Ekstremalna Droga Krzyżowa 2019. Trwają zapisy. Znamy już...

  Ekstremalna Droga Krzyżowa 2019. Trwają zapisy. Znamy już trasy EDK 2019 w Kujawsko-Pomorskiem

  online

  Express Bydgoski

  Aktualizacja:

  Uczestnicy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej 2017 w Bydgoszczy
  1/8
  przejdź do galerii

  Uczestnicy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej 2017 w Bydgoszczy ©Dariusz Bloch

  Rozpoczęły się zapisy chętnych do wzięcia udziału w tegorocznej edycji Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Na większość tras śmiałkowie wyjdą w nocy, 12 kwietnia, jednak na niektórych trasach w Kujawsko-Pomorskiem nocne wędrówki odbędą się wcześniej. Zobacz szczegóły EDK 2019 poniżej.

  Czym jest Ekstremalna Droga Krzyżowa?


  Ekstremalna Droga Krzyżowa to samotna wędrówka nocą. Bez pikników, bez rozmów. To czas, który spędza się w milczeniu, samotnie lub w maksymalnie 10-osobowej grupie. Jak informują organizatorzy wydarzenia "Musi boleć, byś opuścił swoją strefę komfortu i powiedział Bogu: jestem tutaj nie dlatego, że masz coś dla mnie zrobić, jestem, bo chcę się z Tobą spotkać".

  CZY WIESZ, ŻE... EDK 2019 to inicjatywa międzynarodowa! W tegoroczną edycję Ekstremalnej Drogi Krzyżowej włączyło się 333 miejscowości z 25 państw, a dla wędrowców udostępnione zostaną 735 trasy.

  EDK 2019 Diecezji Bydgoskiej. Kiedy i jakie trasa?


  W tym roku pierwsza trasa EDK wyrusza już 5 kwietnia i jest to w pełni trasa bydgoska. Wędrówka rozpocznie się spod kościoła św. Mikołaja w Fordonie (przed wyruszeniem w drogę odbędzie się msza święta o godz. 21:00). Trasa wiedzie przez górki fordońskie - po drodze mijając stacje w kościele św. Łukasza ewangelisty, św. Faustyny na Eskulapa - dalej przez Myślęcinek, Maksymilianowo, Bożenkowo, Janowo aż do Opławca do Kościoła Przemienienia Pańskiego. Trasa nazywa się Biała św. Archaniołów Rafała, Michała Gabriela. Długość trasy to ponad 20 km. (Szczegóły na fanpejdżu EDK Diecezji Bydgoskiej)
  Druga trasa jest dłuższa, bo 44-kilometrowa, a wędrowcy wyruszą nią tydzień później, 12 kwietnia. Start po mszy św. o godz. 21 spod parafii Matki Boskiej Królowej Męczenników w Bydgoszczy. Meta trasy to parafia św. Józefa w Toruniu.

  EKD 2019 w województwie kujawsko-pomorskim


  W tym roku nocne wędrówki w ramach Ekstremalnej Drogi Krzyżowej odbywać się będą na poniższych trasach (Nazwa trasy, rejon, miejsce startu, koniec i dystans):
  1. Biała św. Archaniołów Rafała, Michała Gabriela (Fordon, parafia św. Mikołaja w Fordonie, Kościół Przemienienia Pańskiego w Opławcu, 42 km)
  2. Czerwona (Bydgoszcz- parafia Matki Boskiej Królowej Męczenników, Bydgoszcz, Toruń, 44 km)
  3. Czerwona - bł. Jerzego Matulewicza MIC (Grudziądz,Grudziądz,Świecie Fara,42 km)
  4. Niebieska - św. o. St. Papczyńskiego (Grudziądz,Grudziądz,Grudziądz,26 km)
  5. Niebieska - Droga Maryi (LipnoLipno,Lipno,43 km)
  6. św. Antoniego (Lipno,Lipno,Lipno,20 km)
  7. św. Michała Archanioła (Lipno,Lipno,Lipno,40 km)
  8. św. Michała Archanioła (skrócona)(Lipno,Lipno,Lipno,33 km)
  9. Czerwona - św. Wojciecha (Mogilno,Mogilno,Gniezno41 km)
  10. Niebieska - Matki Bożej (Mogilno, Mogilno, Licheń Stary55 km)
  11. Żółta - św. Benedykta (Mogilno,Mogilno,Mogilno,27 km)
  12. Najświętszego Serca Pana Jezusa (Solec Kujawski,Solec Kujawski,Solec Kujawski,40 km)
  13. św. Maksymiliana Marii Kolbego (Sucha,Sucha,Byszewo,32 km)
  14. Czerwona - św. Szymona i Judy Tadeusza(Więcbork,Więcbork,Byszewo,40 km)
  15. Niebieska - św. Jana Apostoała i Ewangelisty (Włocławek,Włocławek,Kościoł Narodzenia NMP i św. Jana Ap. i Ew.,33 km)
  16. Bł. ks. Jerzego Popiełuszki (Zamarte,Zamarte,Zamarte,45 km)


  Do kiedy można zapisać się na Ekstremalną Drogę Krzyżową 2019?


  Szczegóły i terminy chętni do wzięcia udziału w EDK 2019 znajdą na stronie organizatora (kliknij, żeby przejść), a zgłoszenia przyjmowane są na TEJ STRONIE

  Nie jest to pielgrzymka, EDK jest indywidualną formą modlitwy. Termin oraz trasa przejścia, jest tylko propozycją, EDK możesz przejść w dowolnym czasie i miejscu.


  Zobacz zdjęcia z EDK 2017 Diecezji Bydgoskiej:
  Zobacz galerię


  Zanim zdecydujesz się wziąć udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej 2019:

  • Ekstremalna Droga Krzyżowa polega na pokonaniu w nocy wybranej trasy, medytowaniu rozważań i zmaganiu się z własnymi słabościami.
  • EDK ma charakter indywidualny. Podczas przejścia wybraną trasą, w razie jakichkolwiek nieprzewidzianych zdarzeń, jesteś zdany wyłącznie na własne siły.
  • Przejście trasy EDK ma charakter dobrowolnej praktyki religijnej. Biorąc w niej udział robisz to na własną odpowiedzialność.
  • Zapoznaj się z przebiegiem tras i oceń, czy jesteś w stanie przejść jedną z nich. Opisy znajdziesz przy większości tras.


  Ekstremalna Droga Krzyżowa 2019. Co warto wiedzieć o inicjatywie?


  Organizatorzy informują o zasadach poruszania się po trasach EDK:
  W czasie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej obowiązuje Reguła Milczenia. Obowiązuje ona od momentu dotarcia na I stację drogi krzyżowej. Uszanuj prawo innych uczestników do głębszego przeżycia Misterium Drogi Krzyżowej dzięki spotkaniu z Bogiem w ciszy i skupieniu. Wyjątkiem od tej zasady jest odczytanie rozważań na głos i modlitwa przy każdej stacji.
  Jednym z kluczowych elementów jest bezpieczeństwo. Zadbaj o to, by być dobrze widocznym! Pamiętaj, że nocny marsz zwiększa ryzyko związane z poruszeniem się po drogach.
  Zgodnie z prawem, EDK ma charakter długiego, indywidualnego przejścia.
  Nie planuj nadmiernie długich postojów. Rozważnie zajmuj miejsce na stacjach i postojach, aby inni mogli także znaleźć przestrzeń na przeczytanie rozważań i krótką modlitwę. Pamiętaj, że na trasie, a szczególnie na fragmentach tras prowadzących poboczem jezdni należy zachować szczególną ostrożność i przepisy ruchu drogowego. Poruszać się można w grupach mniejszych niż 10-cio osobowe.

  EDK 2019. Bezpieczeństwo na trasie


  Planując udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej 2019, warto zapamiętać uwagi organizatorów...
  • W niektórych miejscach trasa może być błotnista i śliska, dlatego warto mieć kijki do wędrówki (np. do nordic walking). Dobrze jest zabrać ze sobą odbiornik GPS z wgranymi trasami, które można pobrac na stronie organizatora. Warto ze sobą zabrać fizyczną mapę obszaru po którym przebiega trasa EDK.
  • Ruszając na trasę EDK należy przygotować sobie prowiant, który najlepiej spakować do jednego plecaka (jedzenie, picie, termos z gorącą herbatą, wysokoenergetyczny prowiant, czekoladę, batony, chałwę).
  • Ubiór powinien byc dostosowany do trasy, którą przebiega EDK - trzeba pamiętać o wygodnych i ciepłych ubraniach, które zapobiegną wychłodzeniu organizmu, wygodnych, wodoodpornych butach, sięgających za kostkę.
  • Ponadto warto ze sobą mieć naładowany telefon, latarkę (najlepiej czołową), elementy odblaskowe, materiały opatrunkowe.


  Pamiętaj, że osoba wybierająca się na trasę EDK przyjmuje na siebie wszelkie ryzyko związane z przejściem trasy. Należy również pamiętać, że osoby niepełnoletnie przebywają pod władzą rodzicielską i ich wyruszenie na EDK może odbywać się wyłącznie za zgodą opiekunów prawnych.

  EDK 2019. Jakie są standardy idei Ekstremalnej Drogi Krzyżowej?
  Standardy idei EDK:
  • Msza Święta – zanim uczestnik wyruszy w drogę powinien mieć możliwość wzięcia udziału w Mszy Św.
  • NOC – uczestnik pokonuje swoją drogę krzyżową w nocy.
  • Trud – Opuszczenie swojej strefy komfortu, doświadczenie i przełamywanie swoich ograniczeń.
  • Milczenie – Uczestnik pokonuje swoją drogę krzyżową w milczeniu.
  • Samotność – Oderwanie od świata, skupienie, stworzenie przestrzeni na spotkanie z Bogiem.
  • Rozważania EDK – Wyjście poza swój sposób myślenia, otwartość na inspirację do zmiany.


  Więcej szczegółów na stronie organizatora


  Flash Info odcinek 5 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza.

  Komentarze

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Smaki Kujaw i Pomorza

  1 3 4 5 ... 7 »

  Wiadomości z Bydgoszczy