Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Etyka a religia. Trudny wybór, ale decydują raczej korzyści

Anna Klaman
Anna Klaman
Młodzież często wybiera religię, bo to łatwiejszy przedmiot
Młodzież często wybiera religię, bo to łatwiejszy przedmiot Mariusz Kapała
Jak to jest z etyką i religią w szkołach? Różnie. W wielu tej pierwszej nie ma, a tam, gdzie jest, nie zawsze wybór określają kwestie światopoglądowe. Podobnie bywa z religią. I te grupy się wykruszają w trakcie roku, co wyjawia „Pomorskiej” Maria Kallas, dyrektorka drugiego LO w Chojnicach.

- W drugiej czy trzeciej klasie, kiedy religię mamy w piątki na ostatnich godzinach, lawinowo rośnie liczba rezygnacji z niej - przyznaje Maria Kallas, dyrektorka IILiceum Ogólnokształcącego im. gen. W. Andersa.
Do tego liceum dostał się Marek. Wybrał etykę. Dlaczego? - A co to jest ta etyka? Religi nie chciałem, bo się nudziłem - mówi szczerze.

- Ludzie często nie mają pełnej wiedzy, czym etyka właściwie jest - przyznaje Kallas. - Nieraz myślą: „raczej... etykieta“. A to jest trudny przedmiot. Nasz nauczyciel wymaga i to się przestaje podobać. Dzieci rezygnują, ale ja to rozumiem. W drugiej klasie wchodzą rozszerzenia, obciążenia ucznia są duże. Liceum to jest ostra jazda bez trzymanki. Młodzież fizycznie nie wytrzymuje, a jest ambitna. Chce mieć jak najlepsze wyniki i wybiera to, co korzystne.

Marek, jeśli zechce, będzie musiał chodzić na etykę do „starego” liceum, bo z pierwszaków II LO wybrało ją sześć osób. Dlatego w starostwie zdecydowali, że grupa powstanie wtedy, gdy będzie co najmniej siedem osób. W poprzednim roku, z siedmioosobowej grupy w trakcie roku zostało dwóch chłopców. Od września pierwszoklasiści z II LO będą mieć filozofię, bo w nowej podstawie programowej trzeba było wybrać między filozofią, plastyką lub muzyką. - Wybraliśmy filozofię. To przecież umiłowanie nauki - mówi Kallas. - Chcemy od tego zacząć liceum po podstawówce. Etyka trochę traci rację bytu, jest wiele treści, które się powtarzają.

W Zespole Szkół będzie muzyka, ale za to etyka jest częstszym wyborem. Wśród pierwszoklasistów jest 28 zgłoszeń, wszystko się wyklaruje po wywiadówce. - Uczniowie decydują się na etykę, mając świadomość, że będzie rzutowała na średnią ocen, ale także z przekonania, bo chcą poszerzać swoje horyzonty - mówi Olgierd Buchwald, wicedyrektor szkoły. - Można się oddać trochę filozofii i refleksji. Przedmiot jest niełatwy, szczególnie współcześnie. Na wiele kwestii budzących kontrowersje czy emocje można spojrzeć pod nieco innym kątem.

W Technikum nr 3 etykę wybrało 38 osób, na 12 oddziałów są trzy, I klasy to 15 osób. Z kolei w czerskim ogólniaku etyki nigdy nie było. Ci, co rezygnują z religii, idą do biblioteki.

Flesz - wypadki drogowe. Jak udzielić pierwszej pomocy?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska