https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzięki tym trikom, nie dasz oszukać się na BLIK-a. Policja zdradza proste sposoby

Joanna Gólczyńska
Wideo
od 7 lat
W dobie mediów społecznościowych oszustwa "na BLIK-a" są coraz powszechniejsze. Chociaż przestępcy udoskonalają swoje metody, wciąż istnieją skuteczne sposoby ochrony pieniędzy. Policjanci zdradzają triki, jak nie paść ofiarą oszustw na BLIK-a.

Na tym polegają oszustwa na BLIK-a

Najczęściej schemat oszustw na BLIK-a przebiega następująco. Przestępcy włamują się na konto na platformie społecznościowej np. Facebooku. Następnie, dysponując danymi rodziny i przyjaciół ofiary, wysyłają do nich prośby o wsparcie finansowe na niewielką kwotę. Najczęściej jako przyczyna podawana jest nagła sytuacja np. zakup leków.

Zazwyczaj chodzi o kwoty rzędu kilkuset złotych, a przestępcy podszywający się pod właściciela konta tłumaczą się np. tym, że właśnie robią zakupy i zapomnieli portfela - informuje KMP w Nowym Sączu

Niczego nie podejrzewający właściciel konta potwierdza transakcję.

Jak odzyskać pieniądze przelane BLIK-iem?

Niestety, w przypadku tego typu oszustw odzyskanie pieniędzy jest bardzo trudne, a często okazuje się niemożliwe. Można złożyć reklamację w banku, jednak bank może ją odrzucić, ponieważ pieniądze zostały przelane za naszą zgodą.

To zrób, gdy zostaniesz oszukany na BLIK-a

Oszustwo na BLIK-a należy niezwłocznie zgłosić na policję - może to być pomocne przy próbie odzyskania pieniędzy od banku. Ofiara oszustwa powinna też niezwłocznie powiadomić swój bank i napisać odpowiednią reklamację. Oszuści są jednak sprytni, a kwoty na tyle nieduże, że ofiary często nie mają motywacji, by przechodzić przez żmudne procedury.

Dzięki tym trikom, nie dasz oszukać się na BLIK-a

Przed oszustwami na Blik-a można się na szczęście chronić. Policjanci zdradzają, co należy zrobić, aby nie paść ich ofiarą:

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska