Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emerytura rolnicza. Taki może być dodatek do emerytury dla osób, które płaciły wyższe składki

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Trwają prace legislacyjne dotyczące rolniczych emerytur. Tymczasem prezentujemy też informacje o zmianach w emeryturach ZUS.  Główny Urząd Statystyczny podał dane o tzw. inflacji emeryckiej. Jest ona o niemal o 10 proc. wyższa niż rok wcześniej i kształtuje się na poziomie 14,8 proc. Oznacza to, że przynajmniej o tyle wzrosną emerytury. Rząd zapowiedział też, że minimalna podwyżka emerytury będzie na poziomie 250 zł. Zobacz w galerii ile będzie wynosić świadczenie ZUS po zmianach.
Trwają prace legislacyjne dotyczące rolniczych emerytur. Tymczasem prezentujemy też informacje o zmianach w emeryturach ZUS. Główny Urząd Statystyczny podał dane o tzw. inflacji emeryckiej. Jest ona o niemal o 10 proc. wyższa niż rok wcześniej i kształtuje się na poziomie 14,8 proc. Oznacza to, że przynajmniej o tyle wzrosną emerytury. Rząd zapowiedział też, że minimalna podwyżka emerytury będzie na poziomie 250 zł. Zobacz w galerii ile będzie wynosić świadczenie ZUS po zmianach. Obraz Leif Linding z Pixabay
Dodatek do emerytury mają otrzymać osoby, które płaciły zwiększone składki z tytułu prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracy przy prowadzeniu tej działalności, a także rolnik, którego gospodarstwo rolne obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 50 ha przeliczeniowych. Trwają prace legislacyjne.

Czytelniczka pyta: - Słyszałam, że od marca emeryci, którzy płacili składki do KRUS i mieli bardzo niskie emerytury mogą dostać jakieś większe pieniądze. Bardzo się z tego cieszę, ale proszę o szczegóły. Kogo to dotyczy, czy trzeba złożyć jakiś wniosek, żeby móc dostać wyższą emeryturę?

Józefa Spychała, kierownik Wydziału Świadczeń w bydgoskim oddziale Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wyjaśnia: - Trwają prace legislacyjne dotyczące przyznania do emerytury rolniczej dodatku z tytułu opłacania zwiększonej składki. Dodatek do emerytury rolniczej będzie przysługiwał w wysokości 0,5% emerytury podstawowej za każdy rok opłacania takiej składki. Dodatek do emerytury mają otrzymać osoby, które płaciły zwiększone składki z tytułu prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracy przy prowadzeniu tej działalności, a także rolnik, którego gospodarstwo rolne obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 50 ha przeliczeniowych. Emerytom, którzy płacili zwiększone składki KRUS z urzędu przyzna dodatek do wypłacanego świadczenia. Nie ma więc potrzeby składania wniosku, gdyż dane o osobach i okresach w których były opłacane zwiększone składki są w ewidencji KRUS.

To też może Cię zainteresować

Józefa Spychała dodała, że ustalenie prawa do dodatku nastąpi w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie przepisów zmieniających: - Przepis wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, po podpisaniu przez Prezydenta RP. Obecnie ustawa znajduje się w Senacie.

Więcej porad KRUS znajdzie się na łamach kujawsko-pomorskiej Strefy Agro. Ten bezpłatny dodatek do „Gazety Pomorskiej” ukaże się 22 lutego br.

Rekordowa Waloryzacja Emerytur ZUS 2023. Mamy nową tabelę wyliczeń

Tymczasem prezentujemy też informacje o zmianach w emeryturach ZUS. Główny Urząd Statystyczny podał dane o tzw. inflacji emeryckiej. Jest ona o niemal o 10 proc. wyższa niż rok wcześniej i kształtuje się na poziomie 14,8 proc. Oznacza to, że przynajmniej o tyle wzrosną emerytury. Rząd zapowiedział też, że minimalna podwyżka emerytury będzie na poziomie 250 zł. Zobacz w galerii ile będzie wynosić świadczenie ZUS po zmianach.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska