Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emerytura po 40 latach pracy. Z jakimi propozycjami zwrócił się do prezydenta Dudy samorząd rolniczy?

Ewelina Sikorska
Ewelina Sikorska
pixabay.com
Trzeba zmienić przepisy dotyczące ubezpieczenia społecznego rolników - zwraca się do prezydenta Andrzeja Dudy Krajowa Rada Izb Rolniczych. Jakie dokładnie ma propozycje?

Do lat 90. rolnicy nie mogli - jak inny Polacy - korzystać z przywilejów związanych z ubezpieczeniem społecznym. Wkrótce minie 30 lat, od kiedy to się zmieniło. Gospodarze zgłaszają jednak wiele zastrzeżeń do ustawy o ubezpieczeniu społecznym - wciąż wskazują na nierówne traktowanie ubezpieczonych w KRUS i ZUS.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do prezydenta RP o rozważenie zmian.

Propozycje samorządu rolniczego:

  • Przejście na emeryturę rolniczą po 40 latach pracy, bez względu na wiek ubezpieczonych. Ubezpieczony zdecydowałby, czy chce przejść na emeryturę, czy też pracować dłużnej i w przyszłości osiągnąć wyższe świadczenie.
  • Przywrócenia przepisów dotyczących niższego wieku emerytalnego - do 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn.

KRIR wskazuje również na to, że warunkiem koniecznym uzyskania prawa do emerytury rolniczej jest osiągnięcie wieku emerytalnego (65 lat dla mężczyzny, 60 lat dla kobiety), podleganie ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu w KRUS przez co najmniej 25 lat oraz trwałe zaprzestanie działalności rolniczej. "Wymaganie spełnienia tego warunku jest krzywdzące dla rolników, ponieważ muszą pozbyć się gospodarstwa. Wielu rolników nie ma następców, którym mogliby przekazać gospodarstwo i stanowi to dodatkowy problem. Wsie często się wyludniają", czytamy w oświadczeniu.

Sprawdź też: Ceny usług rolniczych 2020. Ile kosztuje siew, orka albo wywóz gnojowicy czy obornika?

Kolejna kwestia - pieniądze. Uściślając: wysokość emerytur, która jest równa dla wszystkich rolników, niezależnie od płaconych stawek składek. Szczegóły

Kolejne zaproponowane rozwiązanie polega na tym, by do kapitału początkowego ZUS zaliczać lata składkowe KRUS, z tytułu ukończonej nauki, urodzenia dziecka. Pozwoliłoby to na zwiększenie świadczeń.

KRIR apeluje także o możliwość leczenia sanatoryjnego. "Rolnicy z racji wykonywanego zawodu, rzadko kiedy mogą opuścić swoje gospodarstwa, a w momencie przejścia na emeryturę, kiedy mają czas i jest już to możliwe, skorzystanie z tego typu leczenia jest już nierealne", czytamy.

Źródło informacji: KRIR

od 12 lat
Wideo

Dobre i złe sąsiedztwo grochu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska