https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Europejczyk Cieszkowski patronuje i fascynuje

Od ponad 80 lat tej, jednej z najpiekniejszych ulic w środmieściu patronuje hr. August Cieszkowski
Od ponad 80 lat tej, jednej z najpiekniejszych ulic w środmieściu patronuje hr. August Cieszkowski Fot. Wojciech Wieszok
Członków Klubu Profesorów "Wierzenica" urzekł wielki filozof i ekonomista

Wiedzieli bydgoscy rajcy co robią, kiedy nadawali jednej z najpiękniejszych ulic w śródmieściu imię hrabiego Augusta Cieszkowskiego. - Przyjaźnił się z Zygmuntem Krasińskim, odwiedzał Adama Mickiewicza, był znakomitym filozofem i ekonomistą. I był - w pełnym tego słowa znaczeniu - prawdziwym Europejczykiem - wylicza prof. Józef Banaszak z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, z wykształcenia biolog, krajan Cieszkowskiego. Kilka lat temu założył Klub Profesorów "Wierzenica".

Pewnie niejeden bydgoszczanin zastanawia się, "kto zacz ów Cieszkowski" i dlaczego ma swoją ulicę w centrum. - _W życiu naszego miasta nie wyróżnił się niczym szczególnym. Jestem jednak przekonany, że w latach dwudziestych ubiegłego wieku musiał być postacią niezwykle znaną i popularną. Znana też musiała być jego twórczość. Fakt, że został wybrany na patrona ulicy dowodzi jego wielkości. Teraz jest zapomniany, ale wówczas był naprawdę kimś, o kim się mówiło - _twierdzi prof. Banaszak.

Nie chciał być carskim poddanym

repr. wielka encyklopedia PWN
August hrabia Cieszkowski

Rodzina Cieszkowskich pochodzi z Suchej koło Warszawy. Młody August nie chciał być carskim poddanym (urodził się w 1814 r.). Marzył o studiach na zachodzie Europy.

- Paweł Cieszkowski, ojciec Augusta kupił synowi majątek w Wierzenicy koło Poznania. August, po studiach w Uniwersytecie Jagiellońskim, Berlinie i Heidelbergu, także po licznych podróżach do Francji, Anglii i Włoch osiadł właśnie w Wierzenicy. Rodzina miała także posiadłość we francuskiej Prowansji - mówi prof. Banaszak.

August studiował filozofię i ekonomię. Słuchał wykładów Hegla i... miał odwagę krytykować jego idee. W tym czasie zaprzyjaźnił się z Zygmuntem Krasińskim, którego często gościł w podpoznańskim majątku. - I to właśnie Krasiński określił ich spotkania jako "wierzeniczenia". Wiadomo również, że filozofia Cieszkowskiego wywarła znaczący wpływ na twórczość autora "Nie-boskiej komedii". Biografowie Krasińskiego podkreślają, że była to najtrwalsza i najściślejsza z przyjaźni poety.
August miał dwóch synów - Augusta juniora (nosił przydomek Guga) i Krzysztofa (zmarł młodo).
August Cieszkowski to także działacz społeczny i polityczny. Był jednym z założycieli Ligi Narodowej Polskiej, współtwórcą i prezesem Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk oraz posłem do pruskiego parlamentu. W Żabikowie (Wielkopolska) założył Wyższą Szkołę Rolniczą. Zgromadził również ogromną bibliotekę - liczyła ponad 40 tys. tytułów. Zmarł w 1894 r.

Z Wierzenicy pochodzi prof. Józef Banaszak, b. rektor obecnego UKW, dyrektor Instytutu Biologii i Ochrony Środowiska. Pod koniec lat 90. założył Klub Profesorów "Wierzenica".

- Zafascynowała mnie postać autora czterotomowego dzieła "Ojcze nasz" - _przyznaje profesor. - Na spotkania zapraszam osoby, z którymi chcę rozmawiać i wymieniać poglądy. _

hanka sowińska
hanna.sowiń[email protected]

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska