Odnowiony pomnik został uroczyście odsłonięty. Przygotowano uroczystość upamiętniającą „Cud nad Drwęcą”, czyli wydarzenia z 26 i 27 sierpnia 1914 roku, kiedy to ludność Dobrzynia została ocalona przed masowym rozstrzelaniem przez wojsko pruskie.
Ciekawa historia
W 1939 roku, w podziękowaniu za ocalenie, wzniesiona została Figura. Po wielu latach wymagała ona odnowienia, w co zaangażował się Społeczny Komitet „Przywrócić Pamięć”.
Obywatelskie zadanie
Renowacja była możliwa dzięki wygranemu głosowaniu mieszkańców na projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego. W finalizacji zadania pomógł magistrat. Przed kilkoma dniami pomnik został odsłonięty przez społeczników - Ewę Kaźmierkiewicz i Edwarda Bartkowskiego oraz burmistrza Golubia-Dobrzynia Mariusza Piątkowskiego. Odprawiona została msza w intencji mieszkańców Golubia-Dobrzynia, której przewodniczył ks. Czesław Rychlicki. Duchowni poświęcili odrestaurowaną Figurę.
Uroczysta oprawa
Zaprezentowano także inscenizację historyczną pokazującą wydarzenia sprzed lat. Przygotowała ją grupa rekonstrukcyjna Dragon z Gniezna. Udział wzięli też uczniowie. Ponadto była degustacja potraw lokalnych i wyrobów regionalnych, który przygotowały koła gospodyń z Podzamku Golubskiego, Skępska, Węgierska, Nowogrodu i Golubia-Dobrzynia.
Podziękowanie komitetowi złożył burmistrz Mariusz Piątkowski. Ewa Kaźmierkiewicz w imieniu Komitetu wyraziła wdzięczność osobom i instytucjom, które były zaangażowane w odnowienie Figury oraz przy zagospodarowaniu i uporządkowaniu terenu wokół niej.
W skład komitetu wchodzą: Ewa Kaźmierkiewicz, Edward Bartkowski, Tomasz Chabowski, Wiesław Kuskowski, Stanisław Rumiński, Janusz Surmacewicz.
- Jako inicjatorka chcę podziękować moim kolegom za pomoc i dobrą współpracę - mówi Ewa Kaźmierkiewicz.
O krok od wielkiej tragedii! Cudem uniknęli śmierci! [wideo - program Stop Agresji Drogowej]