Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Eksperyment wyborczy w Inowrocławiu. Głosowali niewidomi [zdjęcia]

(dan)
Do Inowrocławia przyjechało około stu osób niewidomych i niedowidzących. Testowali nowe rozwiązania i dzielili się swoimi spostrzeżeniami.
Do Inowrocławia przyjechało około stu osób niewidomych i niedowidzących. Testowali nowe rozwiązania i dzielili się swoimi spostrzeżeniami. Dariusz Nawrocki
W Inowrocławiu zorganizowane zostały Wojewódzkie Warsztaty Wyborcze dla Osób Niepełnosprawnych.

Eksperyment wyborczy w Inowrocławiu

W wyborach 9 października niewidomi po raz pierwszy będą mogli skorzystać ze specjalnej nakładki na kartę do głosowania. Wycięte w niej okienka pokrywać się będą z kratkami na karcie wyborczej.

Nakładki na karty do głosowania to nowość w Polsce. Dlatego też senator Jan Rulewski wyszedł z inicjatywą zorganizowania Warsztatów Wyborczych dla Osób Niepełnosprawnych.Do Inowrocławia przyjechało około stu osób niewidomych i niedowidzących. Testowali nowe rozwiązania i dzielili się swoimi spostrzeżeniami.

Politycy PiS wykorzystują sukces Olimpii Grudziądz

- Mimo tych udogodnień będziemy musieli korzystać z pomocy przewodnika. Ktoś będzie nam musiał podać kartę z listą, na którą będę chciała głosować oraz pomóc odpowiednio podłożyć ją pod nakładkę - zauważa Krystyna Skiera z Bydgoszczy.

Podobnie uważa Katarzyna Głowacka z Inowrocławia. Ona również już wie, że na wybory wybierze się ze swoim synem. - Nakładka jest fajna, ale nie ma na niej nazwisk. Osoba widząca musi mi je przeczytać, więc i tak nie poradzę sobie bez czyjejś pomocy - wyznaje. Mankamenty nakładek zauważa również sam senator Jan Rulewski. Nie podoba mu się fakt, że nie będą się one znajdowały w każdym punkcie wyborczym. Skorzystają z nich tylko ci, którzy najpóźniej w poniedziałek 26 września zgłoszą to w urzędzie gminy.
-
Jest to krok w dobrym kierunku, ale niedopracowany technicznie i zbyt oszczędny. Moim zdaniem powinno się stworzyć pełne karty w języku Braille'a, z nazwiskami kandydatów i nazwami komitetów. Inaczej niewidomy znów skazany będzie na czyjąś pomoc. To przeczy idei, by niepełnosprawny samodzielnie podejmował decyzję wyborczą - mówi senator.
Dlatego cieszy się, że udało mu się zorganizować warsztaty. Wspólnie z ekspertami z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w [
Toruniu](http://kujawsko-pomorskie.regiopedia.pl/wiki/torun) będzie chciał wypracować wnioski do ewentualnych zmian w ustawie. Marzy mu się, by w przyszłych wyborach niewidomi mogli skorzystać z syntezatorów mowy.

- Wyborca miałby mówiący tablet z możliwością wydrukowania karty po oddanym głosie. Wówczas nie byłoby żadnej wątpliwości, że niewidomy zagłosował samodzielnie - dodaje senator.

Więcej w poniedziałkowej "Gazecie Pomorskiej".

Zobacz wyniki sondażu wyborczego "Pomorskiej"

- Lista kandydatów do Sejmu-okręg 4

- Lista kandydatów do Sejmu-okręg 5

- Lista kandydatów do Senatu-okręg 9

- Lista kandydatów do Senatu-okręg 10

- Lista kandydatów do Senatu-okręg 11

- Lista kandydatów do Senatu-okręg 12

- Lista kandydatów do Senatu-okręg 13

Czytaj e-wydanie »

Słodkie okazje z wysokimi rabatami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska