Ten dzień nie był przypadkowy. Otóż dokładnie 10 maja 1925 r., z inicjatywy braci Floriana i Telesfora Krygierów, bardzo młodych mieszkańców Posługowa - wsi, oddalonej o 3 km od Janowca Wlkp., powołano do życia klub sportowy „Błyskawica”, protoplastę dzisiejszej Sparty. W tej wsi rodzina Krygierów osiedliła się w 1758 r., kupując gospodarstwo rolne za 100 dukatów. Do dzisiaj kolejne jej pokolenie mieszka w Posługowie.
Różnie potoczyły się sportowe losy założycieli Sparty, rodziny Krygierów. Np. Florian Krygier, absolwent AWF w Poznaniu, był trenerem Pogoni Szczecin. I w 1958 r. wprowadził ten klub do I ligi. Po raz pierwszy w jej historii. Nie sposób pominąć zasług kolejnego przedstawiciela rodu - Włodzisława Krygiera, bratanka założycieli janowieckiego klubu. To on, piekarz z zawodu, pracujący w miejscowej piekarni, a następnie w samorządowej gminnej administracji, wniósł znaczący wkład w rozwój janowieckiego klubu - najpierw jako sportowiec, a następnie jako działacz i szkoleniowiec, a także kronikarz, autor publikacji, wydanej z okazji jubileuszów 75-i 80-lecia Sparty. W zarządzie klubu pełnił kilka funkcji z prezesem włącznie, a także był trenerem piłkarskim. To za jego kadencji w latach 60. ubiegłego wieku seniorzy Sparty awansowali do klasy okręgowej, zaś drużyny młodzieżowe grały w ligach wojewódzkich. Ponad 50-letnia działalność sportowa sprawiła, że w 2020 r. zarząd klubu z prezesem Arkadiuszem Małeckim wystąpił do rady miejskiej z propozycją nadania stadionowi miejskiemu imienia Włodzisława Krygiera.
I to się spełniło. Bardzo to rzadki przypadek, aby za życia w ten sposób uhonorować zasługi działacza sportowego.
- Trudno o lepszy wybór - potwierdził wicewojewoda Michał Koniuch. To on podczas jubileuszowego pikniku rodzinnego, który poprzedziła Mszą św. w kościele św. Mikołaja, odprawiona przez proboszcza ks. Andrzeja Szczepaniaka, odznaczył Włodzisława Krygiera złotą odznaką „Zasłużony dla sportu”, przyznaną przez szefa resortu sportu i turystyki. Wicewojewoda wyraził też szczególne wyrazy uznania panu Włodzisławowi, przede wszystkim za ofiarne serce, które oddał klubowi w ciągu wielu lat. Warto również podkreślić, że aktywność pana Włodzisława docenili również - władze Polskiego Związku Piłki Nożnej i Rady Głównej Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe - przyznając w minionych lat honorowe odznaki.
Drugą część uroczystości jubileuszowych Sparty Janowiec Wlkp. zaplanowano na listopad.
