E-wnioski, czyli dopłaty bezpośrednie 2018 przez internet - kiedy będą szkolenia i instrukcje? Już wiemy!

AGW
Sprawdziliśmy w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa co z przygotowaniami do składania przez rolników e-wniosków o płatności bezpośrednie 2018. Gospodarze czekają na wieści z niecierpliwością, pełni obaw. Agencja wyjaśnia nam, kto będzie szkolił i kiedy będzie dostępna aplikacja.

Jak już wielokrotnie informowaliśmy, w tym roku gospodarze będą mogli składać wnioski o płatności bezpośrednie tylko przez internet. Posłuży do tego specjalna aplikacja."Planujemy, że wersja DEMO aplikacji eWniosekPlus zostanie udostępniona na stronie internetowej ARiMR 12 lutego 2018 r. wraz z instrukcją jej użytkowania", przekazuje nam Biuro Prasowe ARiMR. Cztery dni później, czyli od 16 lutego 2018 r. Agencja planuje rozpoczęcie szkoleń z wykorzystaniem wersji DEMO.

Zobacz też: Wypełnianie wniosku o dopłaty przez internet. Instrukcja krok po kroku [wideo]

"Szkolenia przeprowadzane będą dla pracowników Izb Rolniczych, doradców oraz rolników. Szkolenia dla rolników przeprowadzane będą przez pracowników Oddziałów Regionalnych i Biur Powiatowych Agencji, a ich szczegółowy harmonogram jest na etapie przygotowania".

ARiMR: 15 marca 2018 r. udostępniona zostanie pełna wersja aplikacji eWniosekPlus na stronie internetowej Agencji wraz z pełną Instrukcją korzystania z aplikacji eWniosekPlus oraz filmami instruktażowymi.

Agencja zaczęła już kampanię informacyjną, przekazując rolnikom za pośrednictwem KRUS 1 mln ulotek dotyczących obowiązku składania wniosków przez internet. ARiMR dodaje, że taka forma składania wniosków jest korzystna, o czym traktują owe ulotki. Kolejny milion ulotek został przekazany do ośrodków doradztwa.

Zobacz też: Dopłaty z PROW 2014-2020 - terminy naborów 2018. Na początek modernizacja i restrukturyzacja [harmonogram]

To dopiero początek. "Przygotowywana jest także akcja informacyjna poprzez spoty telewizyjne, audycje radiowe, artykuły prasowe. Planowany jest również udział ekspertów ARiMR w programach telewizyjnych, radiowych, podczas których rolnicy będą informowani o zasadach składania wniosku w formie elektronicznej", zapowiada ARiMR.

Oświadczenia o braku zmian - kto będzie mógł skorzystać?

Ułatwieniem dla rolników ma być oświadczenie, które składa się zamiast całego rozbudowanego wniosku. Jest to świadczenie o braku zmian. W roku 2018 w przypadku, gdy dane z wniosku o przyznanie płatności za rok 2017 nie uległy zmianie, rolnik zamiast wniosku o przyznanie płatności za rok 2018 może złożyć Oświadczenie potwierdzające brak zmian w 2018 roku w odniesieniu do wniosku o przyznanie płatności złożonego w roku 2017.
_________________________________________

„Oświadczenie” takie może być składane przez rolników, którzy:

- w 2017 r. ubiegali się wyłącznie o:

  • jednolitą płatność obszarową, płatność za zazielenienie, płatność dodatkową, płatność związaną do powierzchni uprawy chmielu, płatność do owiec, płatność do kóz, płatność niezwiązaną do tytoniu,
  • płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (płatność ONW) (PROW 2014-2020),
  • wypłatę pomocy na zalesianie (PROW 2007-2013),
  • premię pielęgnacyjną i premię zalesieniową (PROW 2014-2020),

- w 2017 r. nie ubiegali się o przyznanie:

  • płatności dla młodych rolników, płatności do powierzchni upraw roślin strączkowych na ziarno, płatności do upraw roślin pastewnych, płatności do powierzchni uprawy buraków cukrowych, płatności do powierzchni uprawy ziemniaków skrobiowych, płatności do powierzchni uprawy truskawek, płatności do powierzchni uprawy pomidorów, płatności do powierzchni uprawy lnu, płatności do powierzchni uprawy konopi włóknistych, płatności do bydła, płatności do krów
  • płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej (PROW 2014-2020),
  • płatności ekologicznej (PROW 2014-2020),
  • płatności rolnośrodowiskowej (PROW 2007-2013),

- zadeklarowali we wniosku złożonym w 2017 r. powierzchnię gruntów ornych mniejszą niż 10 ha,

- potwierdzają brak zmian w odniesieniu do wniosku o przyznanie płatności złożonego w 2017 roku,

- chcą ubiegać się w 2018 roku o te same płatności co we wniosku o przyznanie płatności w 2017 roku.

Skuteczne złożenie „Oświadczenia” będzie równoznaczne ze złożeniem wniosku o przyznanie płatności na rok 2018 i ubieganie się przez rolnika o płatności, o które ubiegał się w 2017 roku.

„Oświadczenie potwierdzające brak zmian w 2018 roku..." będzie można złożyć od 15 lutego do 14 marca 2018 r. Agencja wyjaśnia co w sytuacji, kiedy oświadczenie będzie niepoprawne. "W przypadku, gdy Oświadczenie zostanie złożone przez rolnika, który nie spełnia warunków do jego złożenia lub będą w nim braki formalne, które nie zostaną uzupełnione (np. brak podanych danych osobowych lub brak podpisu) czy też „Oświadczenie” wpłynie do ARiMR po terminie, wówczas zostanie wydane Postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania. W taki przypadku rolnik będzie musiał złożyć wniosek o przyznanie płatności na rok 2018".

Źródło: Biuro Prasowe ARiMR

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie