„Ferie z ekonomią” to ogólnopolski projekt adresowany do uczniów 7. i 8. klas szkół podstawowych. Jeśli chodzi o Kujawy i Pomorze, biorą w nim udział podstawówki z miejscowości: Książki, Makowiska, Tłuchowo, Małki, Dębowa Łąka, Gałczewo i Nieżywięć.
Pierwszy etap przedsięwzięcia, to kreatywne gry i zabawy edukacyjne przeprowadzane w tym tygodniu. Chodzi o rozwinięcie zdolności negocjacyjnych i nabycie praktycznej wiedzy (np. dotyczącej tworzenia modelu biznesowego firmy). W planach są spotkanie z lokalnym przedsiębiorcą, wizyta w placówce banku oraz warsztat dotyczący pieniądza prowadzony przez pracowników Oddziałów Okręgowych Narodowego Banku Polskiego.
- „Ferie z ekonomią” wyróżnia ciekawa i kreatywna formuła zajęć. To nasz sztandarowy projekt, który trwa już 10 lat i do tej pory wzięło w nim udział ponad 13 tysięcy uczniów. W trakcie programu młodzież dowiaduje się, że wiedza ekonomiczna przydaje się wszędzie. Wiedza zdobyta podczas zajęć z pewnością zaprocentuje w przyszłości - mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.
Ciąg dalszy w drugim semestrze. Młodzież przygotuje pracę projektową – model biznesowy własnego przedsiębiorstwa. Nagrodą dla autorów pięciu najlepszych prac będzie wycieczka do Warszawy wraz z warsztatami edukacyjnymi.
- Proponowany przez nas projekt jest świetną alternatywą do spędzania ferii zimowych w domu przed komputerem czy telewizorem. Młodzież bardzo chętnie uczestniczy w tych zajęciach - podkreśla Edyta Kozdroń-Warecka, koordynator projektu.
Z projektu skorzystało 65 szkół. Oprócz Kujawsko-Pomorskiego, równolegle biorą w nim udział uczniowie z województw: lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego.
