Zobacz wideo: Jak dokarmiać ptaki, by im pomóc, a nie szkodzić? Radzi ornitolog. Monika Wójcik-Musiał
Mapa powstała we współpracy ze Stowarzyszeniem „Pracownia Etnograficzna” przy dofinansowaniu z Narodowego Instytutu Dziedzictwa. To przewodniki, w wersji papierowej, jak i elektronicznej, po krajeńskich miejscowościach gminy Sępólno: ich etnografii, historii i bogactwie kulturowym.
- Mapy zawierają na przykład opisy wybranych budynków, ciekawych miejsc, przepisy kulinarne charakterystyczne dla danej miejscowości lub prezentują elementy lokalnej gwary czy zwyczajów. To również doskonały materiał edukacyjny dla młodego pokolenia. Nie każdy bowiem dzisiaj wie, kim był na przykład gorzelany lub co to są plundry – mówi Julita Maciaszek, dyrektorka Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie.
Na razie gotowe są mapy Iłowa i Lutowa, ale w przygotowaniu są już pozostałe miejscowości. A to praca na lata, bo w gminie Sępólno są aż 24 sołectwa. Mapy mają służyć nie tylko mieszkańcom, ale i turystom. Dostępne są w Centrum Kultury i Sztuki oraz w Bibliotece Publicznej w Sępólnie Krajeńskim. Można je poznawać również w wersji on-line na stronie internetowej: www.mapa.etnograficzna.pl
