Prócz nich jest też grupa wcześniejszych emerytów tegoż rocznika, która musi złożyć wniosek, jeśli chce skorzystać na przeliczeniu emerytury wcześniejszej na zwykłą. Nie warto z tym zwlekać!
Sprawdź, czy musisz złożyć wniosek
Najpierw wyjaśnijmy, którzy emeryci urodzeni w 1953 r. muszą złożyć wniosek do ZUS, jeśli chcą przeliczyć emeryturę wcześniejszą na powszechną i na tym nie stracić.
To ci, którzy ciągle są na wcześniejszej emeryturze i do tej pory nie składali wniosku o jej przeliczenie na powszechną. Albo wniosek złożyli, ale go wycofali przed uprawomocnieniem.
Te osoby na złożenie wniosku mają czas do 11 stycznia 2021 r., jednak nie warto zwlekać. ZUS wyliczy im wcześniejszą emeryturę bez pomniejszania podstawy o wypłacone wcześniej świadczenia.
Im ZUS przeliczy z urzędu
Natomiast wniosków o przeliczenie emerytury zgodnie z wyrokiem TK nie muszą składać ci, którym ZUS już wcześniej obliczył emeryturę powszechną z pomniejszeniem o sumę wypłaconych wcześniej świadczeń. Tak samo wniosku nie składają renciści pobierający rentę rodzinną po emerytach z 1953 rocznika. Tej grupie ZUS z urzędu ponownie ustali wysokość powszechnego świadczenia. Jeśli okaże się ono wyższe od pobieranego dotychczas - dostaną wyrównanie.
Zgodnie z ustawą emerytury i renty zostaną przeliczone po upływie 6 miesięcy od dnia wejścia jej w życie, czyli po 11 stycznia 2021 r. Jak dowiedzieliśmy się od Krystyny Michałek, regionalnej rzeczniczki prasowej ZUS w województwie kujawsko-pomorskim, w praktyce oznacza to, że w styczniu 2021 świadczenia w nowej wysokości dostaną emeryci 1953 rocznika (lub osoby pobierające po nich rentę rodzinną), którzy mają termin wypłat po 11 dniu miesiąca. Ci, którzy dostają emeryturę na początku miesiąca (np. 1., 5, czy 10. dnia) - wyższe emerytury dostaną w lutym.
ZUS szacuje, że w kraju z urzędu będzie miało przeliczone świadczenia ok. 150,5 tys. osób. W województwie kujawsko-pomorskim to dokładnie 7974 osoby: 6752 kobiety i 1222 - mężczyzn.
Oddział ZUS w Bydgoszcz z urzędu przeliczy świadczenia 4192 osobom (3457 kobietom i 735 mężczyznom), a oddział w Toruniu - 2808 paniom i 487 panom.
Emerytury 2021 - to musisz teraz wiedzieć. Najnowsze informa...
W Kujawsko-Pomorskiem w sprawie wcześniejszych emerytur 1953 rocznika toczą się 1404 sprawy w sądzie. - Zostaną one zawieszone z mocy prawa do czasu wydania przez ZUS decyzji, uwzględniającej zmianę przepisów, której kopię Zakład przekaże do sądu - wyjaśnia rzeczniczka Krystyna Michałek. - Postępowanie to będzie umorzone z mocy prawa z dniem wydania przez organ rentowy decyzji zaspokajającej roszczenie w całości.
Latami czekali na sprawiedliwość
Batalia wcześniejszych emerytów z rocznika 1953 roku o korzystne przeliczenie im emerytury wcześniejszej na powszechną trwa wiele lat. Od 2013 roku emerytom, którzy przechodzą ze świadczenia wcześniejszego na zwykłe, kapitał pomniejszany jest o sumę wypłaconych wcześniejszych emerytur. Rocznik 1953 jest w szczególnej sytuacji, bo przepisy zmieniły się, gdy emeryci byli już na wcześniejszym świadczeniu i nie mieli pola manewru. W marcu 2019 r. zapadł wyrok Trybunału Konstytucyjnego korzystny dla wcześniejszych emerytów 1953 rocznika.
Większość zainteresowanych nie mogła z niego skorzystać, bo od doręczenia im decyzji ZUS minęło ponad 5 lat. W takiej sytuacji (mówi o tym art. 146 Kpa) ZUS nie mógł już uchylić decyzji. Trzeba było czekać na ustawę, która wyrok TK zrealizuje. Została uchwalona w czerwcu, weszła w życie 11 lipca.
Masz wątpliwości? Zadzwoń we wtorek!
Dla emerytów 1953 rocznika ZUS w najbliższy wtorek, 15 września organizuje specjalny dyżur. W godz. 9-12 pod numerem 52 34-18-704 wątpliwości dotyczące przeliczenia wcześniejszych emerytur tych osób wyjaśniać będzie Laurencja Sinkowska z Wydziału Koordynacji Usług Świadczeń Emerytalno-Rentowych w oddziale ZUS w Bydgoszczy. Warto skorzystać z okazji.

