https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzień św. Jana Nepomucena w Grabinie. Uroczystości przy figurze św. Jana Nepomucena i zwiedzanie miasta

Maja Stankiewicz
Figura św. Jana Nepomucena. Tak wyglądała chwilę po postawieniu. Teraz otacza ją jeszcze metalowy płotek
Figura św. Jana Nepomucena. Tak wyglądała chwilę po postawieniu. Teraz otacza ją jeszcze metalowy płotek Adam Lewandowski
Jan Nepomucen, święty od powodzi, powrócił po latach do Koronowa. W niedzielę 22 maja przy figurze odbędzie się msza św. i koncert. Krystalizują się także plany rewitalizacji parku Grabina. Odzyska blask?

Uroczystości na Górze św. Jana, między Koronowem, a Starym Dworem, rozpoczną się w niedzielę (22 maja) o godz. 15. Okazją do świętowania - „Dzień św. Jana Nepomucena w Grabinie”. Po nabożeństwie władze Koronowa zapraszają na koncert. Dla zgromadzonych przy figurze mieszkańców i gości zagra młodzieżowa orkiestra dęta działająca przy ośrodku kultury w Koronowie.

Szczypta historii

Figura św. Jana Nepomucena po raz pierwszy stanęła w parku Grabina, na Górze św. Jana, po roku 1888. W tym czasie Koronowo nawiedziła potężna powódź, zginęło kilku mieszkańców, wielu straciło dobytek. Święty chronić miał miasto przed takimi zdarzeniami.

To Cię może również zainteresować

Figura zniknęła ze wzgórza w czasie II wojny światowej. Po wojnie mieszkańcy postawili drugą, mniejszą, ale i ta notorycznie niszczona w końcu zniknęła. Teraz na Górze św. Jana stoi trzecia figura Jana Nepomucena. Święty powrócił tu po wielu staraniach w maju 2021 r., by znów czuwać nad Koronowem.

- Chcemy, by nasza inicjatywa zapoczątkowała przywracanie Grabiny miastu. To naprawdę bardzo piękny zakątek Koronowa. Można zacząć od odbudowy trzech mostków, uporządkowania ścieżek…. Przecież jeszcze kilkadziesiąt lat temu Grabina żyła – mówił nam wówczas Patryk Mikołajewski, burmistrz Koronowa.

Wzgórza wokół Koronowa

Park Grabina, o powierzchni blisko 24 ha, to pozostałość lasów porastających niegdyś Dolinę Brdy. Otacza on Koronowo od południowego zachodu. Nazwa pochodzi od lasów grabowych porastających wzgórza wokół Koronowa. Najwyższe z nich „Grabina” liczy 109 m. Niewiele niższe jest „Wzgórze Łokietka” – 107 m i „Góra św. Jana” – 106 m . Są jeszcze „Szańce” – 94 m.

Więcej wiadomości z Koronowa i okolic na www.pomorska.pl/koronowo

Uroczystość przy figurze stać się ma okazją, do dyskusji na temat rewitalizacji parku Grabina. Dlatego po oficjalnych przemówieniach przedstawione zostaną plany ożywienia tego zakątka. Gotowe są już wstępne koncepcje, które konsultowano z Towarzystwem Miłośników Ziemi Koronowskiej. Nie zabraknie także wspomnień jak Grabina kiedyś wyglądała.

To Cię może również zainteresować

Zaproszenie do Grabiny to nie jedyna propozycja skierowana do mieszkańców. W piątek 20 maja, w ramach „Nocy Muzeów”, zwiedzić można koronowskie szkoły. Wszystkich, którzy o godz. 17 30 przyjdą na rynek (zbiórka przy fontannie) Włodzimierz Domek, znawca historii Koronowa, poprowadzi „Edukacyjnym szlakiem”.

- Nie zabraknie też innych ciekawych historii dotyczących Koronowa i zabytków – obiecują organizatorzy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Turystyka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska