jakość powietrza. Mamy na to czas do 2020 roku. Kto nam psuje powietrze i co właściwie wdychamy?
Reklama

Główni winowajcy to samochody oraz piece i kotłownie na węgiel. Z dymem do powietrza dostaje się szkodliwy pył PM10, czyli węgiel, siarka, związki azotu, wapnia i chloru. PM10 jest bardzo drobny. Jego cząstki mogą przedostać się do płuc i wpłynąć na układ krążenia. Z kolei benzopiren, którego przekroczony poziom również wykrył WIOŚ, jest trujący i rakotwórczy.

Najgorzej oddycha się w najbardziej zatłoczonych i zadymionych osiedlach Torunia - na starówce, Mokrem, Jakubskim. Pas dymu z kominów i samochodów ciągnie się przez Winnicę, Rubinkowo aż na Bielawy.

Do 2020 roku mamy czas na przewietrzenie Torunia. Łatwo nie będzie. Miasto jest bowiem w niecce i zanieczyszczenia trudno „wywiać”, kotłują się nad miastem.

Ratunkiem może okazać się Kawka, program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W najbardziej zanieczyszczonych miastach powyżej 10 tys. mieszkańców państwo hojnie dorzuci do wymiany pieców węglowych na ekologiczne lub dofinansuje podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Toruń dostanie część z tych pieniędzy, o ile mieszkańcy o nie poproszą. I w tym jest problem...

- Dofinansowanie wyniesie nawet 75 procent kosztów zmiany technologii grzania - prognozuje Szczepan Burak, dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta Torunia, który przeprowadził pierwszy nabór wniosków do Kawki. Zgłosiło się na razie... 90 osób, ale akcja ma być rozszerzona.

Urzędnicy dopiero oszacują, ile domów w mieście jest ogrzewanych węglem. To wciąż najtańsze paliwo, którym palą w piecach głównie niezamożni mieszkańcy.

Czy będzie ich stać na ekologiczną rewolucję?
d
draw
W dniu 09.10.2013 o 19:44, mostulo napisał:

Most skończy 101 lat (przęsła przeniesione z Opalenia pod Kwidzynem). 81 lat skończą same filary.

Dokładnie tak. Toruński most drogowy jest ostatnim mostem na Wiśle, wybudowanym przez cesarskie Niemcy koło Kwidzyna

m
mostulo

Most skończy 101 lat (przęsła przeniesione z Opalenia pod Kwidzynem). 81 lat skończą same filary.

m
mz

tez uważam że jesto sciema glonka w prezencie dla zalewskiego  na wybory....glonek nareszcie ma odejsc i mu to wisi

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska