E-dowód osobisty
Przekonał się o tym pan Adam z Bydgoszczy. - Dwa dni temu chciałem przez internet złożyć wniosek o e-dowód. Mam profil zaufany w swoim banku, dlatego też się nim zalogowałem. Gdy już wypełniłem wszystkie rubryczki i nadusiłem wyślij, otrzymałem komunikat, że nie jest to możliwe ze względu na problemy techniczne. Znowu spróbuję za kilka dni. Jeśli nadal będą kłopoty na łączach, niestety, czeka mnie wizyta urzędzie - opowiada nasz Czytelnik.
E-dowód: wniosek można składać od 4 marca. Jak to zrobić przez internet i w urzędzie?
Chip wewnątrz nowego dokumentu
Właśnie minęły trzy miesiące od wdrożenia e-dowodu. To dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Odbierają go wszyscy, którzy wniosek złożyli 4 marca i później. Wewnątrz e-dowodu jest chip. W jego pamięci znajdują się m.in. dane identyfikacyjne umieszczone w warstwie graficznej, w tym zdjęcie biometryczne. Chip jest bezstykowy, co oznacza, że użycie warstwy elektronicznej dowodu osobistego jest możliwe po przyłożeniu dokumentu do czytnika, a nie włożeniu do czytnika. Nowy dowód nadal potwierdza tożsamość i obywatelstwo jego posiadacza oraz uprawnia do przekraczania granic niektórych państw. Służy też do uwierzytelnienia w e-usługach administracji publicznej oraz do podpisywania dokumentów elektronicznych. - Wymiana tradycyjnych dowodów na e-dowody nie jest obowiązkowa. Jeśli mamy ważny dokument, możemy z niego korzystać do czasu aż minie jego termin ważności, czyli 10 lat - mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji.
Jak dodaje, tylko jednego dnia - 4 marca - wniosek o nowy dokument złożyło 18 640 osób. W pierwszym miesiącu e-dowodu było ich 323 520. Przez kolejne dwa miesiące zainteresowanie e-dowodem nie malało. W sumie od 4 marca do 3 czerwca zawnioskowało o niego 848 530 osób.
Najwięcej e-dowodów wydano na Mazowszu
Gotowych dokumentów wydano już niemal pół miliona. - W regionie kujawsko-pomorskim jest ich 26,1 tysiąca - informują w Wydziale Komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji.
Najwięcej posiadaczy e-dowodów jest:
- na Mazowszu (76,7 tys.),
- na Śląsku (58,5 tys.),
- w Wielkopolsce (46,6 tys.),
- Małopolsce (46 tys.),
- na Dolnym Śląsku (41,1 tys.).
Natomiast najmniej e-dowodów wydano do tej pory w:
- Opolskiem (12,4 tys.),
- Świętokrzyskiem (13,1 tys.),
- Podlaskiem (13,8 tys.).
