Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzieci "gotują się" w klasach! MEN: Dyrektor może zawiesić lekcje z powodu wysokiej temperatury!

Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
Dyrektor szkoły może zawiesić zajęcia z powodu wysokich temperatur zagrażających zdrowiu uczniów - poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej. W uzasadnionych przypadkach lekcje można także skrócić do minimum 30 minut.
Dyrektor szkoły może zawiesić zajęcia z powodu wysokich temperatur zagrażających zdrowiu uczniów - poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej. W uzasadnionych przypadkach lekcje można także skrócić do minimum 30 minut. Sławomir Draguła
Dyrektor szkoły może zawiesić zajęcia z powodu wysokich temperatur zagrażających zdrowiu uczniów - poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej. W uzasadnionych przypadkach lekcje można także skrócić do minimum 30 minut.

Na zewnątrz upał a prognozy na najbliższe dni zapowiadają nawet 31 stopni. W wielu miejscach pracy wentylatory czy klimatyzacja ratują przed wysokimi temperaturami. Jednak w szkołach klimatyzacji nie ma... A uczniowie - nawet ci najmłodsi - "gotują się" w dusznych salach lekcyjnych, ćwiczą na przegrzanych salach gimnastycznych i czekają na rodziców w przepełnionych świetlicach, w których jest bardziej gorąco niż w saunie...

Nadchodzi fala upałów - ostrzega IMGW. W Polsce w kilku województwach obowiązuje ostrzeżenie 1 stopnia. Temperatura maksymalna w dzień może wynieść nawet 31°C, zaś w nocy słupek rtęci może sięgnąć do 18°C. Jak chronić dzieci, szczególnie noworodki i niemowlęta? Noworodki, niemowlęta i młodsze dzieci muszą być uważnie obserwowane podczas upałów, ponieważ są bardziej narażone na złe samopoczucie niż dorośli. Niemowlęta i dzieci szybko się przegrzewają i łatwo odwadniają w upalne dni.WAŻNE! Nigdy nie zostawiaj dzieci w samochodzie, nawet na chwilę!Jakie objawy powinny być sygnałem, że czas szybko wezwać lekarza albo jechać do szpitala? Sprawdźcie!Co zabija Polaków?

Fala upałów w Polsce. Jak chronić dziecko? Jeśli zauważysz t...

Zgodnie z prawem dyrektor szkoły powinien odwołać lekcje w przypadku mrozów i temperatury w pomieszczeniach poniżej 18 stopni Celsjusza. A co, gdy temperatura w klasie przekracza 30 stopni na plusie? Takie temperatury są równie niekorzystne dla zdrowia, jak siarczyste mrozy.

Niestety, przepisy oświatowe wprost nie wskazują górnej granicy temperatury, która warunkuje zawieszenie zajęć w szkołach lub placówkach. Dyrektor może jednak za zgodą organu prowadzącego zawiesić zajęcia na określony czas, jeżeli na danym terenie wystąpiły zdarzenia, które mogą zagrozić zdrowiu uczniów. I - jak podkreśla MEN - wysokie temperatury mogą być traktowane jako takie zdarzenie.

Zawieszenie zajęć w szkole to rozwiązanie, które można zastosować dopiero po wykorzystaniu innych sposobów niwelujących negatywne skutki wysokich temperatur. W uzasadnionych przypadkach lekcję można skrócić do 30 minut.

Jak informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, "zawieszenie zajęć powinno być działaniem podjętym dopiero po wykorzystaniu innych sposobów zaradczych, niwelujących negatywne skutki wysokich temperatur". Oznacza to, że dyrektor wraz z organem prowadzącym powinni wyposażyć szkołę np. w rolety, żaluzje, zasłony, wiatrak, klimatyzator, źródełko wody pitnej, dystrybutor.

MEN dodaje, że w uzasadnionych przypadkach lekcje można skrócić do minimum 30 minut, ale zachowując ogólny tygodniowy czas trwania zajęć edukacyjnych ustalony w tygodniowym rozkładzie zajęć. Czas trwania poszczególnych zajęć edukacyjnych w klasach I-III szkoły podstawowej ustala nauczyciel prowadzący te zajęcia.

Upał jest zmorą wielu pracowników. Przez wysoką temperaturę podczas upałów zmniejsza się nasza efektywność i zdolność do koncentracji. Na szczęście polskie przepisy nakładają na pracodawców pewne obowiązki w trakcie upału. Przypominamy najważniejsze z nich.Krótsze godziny pracy w upał W polskich aktach prawnych nie ma zbyt wielu zapisów na temat upałów, ale można spróbować wyegzekwować od szefa dodatkowe przywileje na okoliczność upału. Taką możliwość przewiduje art. 18 Kodeku pracy. Dobrym pomysłem na poprawę komfortu pracownika w upał są dodatkowe przerwy w pracy, tzw. przerwy regeneracyjne. Inne rozwiązanie stanowi wcześniejsze odprawienie pracownika do domu. Jeżeli osoba zatrudniona może wykonywać pracę zdalnie, warto zaproponować jej pracę z miejsca zamieszkania. FLESZ - letnie upały, jak reagować w razie udaru słonecznego?

Upał w pracy. 6 praw, które przysługują pracownikom [lista]

Co zabija Polaków?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska