Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwie osoby z Chełmna w szpitalu z podejrzeniem zatrucia tlenkiem węgla

Monika Smól
Monika Smól
Dwie osoby z Chełmna trafiły do szpitala z podejrzeniem zatrucia tlenkiem węgla
Dwie osoby z Chełmna trafiły do szpitala z podejrzeniem zatrucia tlenkiem węgla archiwum
Mieszkańcy budynku przy ul. Św. Ducha w Chełmnie trafili w niedzielę (20.11.2022) do szpitala. W ich mieszkaniu ujawniono obecność tlenku węgla.

Smaki Kujaw i Pomorza - Sezon 4 odcinek 20

od 16 lat

Dwoje lokatorów mieszkania w kamienicy przy ul. Św. Ducha w Chełmnie było już w karetce Zespołu Ratownictwa Medycznego - z podejrzeniem zatrucia tlenkiem węgla, gdy strażacy dotarli na miejsce.

Ratownicy w aparatach ochrony dróg oddechowych weszli do mieszkania w celu dokonania pomiarów. Detektor wielogazowy wykazał obecności tlenku węgla w mieszkaniu - 75 ppm. Stwierdzono, że przyczyną obecności tlenku węgla w mieszkaniu jest wadliwie działający piec CO na pellet, znajdujący się w piwnicy budynku. Wygaszano piec, przewietrzono mieszkanie oraz piwnicę.

Właścicielowi mieszkania zalecono niekorzystanie z pieca C.O. do czasu wykonania przeglądu przez uprawnioną osobę. Lokatorzy mieszkania zostali zabrani do szpitala w Chełmnie z podejrzeniem zatrucia tlenkiem węgla.

W sobotę (19.11.2022) także w Napolu interweniowali strażacy, ponieważ istniało podejrzenie obecności tlenku węgla. W budynku wielorodzinnym, w jednym z mieszkań, czujka zasygnalizowała obecność czadu. Mieszkańcy - dwoje dorosłych i dziecko - opuścili budynek. Nie było osób poszkodowanych. Jednak strażacy ewakuowali pozostałych mieszkańców z budynku - dwie osoby dorosłe. Detektorem wielogazowym dokonali pomiarów w całym budynku wielorodzinnym, a urządzenie pomiarowe wykazało 25 ppm obecności tlenku węgla w pomieszczeniach. Wygasili piec C.O., przewietrzyli wszystkie pomieszczenia otwierając drzwi i okna. W trakcie prowadzonych działań skontrolowali także przewód kominowy, który okazał się pęknięty. Po ponownym dokonaniu pomiarów w całym budynku nie stwierdzili tlenku węgla. Miejsce zdarzenia przekazali właścicielowi.

Na początku weekendu również w Borównie sytuacja byłą niebezpieczna. Paliła się sadza w kominie w budynku mieszkalnym jednorodzinnym, zadymienie w kotłowni. Nikt nie został poszkodowany. Ratownicy w sprzęcie ochrony dróg oddechowych wygasili palenisko w piecu, w piwnicy budynku. Skontrolowali przewód kominowy przy pomocy kamery termowizyjnej, zagrożenia nie stwierdzili, przewietrzyli pomieszczenie kotłowni. Zalecili niekorzystanie z pieca do czasu wykonania przeglądu przez kominiarza oraz sprawdzenia szczelności komina. Miejsce zdarzenia ratownicy przekazali właścicielowi.

Zalecenia strażaków

Według statystyk Państwowej Straży Pożarnej co rocznie z powodu zatrucia tlenkiem węgla umiera kilkadziesiąt osób. Głównym winowajcą są wadliwe urządzenia grzewcze, przewody kominowe i wentylacyjne. Wśród innych przyczyn są: używanie urządzeń i pojazdów spalinowych w zamkniętych pomieszczeniach. Czad to cichy zabójca - jest niewidoczny, bezwonny, a silnie trujący gaz, który dostaje się do naszego organizmu przez układ oddechowy, a następnie trafia do krwiobiegu. Uniemożliwia on proces rozprowadzania tlenu we krwi, co w najgorszym scenariuszu, skutkuje uszkodzeniem mózgu i śmiercią. Warto pamiętać, że zarządca budynku ma obowiązek przynajmniej raz do roku przeprowadzać przegląd instalacji wentylacyjnej. Przy czym przy używaniu węgla i drewna zaleca się robić go raz na trzy miesiące, a w przypadku gazu ziemnego lub oleju opałowego - raz na pół roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska