Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

EWUŚ w toruńskich szpitalach i przychodniach. Od nowego roku do rejestracji wystarczy PESEL

KAF
Mniej papierków, szybsza obsługa. Tutaj sprawdzą, czy nowy system dobrze działa
Mniej papierków, szybsza obsługa. Tutaj sprawdzą, czy nowy system dobrze działa Lech Kamiński
Już od poniedziałku ruszają testy eWUŚ w szpitalu na Bielanach. Od nowego roku w przychodniach i szpitalach do potwierdzenia ubezpieczenia nie trzeba będzie przynosić druków RMUA.

Wojewódzki Szpital Zespolony jako jedna z pierwszych placówek zdrowia w Polsce przetestuje nowy system Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców, czyli tzw. eWUŚ.

Szpital będzie sprawdzał, czy po wstukaniu do bazy PESEL-u pacjenta informacje pojawiające się na ekranie komputera zgadzają się z tym, co ma napisane w dokumentach. Na razie więc torunianie do rejestracji w lecznicy nadal będą potrzebowali druku RMUA lub legitymacji ubezpieczeniowej.

Nowe rozwiązanie zostanie wprowadzone 1 stycznia 2013 r. Ma być sporym ułatwieniem dla pacjentów i [lekarzy. Od tej daty do lekarza nie trzeba będzie przynosić legitymacji ubezpieczeniowej ani druków RMUA, tak jak obecnie.
W rejestracji w ciągu kilku sekund pracownik lecznicy sprawdzi, czy dana osoba figuruje na liście uprawnionych do bezpłatnej pomocy w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych.
Do zmian przygotowują się lecznice w całym mieście. - Na razie czekamy na szkolenia informatyka, które organizuje Narodowy Fundusz Zdrowia - mówi Bożena Kucharska, wicedyrektor przychodni specjalistycznej OLK-MED.
Wprowadzenia systemu nie mogą doczekać się pacjenci. - Przecież to koszmar, by za każdym razem do lekarza przychodzić z jakimś świstkiem papieru - uważa mieszkaniec Lubicza Krzysztof Jasiński. - Zdarza się, że człowiek zapomni druku RMUA i wtedy musi pisać jakieś oświadczenie. To kpina z obywatela. Płacę co miesiąc składki i to niemałe i jeszcze w tych czasach
muszę udowadniać, że jestem ubezpieczony**.
Również placówki zdrowotne cieszą się, że wreszcie doczekały się nowoczesnego rozwiązania. Jeśli z jakiegoś powodu system nie będzie działać, wówczas pacjent będzie musiał złożyć pisemne oświadczenie, że jest ubezpieczony. Koszty jego leczenia pokryje wówczas NFZ. Jeżeli okaże się, że oświadczenie jest nieprawdziwe, fundusz będzie domagał się od pacjenta zwrotu pieniędzy za leczenie i lekarstwa. Na razie to przychodnie i szpitale muszą ścigać osoby nieubezpieczone.

Czytaj e-wydanie »

**](http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/section?Category=TAGI01&Keyword=lekarz)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska