Czytelnik: - Mój kuzyn kończy niebawem 65 lat. Jeśli chce otrzymywać emeryturę z KRUS, czy musi sprzedać lub wydzierżawić gospodarstwo, jeśli nie ma następcy? Czy mógłby w tym gospodarstwie (już jako emeryt) nadal pracować? Wszak np. rzemieślnicy, nawet po przejściu na emeryturę, mogą sobie dorobić. Jak jest w przypadku rolników?
Tak zmieniło się polskie rolnictwo przez ostatnich 10 lat. Wyniki Powszechnego Spisu Rolnego 2020 GUS
Józefa Spychała, kierownik Wydziału Świadczeń w bydgoskim oddziale Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, wyjaśnia: “Rolnicze świadczenia emerytalno- rentowe składają się z części składkowej i części uzupełniającej, dla których ustalany jest wskaźnik wymiaru (podstawa prawna art. 24-26 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2021 r., poz.266)).
To też może Cię zainteresować
Wskaźnik wymiaru części składkowej emerytury rolniczej jest ustalany na podstawie lat opłacania składek na Fundusz Emerytalny Rolników w okresie od 01 lipca 1977 r. do 31 grudnia 1982 r., lat opłacania składek na Fundusz Ubezpieczenia Społecznego Rolników w okresie od 01 stycznia 1983 r. do 31 grudnia 1990 r. oraz lat podlegania ubezpieczeniu emerytalno- rentowemu po dniu 31 grudnia 1990 r.
Część uzupełniająca emerytury rolniczej podlega zawieszeniu w całości, jeżeli emeryt nie zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej w rozumieniu art. 28 ust. 4 ustawy. W takim przypadku wypłacana jest emerytura rolnicza tylko w części składkowej.
W praktyce oznacza to przekazanie gospodarstwa rolnego (sprzedaż, darowiznę lub wydzierżawienie gospodarstwa rolnego).
To też może Cię zainteresować
Właściciel gospodarstwa rolnego, który nie zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej w myśl art. 28 ust. 4 ustawy, może również udowodnić fakt nieprowadzenia działalności rolniczej przedstawiając np. zaświadczenie z urzędu gminy o odłogowaniu gruntów lub inne środki dowodowe. Ustawa przewiduje również wypłatę części uzupełniającej w pełnej wysokości, bez przekazania gospodarstwa rolnego, jeżeli emeryt prowadzi nadal działalność rolniczą z małżonkiem, który podlega ubezpieczeniu emerytalno- rentowemu z mocy ustawy.
Rolnicy, po przejściu na emeryturę, mogą podobnie jak inne grupy zawodowe, osiągać dodatkowe przychody z tytułu zatrudnienia lub innej działalności bez ograniczeń.”
