Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

EXPO 2020 w Dubaju odbędzie się w 2021 r. Jakie zmiany zajdą? Co planuje polski zespół na Wystawie Światowej? [foto, wideo]

OPRAC.:
Katarzyna Paczewska
Katarzyna Paczewska
Wystawa Światowa EXPO 2020 (wyjątkowo z powodu koronawirusa) odbędzie się w 2021 roku w Dubaju. Wizualizacja
Wystawa Światowa EXPO 2020 (wyjątkowo z powodu koronawirusa) odbędzie się w 2021 roku w Dubaju. Wizualizacja zrzut wideo/YouTube - Poland At Expo
O planach na EXPO 2020 Dubai, które ze względu na Covid-19 odbędzie się rok później - w 2021, opowiada Adrian Malinowski, komisarz generalny Sekcji Polskiej Wystawy Światowej EXPO 2020 w Dubaju, za organizację której odpowiada specjalny zespół w Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

EXPO 2020 w Dubaju miało być pierwszą Wystawą Światową organizowaną w kraju arabskim dlatego organizatorzy szacowali, że odwiedzi ją nawet 18 mln gości, którzy złożą 25 mln wizyt. Szacunki te były jednak robione przed wybuchem pandemii, a Decyzją Biura Wystaw Światowych, ze względu na koronawirusa, wystawa odbędzie się rok później - między 1 października 2021 r. a 30 marca 2022 r. Czy zatem dziś nadal te szacunki są tak optymistyczne, czy jednak przeważa obawa znacznego spadku odwiedzin?

- Zgodnie z ostatnimi informacjami, które zostały nam przekazane na spotkaniu oficjalnych uczestników (International Participants Meeting) – po raz pierwszy w formule zdalnej, organizatorzy dążą do utrzymania dotychczas zakładanej liczby gości. To ambitne zadanie, ale rozmach przygotowań i sposób podejścia do zapewnienia bezpieczeństwa uczestników podczas Expo 2020 Dubai są imponujące. Choć szczegóły poznawać będziemy w kolejnych miesiącach, już teraz wiemy, że organizatorzy stawiają na najbardziej innowacyjne sposoby walki z rozprzestrzenianiem się pandemii, w tym wykorzystanie urządzeń typu wearable technology, nowe podejście do sposobu kolejkowania czy rekomendacje dla uczestników w zakresie tworzenia ekspozycji w pawilonach narodowych, w tym przede wszystkim doświadczeń dotykowych. Co więcej, organizatorzy dużą wagę przywiązują do budowania przekazu online, który będzie komplementarny do tego, który pojawi się w pawilonach tematycznych organizatora, a także w pawilonach uczestników. Możemy być pewni, że Expo 2020 Dubai zdefiniuje nową jakość organizowania wydarzeń stacjonarnych o charakterze globalnym, a Polska jako aktywny i wyróżniający się uczestnik Wystaw Światowych będzie ważnym ogniwem w procesie wyznaczania nowych standardów dla promocji gospodarczej i budowania wizerunku państw na arenie międzynarodowej - podaje Adrian Malinowski, komisarz generalny Sekcji Polskiej Wystawy Światowej EXPO 2020 w Dubaju.

Jak będzie wyglądał Pawilon Polski na Wystawie Światowej Expo 2020 Dubai w 2021 roku- zobacz wideo:

Źródło: YouTube/Poland At Expo

Do opowieści o Polsce tym razem zaproszonych zostało dotychczas 40 firm, a planowane są kolejne rekrutacje. Czy to dużo czy nadal mało, by dobrze przedstawić gospodarczo-kulturowy potencjał Polski?

- Dotychczas przeprowadziliśmy dwie edycje programu partnerskiego – to inicjatywa realnego zaangażowania firm w budowanie przekazu o Polsce podczas Expo 2020 Dubai, która jest pierwszym tego typu działaniem w historii udziału Polski w Wystawie Światowej Expo. Na lata 2020-2021 planujemy kolejne edycje programu - mówi Adrian Malinowski. - Warto jednak zaznaczyć, że program partnerski to tylko część naszej oferty dla przedsiębiorców, którą tworzymy z myślą o realizacji głównego celu udziału Polski w Expo 2020 Dubai, którym jest wsparcie polskiego biznesu w nawiązywaniu trwałych relacji z partnerami z Bliskiego Wschodu. O polskich firmach i potencjale kluczowych dla naszych relacji branż gospodarki będziemy opowiadać również w ramach ekspozycji stałej w Pawilonie Polski, który zresztą jest realizowany przez polskie konsorcjum i będzie wyposażony w większości w produkty i sprzęty pochodzące z Polski.

Zakwalifikowane zostały firmy w charakterze Partnerów-Sponsorów Wydarzeń, Partnerów Wyposażenia Pawilonu Polski, oraz Partnerów Wydarzeń Branżowych. Czy mógłby pan wymienić kilka w każdej kategorii i określić według jakiego klucza dokonywaliście naboru?

- Jesteśmy na etapie negocjowania i podpisywania umów z naszymi partnerami i mamy nadzieję już niebawem przedstawić ich szerokie grono. Do programu zapraszaliśmy wszystkie firmy, które w nawiązaniu relacji z partnerami w ZEA widziały szansę dla swojego biznesu, a profil ich działalności wpisywał się w założenia udziału Polski w Wystawie Światowej Expo 2020 Dubai. W zależności od rodzaju partnerstwa – wyposażenie, wydarzenie, pawilon – aplikacje ocenialiśmy również pod kątem naszego zapotrzebowania na konkretny rodzaj produktu/usługi - podaje Adrian Malinowski.

Jako Komisarz Generalny Sekcji Polskiej Wystawy Światowej EXPO 2020 w Dubaju co może pan już dziś prognozować polskim firmom w kontekście ich ewentualnej ekspansji na rynki Bliskiego Wschodu?

Może to Cię też zainteresuje...

- Realizując przygotowania Polski do Expo 2020 Dubai, zidentyfikowaliśmy branże priorytetowe, które mają największy potencjał rozwoju na Bliskim Wschodzie. Są wśród nich m.in. biotechnologia i farmaceutyka, energetyka, ochrona środowiska, budownictwo, jachty i łodzie, branża meblarska, kosmetyczna, spożywcza, jeździectwo i hodowla koni czy usługi prozdrowotne. Warto zwrócić uwagę również na branżę informatyczną, która ma niespotykaną dotąd szansę rozwoju na Bliskim Wschodzie – pandemia COVID-19 sprzyja wysokiemu popytowi na rozwiązania B2B i B2C - wymienia komisarz.

- W Zjednoczonych Emiratach Arabskich można zaobserwować wyścig miejscowych firm B2B i B2C wykorzystujących rozwiązania IT do obsługi swoich klientów i rozszerzania oferty czy kanałów dystrybucji. Reklama, marketing i sprzedaż w dużej mierze przeniosły się do sieci, dlatego polskie firmy z tego obszaru namawiam do wykorzystania tej okazji. Dubaj jest uważany za „bramę Bliskiego Wschodu”, skąd można organicznie rozwijać się na ościenne rynki, z których Arabia Saudyjska jest tym największym (blisko 29 milionów mieszkańców) - dodaje.

Na jakie szczególnie korzyści gospodarcze mogą oni liczyć dzięki inicjatywom jakie zamierzacie przedsiębrać podczas Expo 2020 w roku 2021?

- W tym roku, w związku z pandemią COVID-19 i wydłużeniem czasu realizacji projektu, pracowaliśmy intensywnie nad poszerzeniem programu gospodarczego, co znalazło swoje odzwierciedlenie w aktualizowanej Koncepcji Programowej udziału Polski w Wystawie Światowej Expo 2020 Dubai. Wśród naszych działań są m.in. programy kompleksowego wsparcia przedsiębiorców w działalności eksportowej (Polskie Mosty Technologiczne, Go to Brand), cykl webinariów, e-sklep dla polskich producentów, możliwość organizacji spotkań biznesowych w Pawilonie Polski czy duże wydarzenia o charakterze gospodarczym, jak np. Komisja Polska-ZEA ds. Współpracy Gospodarczej wraz z konferencją gospodarczą dla przedsiębiorców czy Forum Gospodarcze Polska-ZEA, które będzie częścią obchodów Dnia Polski. Podsumowując, oferujemy wsparcie finansowe, organizacyjne, a także dostęp do know-how, a w naszej ofercie znajdują się zarówno złożone programy wsparcia, jak i proste inicjatywy, które pomogą przedsiębiorcom wykorzystać kontekst Expo 2020 Dubai do realizacji ich celów biznesowych.

Expo 2020 Dubai - wizualizacja z lotu ptaka - zobacz wideo:

Źródło: YouTube/Poland At Expo

Jaki jest dziś wizerunek Polski jako uczestnika Wystaw Światowych i jak chcecie zaprezentować Polskę, by pozostała w pamięci zwiedzających na dłużej niż tylko do czasu odwiedzenia kolejnego pawilonu?

- Polska od wielu lat jest aktywnym uczestnikiem Wystaw Światowych. Hasło Polskiego Pawilonu łączy motyw ludzkiego potencjału oraz rekomendowane przez organizatorów tematy: zrównoważony rozwój i mobilność. W Dubaju zaprezentujemy Polskę jako kraj, którego głównym zasobem są ludzie - kreatywni, pracowici, wykształceni, pełni energii i sprytu, umiejący stawiać czoła nowym wyzwaniom, wyznaczający trendy. Kreatywność prezentujemy jako polską cechę - wartość, będącą źródłem sukcesu na każdej płaszczyźnie: gospodarczej, naukowej, kulturalnej, społecznej. Ekspozycja będzie uniwersalnym przekazem o Polsce - zbiorem opowieści wyróżniających Polskę i Polaków – naszą gospodarkę, kulturę i wybitne osobistości. Twórcy ekspozycji zakładają, że każde doświadczenie, interakcja czy obcowanie z treściami w ramach Pawilonu powinno być okazją do przedstawienia, jak inspiracje pochodzące z natury, ale i jej bogactwo, dzięki ludzkiej kreatywności i zdolności do współpracy, prowadzi do powstania konkretnych produktów, przekładających się następnie na sukces gospodarczy i ekspansję międzynarodową. Treści realizujące hasło przewodnie w podziale na ścieżki tematyczne będą zawarte w kilkuset materiałach multimedialnych, które ułożą się w spójną, narracyjną całość.

Paradoksalnie temat przewodni EXPO 2020 pod hasłem „Łącząc umysły, tworzymy przyszłość”, zakładał zbliżenie narodów i ludzi poprzez współpracę, przy podkreśleniu złożoności wyzwań dzisiejszego świata, których nie sposób rozwiązać w izolacji! Pandemia COVID-19 zaskoczyła wszystkich i niejako narzuciła konieczność takiego właśnie podejścia do spraw globalnych interesów. Czy dziś słowo IZOLACJA zmieni optykę na współpracę gospodarczą, a szczególnie turystyczną?

- Rzeczywiście, w świetle pandemii COVID-19 hasło przewodnie Expo 2020 Dubai staje się niezwykle wymowne i nabiera nowego sensu. Organizatorzy podkreślają jednak znaczenie współpracy międzynarodowej dla kształtowania nowych wzorów zachowań społecznych, a także utrzymania dynamiki relacji gospodarczych pomiędzy Bliskim Wchodem a innymi częściami świata. Wciąż jednak wskazują na potrzebę kontynuowania międzynarodowej dyskusji w wielu obszarach, również poza pandemią COVID-19 (choć ona stanowi teraz dla wszystkich tematów naturalny kontekst): zmiany klimatu, zdrowie, nierówności społeczne, ochrona środowiska. Zmieniają się jedynie sposoby dyskusji, ale nie jej zakres. Nie mówimy więc o izolacji, a o nowych standardach współpracy - zarówno tej gospodarczej, jak i turystycznej, które Expo 2020 Dubai ma szansę wyznaczać.

Na kiedy został zaplanowany Dzień Polski na Wystawie Światowej EXPO 2020 w Dubaju i czy już wiadomo jest kto z przedstawicieli państwowych Emiratów i Polski potwierdził obecność podczas otwarcia?

- Dzień Polski został zaplanowany na 7 grudnia 2021 roku. Na to wydarzenie zaprosiliśmy przedstawicieli najwyższych władz państwowych, jednak ze względu na to, iż to jeszcze odległy termin, na razie trudno mówić o szczegółach - wyjaśnia komisarz.

- Jesteśmy jednak pewni, że ranga wydarzenia będzie ogromna, co podkreśla jego umiejscowienie w kalendarzu – nasz dzień narodowy odbędzie się podczas Golden Jubilee Week – Tygodnia Złotego Jubileuszu, który Zjednoczone Emiraty Arabskie będą świętować na Expo 2020 Dubai między 4 a 11 grudnia. Wydaje się, że dla naszych relacji dyplomatycznych i gospodarczych nie mogliśmy wymarzyć sobie lepszego kontekstu świętowania najważniejszego dla nas dnia na najbliższej Wystawie Światowej - podaje dalej.

Praca za granicą to dobry pomysł na powiększenie swoich zarobków. Według HSBC roczne zarobki imigrantów za granicą wzrastają średnio nawet o 21 000 dol. (79 000 zł wg średniego kursu NBP z 20 grudnia 2018 r.). A gdyby tak wybrać kraj, w których pensje są naprawdę wysokie? Sprawdź, kto znalazł się na liście 10 państw, w których najbardziej opłaca się pracować. Zobacz, gdzie można liczyć na najwyższe zarobki i jakie wyzwania stają przed imigrantami z Polski.Raport HSBC nie pozostawia złudzeń. Praca w Niemczech czy Szwecji to prawdziwa okazja to poprawienia swojej stopy życia. Firma HSBC przebadała 22 318 osób, które mieszkają za granicą. Zapytała je o pracę, wynagrodzenia i życie na obczyźnie. Na podstawie odpowiedzi swoich respondentów stworzyła listę 10 krajów, które są najlepsze do pobytu i pracy dla imigrantów. Przedstawiamy ranking 10 krajów, do których najbardziej opłaca się wyjechać do pracy.

Praca za granicą. 10 krajów, w których zarobisz najwięcej [ZDJĘCIA]

Expo w Dubaju zbiega się z obchodami 50-lecia założenia Emiratów Arabskich, czy to dlatego do polskiego pawilonu zaproszony został Dom Emisyjny Manuscriptum, który za sprawą wydanej 2 lata temu faksymile manuskryptu Emira Wacława Rzewuskiego „Sur les Chevaux Orientaux et Provenants des Races Orientales”, będącego encyklopedią wiedzy o kulturze tamtego regionu z czasów Beduinów, tradycjach i przede wszystkim historii hodowli koni czystej krwi arabskiej, stała się w tamtym regionie tak bardzo rozpoznawalną polską marką?

- Dobrą tradycją udziału Polski w Wystawach Światowych jest szukanie i promocja wątków, postaci, symboli, które łączą Polskę z krajem, w którym odbywa się wydarzenie. To wyraz szacunku wobec organizatorów wystawy, a jednocześnie unikalna okazja wzmocnienia przekazu o bogatej i ważnej obecności Polski i Polaków w życiu i historii innych krajów. Tym razem stawiamy na postacie ważnych Polaków, którzy mieli wpływ na historię, rozwój krajów arabskich. Wśród nich jest Wacław Seweryn Rzewuski. Dzieło Manuscriptum wpisuje się w nasze plany. Szerokim echem w ZEA odbiła się promocja dzieła podczas Międzynarodowych Targów Książki w Abu Dhabi – wiemy, że podbiło ono serca gości wystawy, odkryli w nim bowiem zaskakującą wiedzę na temat swej ziemi i historii rodów. Expo 2020 jest zatem najlepszą okazją, by promować kolejnego Polaka w 200-setną rocznicę jego podróży do Świata Arabskiego oraz w związku z jubileuszem 50-lecia istnienia Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jestem przekonany, że temat ten zainteresuje i zaskoczy nie tylko gości z krajów arabskich.

Wydawcy wielokrotnie gościli już z manuskryptem na dworach tamtejszych książąt, szejków, czy prominentów… czy ich obecność w polskim pawilonie nie będzie bardziej promowała kultury Emiratów niż Polski?

- Jednym z motywów przewodnich naszego pawilonu będzie polska gościnność. Chcemy mówić o związkach Polski ze światem, szczególnie podkreślając te wątki, które łączą nasz kraj ze światem arabskim oraz gospodarzem Wystawy Światowej. To nie tylko nasz ukłon w stronę organizatorów, ale również okazja do tego, by poprzez proste i wymowne skojarzenia zbudować wśród lokalnych odbiorców świadomość istnienia Polski i jej potencjału – kulturalnego, gospodarczego i ludzkiego - tłumaczy Adrian Malinowski.

Źródło: Zespół Expo 2020 Dubai w Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz Dom Emisyjny Manuscriptum.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska