Na zewnątrz upał a prognozy na najbliższe dni zapowiadają nawet 31 stopni. W wielu miejscach pracy wentylatory czy klimatyzacja ratują przed wysokimi temperaturami. Jednak w szkołach klimatyzacji nie ma... A uczniowie - nawet ci najmłodsi - "gotują się" w dusznych salach lekcyjnych, ćwiczą na przegrzanych salach gimnastycznych i czekają na rodziców w przepełnionych świetlicach, w których jest bardziej gorąco niż w saunie...
Fala upałów w Polsce. Jak chronić dziecko? Jeśli zauważysz t...
Zgodnie z prawem dyrektor szkoły powinien odwołać lekcje w przypadku mrozów i temperatury w pomieszczeniach poniżej 18 stopni Celsjusza. A co, gdy temperatura w klasie przekracza 30 stopni na plusie? Takie temperatury są równie niekorzystne dla zdrowia, jak siarczyste mrozy.
CZYTAJ TEŻ | PRZERAŻAJĄCE PROGNOZY ZMIAN KLIMATYCZNYCH W POLSCE I NA ŚWIECIE. TO MOŻE SIĘ WYDARZYĆ!
Niestety, przepisy oświatowe wprost nie wskazują górnej granicy temperatury, która warunkuje zawieszenie zajęć w szkołach lub placówkach. Dyrektor może jednak za zgodą organu prowadzącego zawiesić zajęcia na określony czas, jeżeli na danym terenie wystąpiły zdarzenia, które mogą zagrozić zdrowiu uczniów. I - jak podkreśla MEN - wysokie temperatury mogą być traktowane jako takie zdarzenie.
Zawieszenie zajęć w szkole to rozwiązanie, które można zastosować dopiero po wykorzystaniu innych sposobów niwelujących negatywne skutki wysokich temperatur. W uzasadnionych przypadkach lekcję można skrócić do 30 minut.
Jak informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, "zawieszenie zajęć powinno być działaniem podjętym dopiero po wykorzystaniu innych sposobów zaradczych, niwelujących negatywne skutki wysokich temperatur". Oznacza to, że dyrektor wraz z organem prowadzącym powinni wyposażyć szkołę np. w rolety, żaluzje, zasłony, wiatrak, klimatyzator, źródełko wody pitnej, dystrybutor.
MEN dodaje, że w uzasadnionych przypadkach lekcje można skrócić do minimum 30 minut, ale zachowując ogólny tygodniowy czas trwania zajęć edukacyjnych ustalony w tygodniowym rozkładzie zajęć. Czas trwania poszczególnych zajęć edukacyjnych w klasach I-III szkoły podstawowej ustala nauczyciel prowadzący te zajęcia.
Upał w pracy. 6 praw, które przysługują pracownikom [lista]
Co zabija Polaków?
