Dzieje Nakła spisane przez ks. Gepperta są w Nakle „białym krukiem”. W zbiorach Muzeum Ziemi Krajeńskiej jest tylko jeden egzemplarz wydany w 1926 r. - Jest on niekompletny - informuje Tomasz Pasieka, dyrektor muzeum. Placówka ma też kilka kserokopii pochodzących z lat 70.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
W tym roku przypada 75-rocznica męczeńskiej śmierci ks. Ignacego Gepperta, wieloletniego proboszcza nakielskiej Fary i pierwszego proboszcza kościoła pw. św. Stanisława w Nakle, a także wielkiego miłośnika i badacza historii Krajny i Nakła. Stąd pomysł pracowników muzeum, którzy przy wsparciu gminy Nakło chcą wydać reprint książki ks. Ignacego Gepperta.
Jak dowiadujemy się - pisał dużo. Najważniejsza pozycja to „Dzieje ziemi nakielskiej aż do pierwszego rozbioru Polski”, która ukazała się w ramach publikacji „Krajna i Nakło. Studia i rozprawy” - wydanej w 1926 r. z okazji 50-lecia Gimnazjum im. Bolesława Krzywoustego w Nakle.
W Nakle kłopot z książką, ale publikacja jest w zbiorach biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. - Nie wiem jeszcze, ile będziemy mieli pieniędzy, ale chciałbym, aby nakład liczył minimum 500, może nawet 1000 egzemplarzy - informuje Tomasz Pasieka.
Publikacja ukaże się drukiem w przyszłym roku. Niewykluczone, że dodatkiem do niej będzie niewielkie wydawnictwo o autorze. Stąd ogromna prośba do mieszkańców o udostępnienie pamiątek związanych z postacią i działalnością ks. Ignacego Gepperta, wielkiego miłośnika Nakła i patrona jednej z nakielskich ulic.
Uwaga! Oszust podaje się za biznesmena. Może się ukrywać na ...
INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju - 20 lipca 2017.