W ramach Dni Sępólna Biblioteka Publiczna zaprosiła panie z Ośrodka KARTA w Warszawie, Agatę Bujnowską i Małgorzatę Pankowską-Dowgiało, które pokazały wystawę archiwalnych zdjęć. Te fotografie pochodzą z drugiej połowy lat 30., które są gromadzone w Cyfrowych Archiwach Tradycji Lokalnej w instytucjach kultury w całej Polsce.
Wspomnienia wyciągnięte z zakamarków szuflad
To pierwszy taki projekt ośrodka, ponieważ dotychczasowe wystawy archiwów społecznych opierały się na zasobach dotyczących lokalnych historii. Ta wystawa bierze pod uwagę fotografie z różnych miejsc Polski. Nie bez znaczenia jest również zbliżająca się 80. rocznica wybuchu drugiej wojny światowej.
Nie są to jednak kadry, które przedstawiają doniosłe wydarzenia, czy znanych polityków.
- Zależało nam na tym, by pokazać życie mieszkańców małych miejscowości w przededniu wybuchu wojny - podkreśliła Małgorzata Pankowska-Dowgiało, jedna z kuratorek wystawy.
Na zdjęciach są zatem przedstawieni zwykli ludzie: chłopiec w otoczeniu koni, robotnicy podczas przerwy w pracy, a nawet wiejska potańcówka. To ostatnie zdjęcie jest właśnie z zasobów CATL-u sępoleńskiej biblioteki. Przedstawia zabawę wiejską w Lutowie w latach 30. Udostępniła je mieszkanka Lutowa, pani Irena Nikel.
Warto zaznaczyć, że cyfrowe archiwa nie powstałyby bez współpracy mieszkańców.
- Nasza wystawa opowiada właśnie historie ludzi, których potomkowie dzielą się z nami różnymi dokumentami. A robią to bardzo chętnie. Gdy zebrałyśmy te fotografie i informacje o osobach na nich (a trwało to dosyć długo) zauważyłyśmy, że pochodzą one z różnych zakątków kraju, wiele z tych granicznych miejscowości. To nas bardzo cieszy - powiedziała nam kuratorka wystawy Agata Bujnowska.
Wycinek lokalnej historii
Biblioteka Publiczna w Sępólnie jest jedną z kilkudziesięciu w Polsce, która prowadzi Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej. W jej zbiorach jest już ok. 7 tys. fotografii. Ich wprowadzaniem zajmuje się bibliotekarz i historyk-regionalista Łukasz Jakubowski.
- Nie mogę sobie wyobrazić, jak wyglądałaby nasza działalność bez CATL-a. Te zdjęcia mówią nie tylko o tym, jak dawniej wyglądało Sępólno Krajeńskie. One są zwyczajnie piękne. Wywołują emocje: intrygują, zmuszają do refleksji i stawiania sobie pytań - kto na nich jest, ale też kim była osoba, która wykonała fotografie. Dziękuję mieszkańcom, że nie chowają przed światem tych zdjęć w szufladach i chcą się z nami nimi dzielić - zaznacza Łukasz Jakubowski.
Miejscowa biblioteka co roku bierze pod lupę wycinek lokalnej historii. W 2016 roku stworzyła internetową mapę Sępólna i okolic II RP. Realizowała projekt związany z rodziną Komierowskich z Komierowa, a teraz zajmuje się Franciszkiem i ks. Emanuelem Grudzińskimi.
Wystawę można oglądać do 20 września od poniedziałku do piątku w godz. 8-16 w Wozowni Centrum Aktywności Społecznej. Za tydzień będzie dostępna w wersji cyfrowej, rozszerzona o kilkanaście zdjęć.
