https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Etnograficzna mapa gminy Sępólno: iłowskie „Matysiaki”, „Wietnam” czy lutowska „Bonówka”

Sandra Szymańska
Praca w polu. Zdjęcie ze zbiorów pani Elżbiety Gregorich z Lutowa
Praca w polu. Zdjęcie ze zbiorów pani Elżbiety Gregorich z Lutowa www.mapa.etnograficzna.pl
Co robić w wolnym czasie, na przykład w długi wielkanocny weekend? Centrum Kultury i Sztuki proponuje wirtualne poznawanie miejscowości. To za sprawą Etnograficznej Mapy Gminy Sępólno.

Zobacz wideo: Tradycyjne dania na Wielkanoc z regionu Kujaw i Pomorza

Mapa powstała we współpracy ze Stowarzyszeniem „Pracownia Etnograficzna” przy dofinansowaniu z Narodowego Instytutu Dziedzictwa. To przewodniki, w wersji papierowej, jak i elektronicznej, po krajeńskich miejscowościach gminy Sępólno: ich etnografii, historii i bogactwie kulturowym.

Etnograficzna mapa Iłowa i Lutowa

- Mapy zawierają na przykład opisy wybranych budynków, ciekawych miejsc, przepisy kulinarne charakterystyczne dla danej miejscowości lub prezentują elementy lokalnej gwary czy zwyczajów. To również doskonały materiał edukacyjny dla młodego pokolenia. Nie każdy bowiem dzisiaj wie, kim był na przykład gorzelany lub co to są plundry – mówi Julita Maciaszek, dyrektorka Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie.

Na razie gotowe są interaktywne mapy Iłowa i Lutowa, ale w przygotowaniu są już pozostałe miejscowości. Mają służyć nie tylko mieszkańcom, ale i turystom. Notatki prezentujące lokalne dziedzictwo takie jak zabytkowa zlewnia mleka, iłowskie „Matysiaki” i „Wietnam” albo „Bonówka” w Lutowie, ubarwiają ciekawe wypowiedzi mieszkańców.

- Jesteśmy przekonani, że wielu z Państwa nie zdawało sobie sprawy jak bogata i ciekawa jest historia miejsc, budynków, pomników i innych obiektów, które widujemy bądź widywaliśmy na co dzień. Tak na przykład legenda towarzysząca lutowskiemu „Strasznemu lasowi” położonemu w okolicach boiska zwanego „Paluchowem” powoduje, że włos jeży nam się na głowie! Podobno w lesie tym widywano w nocy czarnego psa na grubym łańcuchu. Według jednej z wersji psa można zobaczyć o północy, stojącego przy drodze. Niektórzy twierdzą, że pies pilnował skarbu. Jeszcze inni widzą w nim zły omen, przywołujący śmierć – opowiada Michał Pick z CKiS.

Wersje papierowe dostępne są w Centrum Kultury i Sztuki oraz w Bibliotece Publicznej w Sępólnie Krajeńskim. Wirtualną lekcję historii można odbyć w formie on-line na stronie internetowej www.mapa.etnograficzna.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska