W"Adrianie" S.A. toczy się postępowanie upadłościowe - układowe.
Marek Karwan wystąpił m.in. do Powiatowego Urzędu Pracy w Chełmnie z wnioskiem o umorzenie części pożyczki udzielonej "Adrianie".
Firma z Kosowizny ma wobec Powiatowego Urzędu Pracy w Chełmnie ponad 165 tys. złotych długu. Do tego dochodzą jeszcze odsetki - ponad 9 tys. złotych.
25 procent lżej
- "Adriana" otrzymała z pośredniaka środki na utworzenie nowych miejsc pracy - mówi Tadeusz Derebecki, przewodniczący Powiatowej Radyw Chełmnie. - Wpłynął wniosek z tego zakładu i jest propozycja, aby umorzyć im 25 procent pożyczki, w tym odsetek. Lepszym rozwiązaniem jest postępowanie układowe, gdyż pozawala mieć nadzieję, że pozostała część pożyczki zostanie kiedyś spłacona. Przy akceptacji pozostałych wierzycieli, jest szansa iż właściciel poukłada sobie wszystko.
Spółka Akcyjna "Adriana" 10 września 2003 roku zawarła umowę z szefem PUP-u na zorganizowanie dodatkowych miejsc pracy, na co otrzymała 1,5 mln złotych. Pieniądze przekazano na zakup wyposażenia, sprzętu, adaptację pomieszczeń dla zorganizowania 70 miejsc pracy. W związku z prowadzonym obecnie postępowaniem upadłościowo - naprawczym dług wobec PUP-u został zgłoszony do masy upadłości w Sądzie Rejonowym w Toruniu.
- Naszym zdaniem należy się przychylić do wniosku - mówił podczas spotkania Sławomir Cieślicki, dyrektor pośredniaka. - Rozwiązanie takie rokuje, że dostaniemy te 75 procent, a "Adriana" zostanie uchroniona od zmiany opcji z układowej w likwidacyjną. Marek Karwan wywiązał się ze zobowiązania, zatrudnił tych 70 osób.
- Gmina jest w podobnej sytuacji - mówił Mieczysław Misiaszek, wójt gminy Królewskie. - Jeśli nie przystaniemy na to, 500 osób może zostać bez pracy a majątek firmy zostanie wyprzedany za bezcen. Lepiej otrzymać spłatę trzech czwartych długu niż nic.
Pomożecie? Pomożemy!
- Niczym nie ryzykujemy - wtórował Romanwójt gminyław. - Jesteśmy małymi wierzycielami, możemy jedynie pomóc.
Członkowie PRZ byli jednomyślni - umorzyli część długu "Adrianie".
