- Mieszkańcy powiatu to prawdziwi ekolodzy, segregują śmieci jak należy, co nam bardzo ułatwia pracę - zapewnia Edward Skiba, prezes Regionalnego Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych.
Jak wynika z przeprowadzonych badań, w domu przeciętnego Polaka zazwyczaj nie prowadzi się selektywnej zbiórki odpadów.
Mało tego, podobno zaledwie co czwarty mieszkaniec dużego miasta segreguje śmieci.- Nas to nie dotyczy - mówi z przekonaniem Edward Skiba. - Nasz zakład obsługuje cały powiat rypiński i muszę przyznać, że mieszkańcy doskonale radzą sobie z segregacją. I to już od 2002 r. Mieszkańcy wzięli sobie do serca nasze zalecenia i nie mieszają odpadów. To znacznie ułatwia nam pracę. Oczywiście, zdarzają się wyjątki, ale są one naprawdę nieznaczne. Raczej traktujemy je jako przypadkowe pomylenie kontenerów.
Większość z nas wychodzi z takiego założenia, że wystarczy wrzucić wszystkie odpadki do jednego worka, a na wysypisku zajmą się wszystkim.- Posortowanie znacznie ułatwia nam pracę - przekonuje prezes. - Mamy dwa specjalne samochody przystosowane do odbioru posegregowanych odpadów. Wszystkie te, które są wrzucone nieprawidłowo, a tych jest, przypominam, niewiele, są segregowane już na miejscu w zakładzie.
A co, jeśli ktoś oprócz plastikowej butelki chciałby wyrzucić telewizor czy lodówkę? - Raz w miesiącu w Rypinie odbieramy także odpady wielkogabarytowe - mówi Edward Skiba. - Oczywiście, jeśli ktoś ma wątpliwości, gdzie wyrzucić zbędne przedmioty - bo nie wie, który kontener się do tego nadaje albo coś się w nim nie mieści - zawsze może się do nas zgłosić i zapytać, co z tym zrobić - wyjaśnia prezes. - Dzięki temu łatwiej nam odzyskać surowiec, który się tam znajduje, o czym wie już każdy przedszkolak - zapewnia. - Zresztą przedszkolaki to najlepsi ambasadorzy ekologii. To właśnie oni są najbardziej zaangażowani w segregację śmieci i odzyskiwanie surowców i niejako wymuszają na rodzicach postawę proekologiczną.
Przypomnijmy: niebieski kontener przeznaczony jest na makulaturę, w białym pojemniku gromadzone jest szkło bezbarwne, z kolei w zielonym - szkło kolorowe. Czerwony pojemnik przeznaczony jest na odpady metalowe, natomiast do żółtego pojemnika możemy śmiało wrzucać tworzywa sztuczne.
Czytaj e-wydanie »