Dzieci i seniorzy od września korzystają z bezpłatnych leków

Materiał informacyjny Kujawsko-Pomorski Oddział NFZ w Bydgoszczy

Od kilku lat Polacy znają już program dostępu do bezpłatnych leków dla seniorów 75+. Teraz grupa beneficjentów została znacząco poszerzona.

Nowe zasady dostępu do leków i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych weszły w życie z dniem 1 września. Minister zdrowia ogłosił w specjalnym obwieszeniu dwie oddzielnie listy dla osób przed ukończeniem 18 lat i dla pacjentów po ukończeniu 65 lat.

Jakie leki znalazły się na listach?

Aktualnie obowiązujący wykaz bezpłatnych leków dla dzieci i młodzieży w wieku do 18. roku życia zawiera ponad 2 800 leków. Z kolei dla seniorów powyżej 65+ w wykazie wykaz umieszczono prawie 3 800 bezpłatnych leków.
Na liście znajdują się leki, które wcześniej podlegały częściowej refundacji. Wśród nich znaleźć można m.in. leki: antyhistaminowe, hipoglikemizujące, hormonalne, immunostymulujące, immunosupresyjne, okulistyczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwbólowe, przeciwzakaźne, przeciwdrgawkowe, stosowane w chorobach dróg oddechowych, urologicznych, układu pokarmowego, w nadciśnieniu tętniczym, czy szczepionki.

Komu przysługują?

Bezpłatnie leki przysługują wszystkim osobom, które łącznie spełniają następujące warunki:

  • lek znajduje się w wykazie „-18” albo w wykazie „65+” (są to leki, które na podstawie obowiązującego obwieszczenia refundacyjnego są objęte refundacją oraz mają udokumentowaną skuteczność i bezpieczeństwo stosowania w populacji pacjentów poniżej 18. roku życia albo powyżej 65. roku życia);
  • pacjent nie ukończył 18 lat albo ukończył 65 lat (wiek weryfikowany przez numer PESEL, a u osób, które nie mają numeru PESEL, będzie to data urodzenia);
  • lekarz zdiagnozował u pacjenta schorzenie, które zawiera się w zakresie wskazań objętych refundacją dla danego leku (wskazania znajdują się w załączniku A1 obwieszczenia refundacyjnego);
  • receptę wystawił lekarz lub pielęgniarka uprawnieni do wypisania na recepcie bezpłatnych leków dla pacjenta poniżej 18. roku życia albo powyżej 65. roku życia.;
  • na recepcie w rubryce „kod uprawnień dodatkowych pacjenta”, lekarz wpisze „DZ” w przypadku pacjentów poniżej 18. roku życia albo „S” w przypadku pacjentów powyżej 65. roku życia.

Kto może wystawić receptę?

Receptę (papierową lub elektroniczną) może wystawić:

  • lekarz lub pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), który ma umowę z NFZ,
  • lekarz dowolnej specjalności (który ma prawo wykonywania zawodu, ale zaprzestał jego wykonywania) – dla siebie albo dla małżonka, osoby pozostającej we wspólnym pożyciu oraz krewnych lub powinowatych w linii prostej, a w linii bocznej – do stopnia pokrewieństwa między dziećmi rodzeństwa.

Receptę, ale tylko w formie elektronicznej może też wystawić lekarz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) lub lekarz po zakończonym leczeniu szpitalnym – po spełnieniu dodatkowych warunków.

Prawidłowo wypełniona recepta

Otrzymując receptę na leki z listy tych bezpłatnych, uprawniony do tego pacjent lub jego rodzic powinien zwrócić uwagę czy została ona prawidłowo wypełniona. Aby bowiem móc taki lek otrzymać w aptece zlecenie na niego musi być odpowiednio oznaczone.
Jak zatem powinna wyglądać taka recepta? Wystarczy, aby uprawniony lekarz lub pielęgniarka, na recepcie w polu „kod uprawnień dodatkowych” wpisał odpowiednio literę „S” w przypadku seniorów lub „DZ” w przypadku dzieci i młodzieży.
Co istotne, farmaceuta w aptece, nie ma prawa wpisania ani poprawiania tego kodu na recepcie. Może on jedynie sprawdzić, które z przepisanych leków znajdują się na wykazach bezpłatnych leków, a następnie wydać te leki pacjentowi.

Ważne

Warto wiedzieć o możliwości wystawiania recept refundowanych z symbolem: S (osobom powyżej 65 roku życia), DZ (dzieciom i młodzieży do ukończenia 18 roku życia) również w przypadku, gdy inna recepta wystawiona przed 1 września 2023 r., nie została jeszcze przez pacjenta w całości zrealizowana, a zyskał on obecnie prawo do bezpłatnych leków.
Wystawienie takiej recepty gwarantuje realizację nabytego przez pacjenta prawa do leku z listy leków bezpłatnych, bez konieczności dopłaty w aptece.
Lekarze i pielęgniarki w okresie przejściowym powinni zaś odnotować w dokumentacji medycznej fakt wystawienia takiej recepty z uwagi na prośbę pacjenta lub opiekuna prawnego/faktycznego.

Gdzie szukać informacji?

- na portalu pacjent.gov.pl,
- na stronie internetowej nfz-bydgoszcz.pl,
- na bezpłatnej całodobowej infolinii pod numerem telefonu 800 190 590

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska