Kujawsko-pomorskie biuro rzecznika praw ofiar utworzone przez samorząd województwa i mające swą stałą siedzibę w Toruniu (przy ul. Słowackiego 114), zajmuje się niesieniem pomocy prawnej oraz psychologicznej ofiarom przemocy w rodzinie i osobom pokrzywdzonym w wyniku przestępstw.
Nie tylko przemoc domowa
Rzecznik praw ofiar prowadzi regularne dyżury we wszystkich delegaturach Urzędu Marszałkowskiego - Bydgoszczy, Włocławku, Inowrocławiu i Grudziądzu. W każdym z miast odbywają się one raz w miesiącu. W trzecią środę każdego miesiąca mają miejsce w Inowrocławiu.
- Osoby, które dotychczas skorzystały z dyżurów zainteresowane były przede wszystkim informacjami na temat przysługujących im praw związanych z przemocą domową. Pytania dotyczyły również kodeksu rodzinno-opiekuńczego, możliwości uzyskania rozwodu lub separacji oraz praw do alimentów. Szukano też informacji na temat postępowań egzekucyjnych, odszkodowań cywilnych i postępowań spadkowych. Profesjonalną pomoc otrzymały też ofiary przestępstw - informuje Beata Krzemińska, rzecznik prasowy UM.
W przedstawicielstwie
Kolejny dyżur w Inowrocławiu odbędzie się jutro (21 stycznia), w godz. 9.30-15.30, w Przedstawicielstwie Urzędu Marszałkowskiego przy ul. Roosevelta 36/38 (budynek Starostwa Powiatowego).
Kolejne dyżury zaplanowano 18 lutego i 18 marca.
Przypomnijmy tez, że biuro rzecznika praw ofiar prowadzi też Kujawsko-Pomorską "Niebieską Linię" Telefoniczne Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie, czynną codziennie pod nr 0-800-154-030.
