MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Emerytury rolnicze po nowemu. Gospodarze: - Nareszcie zmieniono niektóre zasady!

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Rolnicy twierdzą, że waloryzacja ich emerytur była dotąd wręcz symboliczna. Zdają sobie sprawę, że składki do KRUS są niższe niż te płacone do ZUS, ale zauważają, iż płacą także np. podatek rolny
Rolnicy twierdzą, że waloryzacja ich emerytur była dotąd wręcz symboliczna. Zdają sobie sprawę, że składki do KRUS są niższe niż te płacone do ZUS, ale zauważają, iż płacą także np. podatek rolny Pixabay
Przedstawiciele kujawsko-pomorskich gospodarzy zabiegali m.in. o to, by waloryzacja emerytur rolniczych była wyższa, a nie np. kilkuzłotowa. I wreszcie tak się stanie.

- Nareszcie ktoś się zabrał za emerytury rolnicze i efekty już są widoczne - uważa Danuta Pilarska, rolniczka z Retkowa, gm. Szubin, która zasiada w Radzie Kobiet w Rolnictwie (to organ pomocniczy Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi). - Od czerwca tego roku nie trzeba przekazywać gospodarstwa i przerywać pracy w nim, żeby mieć prawo do wypłaty emerytury rolniczej w pełnej wysokości. A od marca przyszłego roku będzie wreszcie porządna waloryzacja emerytur.

250 zł w ramach waloryzacji

Te zmiany dotyczą także rodziny pani Danuty, która jest emerytką, ale z mężem wciąż prowadzi gospodarstwo ekologiczne. - Mąż dostaje emeryturę z KRUS w wysokości 1270 złotych na rękę – tłumaczy rolniczka. - Po 1 marca marca dostanie 250 zł w ramach waloryzacji. Duża w tym zasługa m.in. wiceminister Anny Gembickiej, która o te zmiany zabiegała. Dotąd waloryzacja emerytur rolniczych była wręcz symboliczna, bo np. o 6 -12 zł!

Czesław Wiszniewski, dyr. bydgoskiego Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego poinformował, że podpisana przez Prezydenta RP (21.11 br.) ustawa o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw jest już opublikowana. Waloryzacja od 1 marca 2023 r. emerytury oraz renty z ubezpieczenia społecznego rolników polega na pomnożeniu kwoty emerytury podstawowej przez wskaźnik wymiaru świadczenia, z tym że kwota podwyżki świadczenia nie może być niższa niż 250 zł. Jeśli wysokość ustalonego świadczenia jest niższa od najniższej emerytury, wysokość takiego świadczenia podwyższa się z urzędu do tej kwoty. Kwota najniższej emerytury od 1 marca 2023 r. wyniesie 1588,44 zł.

To też może Cię zainteresować

Ministerstwo rolnictwa zauważa, że najniższa emerytura z KRUS, po 25 latach opłacania składki, nie będzie niższa od najniższej emerytury z ZUS. W Kujawsko-Pomorskiem emeryturę z KRUS otrzymuje 57 046 osób, niektórzy pobierają najniższe świadczenie - 1338,44 zł brutto.

W poniższej galerii poznasz wyliczenia podwyżek emerytur ZUS po waloryzacji 2023.

Będą także dodatki

- Do emerytury z KRUS mąż otrzymuje 450 zł dodatku z ZUS za cztery lata przepracowane poza rolnictwem – mówi Pilarska. - Ja też pracowałam zarówno w gospodarstwie, jak i poza rolnictwem, i za 15 lat opłacania składek w KRUS otrzymuję zaledwie 100 zł dodatku. To też powinno się zmienić, aby dodatki za tyle lat płacenia składek były wyższe, tak jak z ZUS-u. Rada Kobiet w Rolnictwie będzie o to zabiegać.

Resort rolnictwa dodaje, że możliwe będzie uzyskiwanie dodatku do emerytur rolniczych. Zapewniał to będzie mechanizm rekompensujący opłacanie podwójnej oraz dodatkowej składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe z tytułu: prowadzenia (oprócz działalności rolniczej) dodatkowo pozarolniczej działalności gospodarczej, prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwach o powierzchni powyżej 50 ha.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska