Pomoc społeczna, promocja zdrowia, szkolenia, akcje zbiórki krwi... zarząd rejonowy PCK z oddziałem w Brodnicy ma się czym pochwalić. Tylko w ubiegłym roku udało się zaopatrzyć 280 rodzin w ubrania, wydać paczki żywnościowe dla 369 dzieci i ich rodzin. Ponadto przekazano dzieciom książki, zabawki, przybory szkolne. Dary te trafiły w sumie do 826 rodzin - mieszkańców miasta i gminy Brodnica, Górzna, Jabłonowa Pomorskiego, gmin: Brzozie, Zbiczno, Osiek, Świedziebnia, Bobrowo, Bartniczka.
Zarząd zorganizował ponadto 30 kursów udzielania pierwszej pomocy, które ukończyło ponad 550 uczestników (z czego ponad 100 na wakacyjnym obozie w Cichem). Niespełna 8 tys. uczestników wzięło udział w akcjach promujących zdrowie jakie odbywały się przez cały miniony rok.
Co istotne - akcje i sama idea pomocowa trafia do młodzieży, która chętnie bierze udział w zbiórkach pieniędzy, pomaga przy imprezach. Tylko w naszym regionie działa 21 kół PCK, a w nich ponad 500 członków i prawie 200 wolontariuszy. Najliczniejszym kołem jest to działające przy I LO w Brodnicy. Szkolne koło, któremu przewodzi Wojciech Sobieszczyk skupia 171 członków!
W minionym roku działało osiem klubów honorowych dawców krwi, do których należy ponad 430 członków (przybyło 37 nowych). Członkowie klubów oddali łącznie 872 litry najcenniejszego daru jakim jest krew niezbędna przy udzielaniu pomocy m.in. ofiarom wypadków. Choć udział we wszystkich akcjach, pomoc przy ich organizacji zwykle zabiera sporo czasu i jest nieodpłatna wolontariuszy nie brakuje. Nigdy nie liczą na nagrody, nawet na pochwały. Mimo to zarząd co roku honoruje najwierniejszych członków, działaczy, wolontariuszy, dawców krwi - odznaczeniami, statuetkami i dyplomami. By było im miło, by wiedzieli, że docenia się ich wysiłki. Odznakę za wieloletnią i bezinteresowną pomoc otrzymała Maria Mełnicka. Za wieloletnie honorowe oddawanie krwi oraz popularyzowanie krwiodawstwa wśród młodzieży medal otrzymał Henryk Grygorowicz. Z kolei "kryształowe serce" za zasługi w rozwoju honorowego krwiodawstwa otrzymał Bogdan Dynewski, dyrektor ZSZ w Brodnicy.
Statuetki "Pomocna Dłoń" powędrowały do Heleny Kanieckiej (za kierowanie rejonową placówką PCK od 25 lat), Haliny Czajkowskiej (za wieloletnie popularyzowanie idei czerwonokrzyskiej wśród młodzieży szkolnej) i Adama Kaczmarka (za wieloletnią współpracę i organizację zawodów udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej).
Pamiątkowe dyplomy powędrowały do osób, które popularyzują honorowe krwiodawstwo w szkołach: Marii Czupryńskiej (ZSR w Brodnicy), Iwony Sochackiej (III LO), Doroty Czyżykowskiej (ZS w Jabłonowie), Wojciecha Sobieszczyka (I LO) oraz Andrzeja Wiśniewskiego (ZSZ w Brodnicy). Dyplomy uznania otrzymały również szkoły, którym przewodniczą ww. popularyzatorzy. Wszystkie te placówki brały udział w turnieju "Młoda krew ratuje życie".