www.pomorska.pl/bydgoszcz
Więcej informacji z Bydgoszczy znajdziesz na stronie www.pomorska.pl/bydgoszcz

Gracjan Kaja przygotował ze specjalnej żywicy przestrzenny rzut Bydgoszczy z XVI-XVII w
(fot. Fot. Ze zbiorów autora makiety)
Wcześniej ma zostać blisko 3-metrowej długości plan Bydgoszczy z XVI-XVII w, który już od kilku dni jest ustawiony przy wejściu do spichrza przy ulicy Mostowej.
Budowę makiety zleciło Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego. Wykonał ją Gracjan Kaja, bydgoski rzeźbiarz, przy udziale Aliny Kluzy, studentki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
- Podczas pracy nad modelem makiety sięgałem do źródeł historycznych, między innymi do przedstawień Bydgoszczy autorstwa Lindnera i Greta. Zapoznałem się także z makietą bydgoskiego zamku, którą wykonał również bydgoski historyk Robert Grochowski.
Makieta zostanie oficjalnie odsłonięta podczas uroczystości 664. urodzin Bydgoszczy. Zaczynają się one już w najbliższy poniedziałek.
Nieco później, bo 30 kwietnia ma nastąpić również odsłonięcie potężnego modelu bydgoskiego zamku. Konstrukcja ma około 2 metrów wysokości. Model zaprojektował Robert Grochowski, a jego wykonaniem zajęli się Bernadetta i Zenon Firynowie, właściciele świeckiej firmy Bud-Art.
- Zamek jest już gotowy - mówi Jerzy Derenda, prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy, które jest zleceniodawcą projektu. - Chcielibyśmy, by odsłonięcie nastąpiło w okolicy urodzin króla Kazimierza Wielkiego, przypadają one na koniec kwietnia. Jest jednak jeszcze do załatwienia kilka formalności.
Zamek ma zostać ustawiony przy ulicy Grodzkiej, w sąsiedztwie przedszkola "Alf", gdzie wznosiła się historyczna budowla.