- Będąc ostatnio z synem w przychodni zauważyłem, że dużo rodziców przyprowadza dzieci do lekarza z powodu nieustającego kaszlu. Później usłyszałem, że to przez smog. Podobno zanieczyszczone powietrze powoduje, że coraz więcej dzieci ma problemy, a objawy podobne są do przeziębienia - informuje redakcję „Głosu Wielkopolskiego” pan Leon, tata 4-letniego Piotrka.
Smog może stanowić zagrożenie dla zdrowa i życia. Zdaniem ekspertów, największym ryzykiem obarczone są właśnie dzieci. - Mają więcej energii, na dworze są bardziej aktywne niż dorośli, więcej biegają, tym samym wdychają więcej powietrza. Dlatego właśnie dzieci bardziej narażone są na działanie smogu - mówi Wojciech Augustyniak z Poznańskiego Alarmu Smogowego.
Czytaj też: Alex Jutrzenka w lutym poleci do Stanów Zjednoczonych, gdzie rozpocznie terapię genową
Negatywne działanie smogu na zdrowie najmłodszych podkreślają także lekarze. - Istnieje ścisłe powiązanie pomiędzy stanem powietrza, a nasilającymi się u pacjentów objawami chorób układu oddechowego. W okresie zimowym zgłasza się najwięcej pacjentów z nagłym zaostrzeniem astmy, z chorobami układu oddechowego objawiającymi się kaszlem i stanem zapalnym bez gorączki. Brakuje tu innego wytłumaczenia od właśnie wpływających na nas i na dzieci zanieczyszczeń - mówi Jolanta Silska-Hałupka, pulmonolog, alergolog i pediatra z Poznania.
I dodaje: - Wpływ na liczbę zachorowań może również mieć ocieplenie klimatu i brak mroźnych zim. Zmienia się odporność pacjentów, warunki bardziej sprzyjają rozwojowi wirusów i bakterii, a temperatura i suchość powietrza oddziałują na smog.
Sprawdź też:
Zdaniem pulmonologa rozwiązaniem w przypadku problemów oddechowych spowodowanym zanieczyszczeniem powietrza mogą być małe dawki wziewnych leków sterydowych, które pomagają w wyciszaniu objawów. Jednak Jolanta Silska-Hałupka przekonuje, że zawsze lepiej jest zapobiegać, niż leczyć.
- Istotne jest, by samodzielnie kontrolować stan powietrza rejonu zamieszkania - im węższy teren badań, tym lepiej. Warto też zaopatrzyć się w dobry oczyszczacz powietrza do domu - podkreśla pulmonolog pediatra.
Zobacz także: Kampania "Drugie Życie": Dlaczego warto oddać swoje organy po śmierci?
W jaki sposób możemy sami sprawdzić stan powietrza w naszym mieście? Jest kilka możliwości. - Istnieje szereg aplikacji i stron internetowych, np. tych oficjalnych, jak aplikacja Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska „Jakość powietrza w Polsce”. Mamy też aplikacje z prywatnych czujników. Te czujniki są bardziej wrażliwe na wilgotność powietrza, ale jest ich dużo więcej - wymienia Wojciech Augustyniak.
I dodaje: - Można mieć również własne czujniki w domu. Sam mam taki umieszczony przy oknie i on wskazuje dokładanie jakie powietrze wpada przez rozszczelnienia do mojego mieszkania. Oprócz tego jest także oficjalna strona miasta „Atmosfera dla Poznania”, gdzie są robione prognozy i znajduje się informacja czy dzisiaj można, czy nie można palić w kominku.
Sprawdź też:
Zdaniem ekspertów oczyszczacze powietrza dobrze wpływają na dzieci i ich zdrowie. Wiele placówek publicznych, jak przedszkola czy żłobki, również posiada takie urządzenia. W 2018 roku w Poznaniu aż 14 miejskich żłobków zostało zaopatrzonych w takie urządzenia.
- Oprócz smogu potrafią one także zatrzymywać wirusy, bakterie, alergeny i inne patogeny. W wielu przedszkolach i żłobkach zauważono, że od momentu kiedy oczyszczacz znajduje się w placówce, absencja wśród dzieci jest mniejsza - wyjaśnia Wojciech Augustyniak.
Przeczytaj: Oczyszczacz powietrza w domu: Jak chronić się przed smogiem? Jaki model wybrać? Parametry i filtry
Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że więcej niż jeden na cztery zgony dzieci poniżej 5 roku życia jest bezpośrednio lub pośrednio związany z zagrożeniami dla środowiska.
Zarówno zanieczyszczenia powietrza przyczyniają się do infekcji dróg oddechowych, które w 2016 roku doprowadziły do 543 tys. zgonów u dzieci poniżej 5. roku życia na całym świecie.
Z tego powodu powstaje wiele kampanii informujących o zagrożeniach spowodowanych smogiem, jak również o ich wpływie na najmłodszych. W wielu z nich pojawia się wizerunek dziecka z maską antysmogową. Jednak zdaniem Wojciecha Augustyniaka, maska nie jest dobrym pomysłem w przypadku dzieci.
Sprawdź również: Rak szyjki macicy coraz częściej atakuje kobiety od 25. roku życia
- Zarówno dzieciom, jak i osobom starszym, taka maseczka może bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Ona mocno ogranicza przepływ powietrza. Dzieci jeszcze nie rozpoznają sygnałów w swoim ciele i biegając mogą się po prostu poddusić. Podobnie działa to w przypadku osób starszych, które również mogą nie zauważyć zagrożenia - tłumaczy przedstawiciel Poznańskiego Alarmu Smogowego.
Zdaniem Jolanty Silskiej-Hałupki w czasie smogu najlepiej ograniczyć wyjście z domu z dziećmi. - Na spacer najlepiej udać się w tereny zielone, np. do lasu. Wybierajmy do tego dni słoneczne, wietrzne, tak, aby powietrze nie stało w miejscu - podpowiada pulmonolog.
Współpraca: Zuzanna Domańska
ZOBACZ TEŻ:
Najlepszy weterynarz w Poznaniu - zobacz 10 lekarzy dla zwie...
Sprawdź też:
