Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś kolejne ekologiczne wiadomości

(PAM)
fot. sxc
Dziś kolejna dawka wiedzy na temat zmian jakości wód i możliwości ich zapobiegania w ramach naszej ekologicznej zabawy "Twoja planeta potrzebuje CIEBIE".

- Jezioro nie jest wiecznym tworem przyrody. Z czasem zarasta, wypłyca się i przekształca w torfowisko, zmienia się jego odczyn pH, przejrzystość i szata roślinna - mówi Monika Krauze, ze Szkoły Leśnej na Barbarce. - Naturalnie trwa to nawet tysiące lat. Niestety człowiek potrafi znacznie te zmiany przyspieszyć. Do zbiorników wodnych trafiają zawarte w nawozach sztucznych substancje użyźniające tzw. biogeny: związki azotu, fosforu i potasu. Największym zagrożeniem dla jezior są spływy wód z terenów rolniczych. Zauważa się tendencje do sztucznego przenawożenia gleb oraz do stosowania zbyt dużej ilości chemicznych środków czystości w gospodarstwach domowych.

Proces zarastania zbiorników wodnych z powodu wzbogacania ich w substancje odżywcze określamy eutrofizacją. Eutrofizacji towarzyszą często zakwity glonów i niebezpiecznych sinic, najczęściej w czerwcu i w lipcu. Sinice produkują groźne dla ludzi neurotoksyny działające na układ nerwowy i hepatotoksyny szkodliwe dla wątroby. Jeziora nie nadają się wtedy na kąpieliska.

Pytanie konkursowe brzmi - Jak możemy przeciwdziałać eutrofizacji zbiorników wodnych?

Poniżej drukujemy specjalny kupon konkursowy, który wystarczy wypełnić i dostarczyć 31 maja na piknik rodzinny, podczas którego rozlosujemy 50 żarówek energooszczędnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska