Zaczęło się od ogłoszonego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu naboru wniosków z zakresu edukacji ekologicznej w konkursie „Ekopracownia - zielone serce szkoły”.
Przeczytaj także
Nauczycielki z Lubiewa napisały wniosek. Pozyskały 50 tys. złotych dla szkoły
Nauczycielki Szkoły Podstawowej w Lubiewie: Justyna Bartnik i Karolina Helmin, przygotowały wniosek i koordynowały pracę nad filmem promującym dotychczasowe działania ekologiczne szkoły. Został on następnie umieszczony na kanale YouTube.
Film i pomysły na zajęcia w SP w Lubiewie zostały docenione przez jury - szkole przyznano 50 tys. złotych na realizację przedstawionych we wniosku zadań.
- Rozpoczęły się prace remontowe i zakupy sprzętu. Potem nastąpiło uroczyste otwarcie nowej pracowni - informuje Katarzyna Laskowska, referent w Szkole Podstawowa im. Wojska Polskiego w Lubiewie. - Uczestniczyli w nim zaproszeni goście, społeczność szkolna - i zmierzyli się z przygotowanym przez uczniów escape roomem. Musieli rozwiązać szereg zagadek, by odnaleźć zaginiony klucz do sali, przeciąć symboliczną wstęgę oraz dokonać oficjalnego otwarcia ekopracowni. Pomieszczenie zachwyciło wchodzących swą estetyką i barwami wiosennej zieleni, która pozwoli na wyciszenie się i skierowanie myśli ku naturze. Wydarzeniu towarzyszyły występ szkolnego chóru i prezentacja lipdubu promującego działania ekologiczne w szkole.
Klasa została odświeżona, ściany odmalowano. Na jednej ze ścian położono fototapetę z motywem brzozowego lasu, zawisł też chrobotek. Ustawiono nowe ławki, meble i wyprofilowane krzesła. W ekopracowni pojawił się duży, nowoczesny ekran dotykowy.
- Edukacja w nowej sali jest teraz przyjemna, co z pewnością wpływa na wzrost motywacji do nauki i pobudza do twórczego myślenia i działania - dodają w szkole. - Podczas zajęć wykorzystywany jest nowoczesny sprzęt, m.in. stacja pogodowa na boisku szkolnym, mikroskopy z możliwością nagrywania obserwowanych obiektów, zestawy STEM do praktycznego badania zjawisk przyrodniczych, ekran multimedialny, a powietrze oczyszcza obraz wykonany z chrobotka reniferowego.
Dowiedz się również
W ciągu roku szkolnego odbyło się wiele zajęć, które mają uwrażliwić dzieci i młodzież na piękno otaczającego świata.
Dużo zajęć w ekopracowni w Lubiewie
Były to m.in. zajęcia terenowe: Dzień Ziemniaka, Dzień Jabłka, Dzień Chleba, akcje ogólnokrajowe: przytulamy się do drzew, Dzień Ziemi, Dzień Bociana, Dzień Wody, Dzień Pszczół. Dzieci miały okazję poznać pracę weterynarza, leśniczego, czy pszczelarza. Samodzielnie dbają o szkolne roślinki i zieleń wokół szkoły. Postawę wrażliwości kształtują również zbiórki karmy dla bezpańskich zwierząt, czy liczne kontakty ze zwierzętami przy okazji wycieczek. Jesienią na warsztatach z majsterkowania wykonywano karmniki dla ptaków, a wiosną domki dla owadów.
